pacientui diagnozuota artroze

Artrozė: priežastys, simptomai, gydymas

Artrozė – susidėvėjusių sąnarių liga, atsiradusi dėl žmogaus amžiaus – jei žmogus jaunas, tai dėl jo veiklos, jei senas – dėl susidėvėjimo. Artrozės priežastis – per greitas sąnario kremzlės nusidėvėjimas dėl patiriamo krūvio ir organizmo negebėjimas jų taip greit atnaujinti.

Kremzlių susidėvėjimas reiškia, kad vienas kaulas remiasi į kitą, tada pradeda skaudėti, sąnarys tampa nepaslankus, kartais patinsta. Artrozė gali pasireikšti bet kuriame kūno sąnaryje, tačiau dažniausiai rankų, kaklo, kelių ir klubų sąnariuose. Artrozės atsiradimo rizika didėja su kiekvienu gimtadieniu.

Kitos artrozės priežastys:

> nuolatinis krūvis ir spaudimas (sportas, profesija, viršsvoris);

> įgimta ar dėl traumos netinkama sąnario pozicija;

> sąnarių sužalojimas dėl traumų;

> chroniškas uždegimas.

Artrozė: simptomai

Skausmas pažeistame sąnaryje. Skausmas skirsis, priklausomai nuo to, kaip pažeista yra kremzlė. Kuo mažesnis kremzlės, skiriančios kaulus, likutis, tuo stipresnis skausmas. Artrozės atveju skausmas dažniausiai jaučiamas dienos metu, sąnarį dengianti oda taip pat bus jautri prisilietimams;

Sąnario sustingimas ypač ryškiai jaučiamas rytais, arba gerai pailsėjus, kai sąnarys nebuvo judinamas ilgesnį laiką. Judėdami sąnarį pramankštinsite, tačiau skausmas dėl to nedings. Ligai progresuojant, stiprės ir sąnario kietėjimas.

Sąnarių garsai – kartais pacientai išgirsta girgždančius garsus lankstant sąnarius. Garsas atsiranda kaulams liečiantis ir trinantis vienas su kitu.

Kaulingos ataugos – jos gali būti jaučiamos ir per odą. Kaulinės ataugos būdingos vėlesnės artrozės stadijoms.

Artrozės gydymas

Artrozės gydymas turi du tikslus – pirmiausia tai skausmo sumažinimas, toliau judinant normaliai sąnarius ir bandymas išvengti mechaninių suvaržymų ar sąnario pakitimų .

Daugeliu atveju žmonės pradeda gydytis, kai liga jau gerokai pažengusi, skausmas tampa nuolatinis palydovas, o ir pats sąnarys jau yra pakitęs. Šiais laikais yra siekiama užkirsti kelią artrozei nuo jaunų dienų. Priklausomai nuo sąnario ir ligos pažengimo, yra galimi keli gydymo būdai, ir jei reikalinga operacijos.

Artrozė ir kineziterapija

Kineziterapija (sąnario mobilizavimas, raumenų stiprinimas, tempimo ir koordinacijos tikslinimo pratimai), karščio, vandens ir šalčio terapijos, elektroterapija, specialiai pritaikytos priemonės (įdėklai į batus, pagalvėlės, vaikščiojimo lazdos, įtvarai) – būdai artrozei palengvinti.

Taip pat labai svarbu tinkamai paaiškinti pacientui apie jo būklę, kaip liga gali progresuoti ir kokie yra jo gydymo pasirinkimai. Pacientas taip pat turi aktyviai dalyvauti gydyme, prisitaikyti prie jo kasdienės veiklos, judesių pakitimų, turėtų prilaikyti tinkamą kūno svorį, taip pat mankštintis namuose.

Jei pacientas sportuoja – jis turėtų vengti pratimų, kur dalyvauja pažeistas sąnarys. Vaistai yra naudojami skausmui malšinti ir uždegimui mažinti. Jie gali būti geriami, ar vartojami išoriškai – įvairūs geliai, taip pat gali būti taikoma vietinė nejautra.

Kai kuriais atvejais yra daromos hialurono rūgšties injekcijos, mažinančios uždegimą ir didinančios sąnario paslankumą. Kartais taikoma ir akupunktūra bei magnetinė terapija

Artrozė ir operacija

Jei skausmas nemažėja taikant jau išvardintus gydymo metodus, arba artrozė yra per daug pažengusi, pacientui gali būti siūloma operacija. Yra siekiama, kad operacija būtų kuo lengvesnė, kad skalpelio įsikišimas būtų minimalus, tačiau rezultatai būtų kuo geresni. Galimi pasirinkimai yra artroskopija (kameros įkišimas į sąnarį), kremzlių gydymas, sąnario atstatomoji operacija arba sąnario keitimas.

 

Jeigu Jums diagnozuota artrozė, pasikonsultuokite su mūsų specialistais dėl gydymo galimybių. Registracija užpildžius šią formą.

Straipsnį parengė Andrius Fedosejevas.