Iškrypusio stuburo operacija

Stuburo operacija

Stuburo operacija yra invazinis skoliozės gydymo būdas, taikomas tik sunkiems skoliozės atvejams (Cobb‘o kampas > 45 laipsniai) ir kuomet konservatyviais metodais nepavyksta sustabdyti iškrypimo progresavimo. Stuburo operacija yra būtina, kuomet kineziterapija suderinta su įtvaro nešiojimu neatneša norimo rezultato (10proc. visų atvejų, jei gydymas buvo atliekamas remiantis SOSORT skoliozės gydymo gairėmis). Tačiau dažniausiai operacijos atliekamos kuomet nebuvo taikytas joks gydymas, skoliozės progresavimas buvo stebimas pasyviai, nebuvo taikoma kineziterapija ir įtvarai. Net jei ir jau nuspręsta pacientą operuoti, visuomet rekomenduojama papildomai pasikonsultuoti ir išsiaiškinti ar papildomai pradėta kineziterapija suderinta su įtvaro nešiojimu leistų išvengti operacijos ar bent pagerinų stuburo padėtį prieš operaciją.

Operacijos tikslas yra sumažinti stuburo iškrypimą, pagerinti nugaros estetinį vaizdą, kartais operacija atliekama skausmo mažinimo tikslais. Iškrypę stuburo slanksteliai yra sujungiami specialiais strypais ir sutvirtinami kabėmis ar varžtais.

Didžiausias stuburo operacijos trūkumas – po operacijos sustoja stuburo augimas. Dėl šios priežasties operacija atliekama tuomet kai vaiko kaulai jau praktiškai susiformavę ir prognozuojamas augimas yra minimalus. Slankstelių, sudarančių stuburo iškrypimą. Sujungimas reiškia jų visišką paslankumo sumažinimą, tuo pačiu perkraunami likę stuburo slanksteliai.

Didžiausias operacijos privalumas – rezultatai pasiekiami per trumpą laiką. Pacientui nereikia atlikti kineziterapinių pratimų ar nešioti įtvaro. Vis dėl to, reikėtų prisiminti, jog stuburo implantą reikės nešioti visą likusį gyvenimą.

Operacijų atlikimo technikos su laiku vis tobulėja. Stuburo iškrypimų korekcijos tapo efektyvesnės, o atsigavimo po operacijos periodas sutrumpėjo. Vis dėl to, reikėtų nenuvertinti operacijos sudėtingumo, nes operuojama prie pat stuburo kanalo ir nervinių šaknelių, išeinančių iš nugaros smegenų. Todėl po operacijos galimos komplikacijos.

Komplikacijos po stuburo operacijos

Statistiškai komplikacijų tikimybė po stuburo operacijos yra pakankamai didelė ir siekia apie 10% nuo visų atliekamų operacijų. “Pub Med” duombazėje yra daugybė mokslinių straipsnių, nagrinėjančių galimas komplikacijos po skoliozės operacijos.

Apačioje pateikiame sąrašą dažniausiai pasitaikančių komplikacijų:

  • Stuburo nervų pažeidimai, paralyžius;
  • Stuburo paslankumo sumažėjimas visais operacijų atvejais. Paslankumas mažėja 20-60%;
  • Sustabdomas stuburo augimas;
  • Nesujungtų stuburo slankstelių perkrovimas;
  • Skausmas, atsiradęs po operacijos;
  • Infekcijos ir uždegiminiai procesai;
  • Stuburo iškrypimo progresavimas (15-27% visų atvejų);
  • Kitų stuburo iškrypimų formavimasis;
  • Krūtinės ląstos deformacijos;
  • Reikalinga pakartotinė operacija;

Neretais atvejais stuburo operacijos galima išvengti! Skoliozei gydyti yra taikomas “Schroth” gydymo būdas.