...
kaklo skausmas

Kaklo skausmas

Kaklas sudarytas iš daugybės skirtingų audinių, kaip stuburo slanksteliai, diskai, nervai, raumenys ir raiščiai. Kiekvienas iš šių elementų gali būti pažeistas ir sukelti skausmą, kurį vadiname kaklo skausmu. Nors, lyginant su kitomis stuburo dalimis, kaklo skausmas pasitaiko rečiau, tai vis tiek yra dažna problema, su kuria neretai susiduria 30-50 metų amžiaus žmonės. Vis dėlto, šiais laikais pastebima kaklo skausmo tendencija ir tarp jaunesnių žmonių. Taip pat, daugelio tyrimų rezultatai rodo, kad su šia problema dažniau susiduria moterys, nei vyrai. Žinoma, priklausomai nuo atsiradimo priežasties, skausmas skiriasi, jis gali būti aštrus, švelnus ar sunkiai pakeliamas, gali būti juntamas retkarčiais arba nuolatos. Tai priklauso nuo skausmą sukeliančios priežasties, kurių galima išskirti išties daug.

Kodėl atsiranda skausmas kakle?

Kaklas išsiskiria savo lankstumu ir kasdien turi atlaikyti sąlyginai didelį galvos svorį, todėl jis yra pakankamai jautrus įvairiems sužeidimams. Dažniausiai kaklo skausmą sukeliančios priežastys:

  • Prasta laikysena. Kai sėdime susikūprinę ar pasilenkę, kaklui tenkantis krūvis gerokai padidėja. Dėl šios priežasties kaklo raumenys persitempia, o ilguoju periodu stubure gali įvykti net struktūriniai pokyčiai. Ypač prie kaklo skausmo prisideda žiūrėjimas į telefono ar planšetės ekraną, kadangi tai darant galva ilgam laikui nuleidžiama žemyn. Tai yra itin žalinga laikysena, kuri kartais vadinama „žinučių kaklu“. Dėl šios priežasties kaklo skausmai darosi vis dažnesni ir tarp jaunesnio amžiaus žmonių.
  • Netinkama miego poza. Miego kokybė yra itin svarbi siekiant užtikrinti stuburo sveikatą. Taigi, miegojimas netaisyklingose pozose ar netinkama miego aplinka gali sukelti kaklo skausmus. Jei miegate ant šono arba naudojate netinkamą čiužinį, per aukštas pagalves, gali išsivystyti kaklo skausmas. Vis dėlto, dažniausiai dėl miego atsiradę skausmai praeina per keletą dienų, tačiau nuolat gulint žalingose pozose, gali išsivystyti net lėtinis skausmas.
  • Sužeidimai. Kadangi kaklas yra pakankamai pažeidžiama kūno vieta, jis lengvai gali būti sužeistas kontaktinio sporto, nelaimingo atsitikimo, kaip nukritimo ar avarijos, bei šoko metu. Ši rizika ypač padidėja, jei retai atliekami kaklo tempimo pratimai ir jis yra nusilpęs nuo netaisyklingos laikysenos.
  • Pakartotiniai judesiai. Dažnai kartojami kaklo judesiai, kaip sukiojimas į skirtingas puses, gali sukelti kaklo skausmus. Tokie judesiai gali būti atliekami šokant, plaukiant ar dirbant ir jų pasekmė – patempti kaklo raumenys, raiščiai ar sausgyslės.
  • Stuburo išvarža kakle. Stuburo išvarža kakle nėra dažnai pasitaikanti problema, tačiau 30-50 metų amžiaus žmonės turi didesnę riziką su ja susidurti. Išvarža pasireiškia skausmu kakle, kuris neretai išplinta į rankas ar mentes. Vis dėlto, skausmas dažniausiai juntamas tik tada, jei išvarža užspaudžia nervą, o kartais ši problema gali net neturėti simptomų. Daugiau apie išvaržas skaitykite čia: https://sveikatosgama.lt/stuburo-isvarza/
  • Sąnarių susidėvėjimas. Sąnarių susidėvėjimas yra neišvengiamas reiškinys, ateinantis su amžiumi. Ši problema paveikia ir kaklo sritį, todėl kartais kaklo skausmas gali atsirasti ir nuo stuburo diskų degeneracijos.

Yra ir daugiau priežasčių, dėl ko gali atsirasti kaklo skausmas, kaip artritas, meningitas ar spondiliozė, tačiau jos pasitaiko pakankamai retai. Sunerimti reiktų tik tada, jei profesionaliai gydant savaitės bėgyje skausmas nemažėja ar net darosi stipresnis.

kaklo skausmas ir jo gydymas

Kaklo skausmas priekyje

Kaklo skausmas priekyje yra viena retesnių kaklo skausmo formų, dažniausiai asocijuojama su gerklės skausmu. Vis dėlto, jį sukelti gali ir raumenų patempimai, traumos, spazmai, o šiais atvejais reikalingas gydymas. Daugiau apie kaklo skausmą priekyje skaitykite čia.

Skauda kaklo šoną – ką daryti?

Skausmas kaklo šone pasitaiko pakankamai dažnai ir jį sukelti gali daug skirtingų priežasčių. Jos svyruoja nuo prasto miego iki raumenų patempimo ar net rimtų ligų. Jei Jus vargina skausmas kaklo šone, daugiau informacijos apie jį rasite čia.

Kaklo skausmo gydymas

Kaip ir kitus skausmus, kaklo skausmą galime išskirti į ūminį (trunka iki 6 sav.) ir lėtinį (tęsiasi virš 2 mėn). Priklausomai nuo skausmo tipo, gydymas taip pat gali šiek tiek skirtis.

  • Kineziterapiniai pratimai. Tai yra patikimiausias ir efektyviausias būdas ne tik gydyti kaklo skausmus, bet ir išvengti jų ateityje. Kaip žinome, dažniausiai kaklo skausmas atsiranda dėl netinkamos laikysenos ir pasyvaus gyvenimo būdo dėka nusilpusių raumenų. Taigi, geriausias šios problemos sprendimas yra kaklo raumenų stiprinimas ir lankstumo lavinimas. Tokiu būdu ne tik patys kaklo raumenys, bet ir jų prilaikomas stuburas pasidaro mažiau pažeidžiami įvairiam šokui, sukrėtimams, nikstelėjimams. Kineziterapiniai pratimai gali padėti kovoti ne tik su ūminiais, bet ir su užsisenėjusiais lėtiniais kaklo skausmais, padėti atsigauti po kaklo traumos ar operacijos. Tačiau labai svarbu paminėti, kad netaisyklingai atliekami pratimai gali tik pabloginti situaciją. Todėl itin rekomenduojame atvykti į kineziterapeuto konsultaciją, kurios metu specialistas sudarys individualiai Jums pritaikytą gydymo planą ir išmokins teisingai atlikti įvairius pratimus.
  • Masažas. Masažas gali būti naudingas gydant ūminį bei lėtinį kaklo skausmą, atsiradusį dėl raumenų pertempimo. Masažo metu atpalaiduojami įsitempę raumenys ir dingsta sustingimo pojūtis, taip pat, mažinamas skausmas ir pagreitinamas gijimo procesas. Iškart po procedūros pasijusite geriau, pastebėsite padidėjusį kaklo mobilumą ir sumažėjusį skausmą.
  • Karštis ir šaltis. Šilti ir šalti kompresai padeda malšinti kaklo skausmą ir gali padėti pagreitinti sužeistų vietų gijimą. Pirmąsias dvi paras nuo skausmo atsiradimo pradžios rekomenduojame dėti šaltus kompresus, o praėjus šiam laikui juos pakeisti į skaudamos vietos šildymą. Šis metodas efektyvesnis, jei susiduriate su ūminiu skausmu, atsiradusiu dėl raumens ar raiščio patempimo, tačiau nuolatinis skaudamos vietos šildymas gali padėti ir lėtinio skausmo atveju.

Šių gydymo priemonių turėtų visiškai pakakti pilnam kaklo skausmo išgydymui ir prevencijai. Vis dėlto, jei kineziterapiniai pratimai, kombinuojami su masažais ir kompresais nepadeda ir skausmas per savaitę nesumažėja arba tik didėja – kreipkitės į gydytoją. Gali būti kad skausmo priežastis susijusi su struktūriniais pažeidimais ar ligomis. Tokiu atveju gali būti taikomi kiti gydymo metodai, kaip injekcijos ar operacija.

Kaklo skausmas: prevencija

Dauguma atvejų kaklo skausmo įmanoma išvengti taikant paprastas priemones ar šiek tiek pakeičiant savo įpročius. Pateikiame keletą patarimų, kurie turėtų padėti išvengti kaklo skausmo.

  • Pagerinkite darbo aplinką. Pasirinkite kėdę, kuri tinkamai prilaiko nugarą bei kaklą, o kompiuterio ekraną laikykite akių aukštyje.
  • Pasistenkite išlaikyti gerą laikyseną. Jei turite įprotį kūprintis, gerinti laikyseną gali padėti telefono priminimai išsitiesti.
  • Lankykite kineziterapines mankštas. Jų metu sustiprinsite kaklo ir kitų kūno dalių raumenis, pagerinsite lankstumą ir užtikrinsite gerą stuburo sveikatą. Tai padės išvengti ne tik kaklo, bet ir visos nugaros skausmų ir būsite mažiau pažeidžiami traumoms ar kitiems sužeidimams.
  • Atlikite kaklo tempimo pratimus. Jei tenka ilgai sėdėti, reguliariai atsistokite pavaikščioti ir atlikite kelis kaklo tempimo pratimus.
  • Nustokite rūkyti.
  • Ribokite laiką, praleistą prie telefono ekrano arba pasistenkite kuo mažiau palenkti galvą.
  • Pasistenkite miegoti ant nugaros, galvą laikant tiesiai.
  • Pasirūpinkite tinkama miego aplinka. Pagalvė neturėtų galvos iškelti virš likusio kūno, taip pat, kaklo skausmo prevencijai labiau tinka kietos pagalvės.
  • Nenardykite nepažįstamuose vandenyse. Nardymas sekliuose telkiniuose gali sukelti rimtas kaklo traumas.
kaklo skausmas

Nors kaklo skausmas gali atsirasti ir dėl netikėtų sužeidimų, kaip nukritimas, avarija ar kita, kaklo stiprinimo ir lankstumo gerinimo pratimai sumažina kaklo pažeidžiamumą. Tinkamai rūpinantis savo kaklo ir stuburo sveikata, net ir didesnis šokas, sukrėtimai ar smūgiai neturėtų padaryti rimtos žalos.

Skauda kaklą: ką daryti?

Geriausias būdas išvengti ir gydyti kaklo skausmą yra kineziterapija. Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ jau daug metų specializuojasi nugaros ir kaklo skausmų gydyme bei prevencijoje. Atvykus į kineziterapeuto konsultaciją sukuriamas prie Jūsų individualios būklės pritaikytas efektyvus gydymo planas. Patyręs specialistas išmokins taisyklingai atlikti kineziterapinius pratimus, kad gydymą saugiai galėtumėte tęsti namuose, bei pateiks rekomendacijas. Vadovaujantis gydymo planu labai greitai pamiršite kaklo ir nugaros skausmus bei užkirsite kelią jų atsiradimui ateityje.

Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius kaklo skausmus skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464. Padėkite sau pasijusti geriau jau dabar!

Straipsnį parengė kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija papildyta ir peržiūrėta 2021-10-17.