kelio skausmas

Kelio skausmas: priežastys bei gydymas kineziterapija

Kelio skausmas yra vienas dažniausiai sutinkamų sveikatos nusiskundimų tarp įvairaus amžiaus žmonių ir tam yra daug priežasčių. Keliai yra viena svarbiausių sąnarių jungčių mūsų kūne, kasdien atlaikanti didelį svorį, spaudimą ir krūvį. Per metus keliai susilenkia daugiau nei milijoną kartų, todėl kelių skausmas neturėtų stebinti nei vieno. Yra daug priežasčių, kodėl gali atsirasti šis skausmas, kaip traumos, degeneracija, sausgyslių ar sąnario problemos, ir dažnai jos gali būti išgydomos namų sąlygomis. Vis dėlto, laiku nepradėtas gydyti skausmas kelyje gali progresuoti ir iš mažo nemalonumo pavirsti gyvenimo kokybę prastinančiu veiksniu.

Kodėl atsiranda kelio skausmas

Kelys yra sudarytas iš daug skirtingų elementų, kaip sausgyslės, kremzlės, raiščiai, raumenys, sąnarys ir kita. Pažeidimas bet kuriame iš šių audinių gali pasireikšti kaip kojų skausmas per kelius, sukelti skirtingus simptomus ir reikalauti išskirtinio gydymo. Toliau aptarsime dažniausiai pasitaikančias kelio skausmo atsiradimo priežastis.

Raiščių sužeidimas

Kiekviename kelyje yra po keturis pagrindinius raiščius ir, priklausomai nuo to, kuris raištis nukentėjo, skausmas gali būti juntamas skirtingose kelio vietose. Raištis gali įplyšti ar būti sužeistas dėl traumos ir tam tikrų pakartotinių judesių, kaip šokinėjimas bei staigus krypties pakeitimas, kojos persukimas. Dėl šios priežasties nuo raiščių problemų dažnai nukenčia krepšinį, futbolą žaidžiantys asmenys ir bėgikai, dviratininkai, narai, kiti sportininkai. Įplyšus raiščiui juntamas kelio skausmas, gali atsirasti ištinimas, traškėjimo garsas judinant koją, silpnumas kelyje.

Sausgyslės uždegimas – tendinitas

Dažnai užsiimant fizine veikla kyla rizika susidurti su sausgyslių uždegimu – tendinitu, atsirandančiu dėl sausgyslių trinties su aplinkinėmis struktūromis ir pervargimo. Ši būklė dažnai sutinkama tarp sportuojančių žmonių, ypač jei užsiimama sporto šakomis, kur reikia bėgioti ir šokinėti. Išsivysčius sausgyslės uždegimui, nuolat juntamas bukas skausmas kelyje, paaštrėjantis užsiimant fizine veikla. Tendinitas pasireiškia sunkumu lankstyti koją ar į ją remtis, silpnumu kelyje, kartais ištinimu.

Menisko plyšimas

Kelyje yra du mėnulio formos kremzliniai dariniai – meniskai, amortizuojantys ir stabilizuojantys sąnarį. Dėl sporto metu tenkančio krūvio keliams, traumos ar natūralios degeneracijos, meniskas gali įplyšti ir sukelti skausmą. Su šia problema susiduria tiek jauni (ypač sportuojantys), tiek vyresnio amžiaus asmenys. Įplyšus meniskui, kelio skausmas gali pasireikšti kartu su tinimu, kelio sustingimu, traškėjimu, tačiau šie simptomai neretai atsiranda praėjus kelioms dienoms po traumos. Kartais meniskas sugyja savaime, tačiau gali būti reikalinga kelio operacija.

Artritas

Keliuose dažniausiai pasireiškia osteoartritas – tai yra degeneracinis procesas, kuomet palengva susidėvi sąnario kremzlės. Ši būklė gali atsirasti dėl pakartotinių kelio sužeidimų ar spaudimo sąnariui, jei asmuo turi viršsvorio. Osteoartritas iš pradžių gali pasireikšti aštriu skausmu, atsirandančiu su tam tikrais judesiais, ir vėliau progresuoti į nuolatinį buką skausmą. Reumatodinis artritas yra autoimuninė liga, kai pats imunitetas puola kūno sąnarius ir sukelia juose uždegimą. Ši būklė pasižymi kelio skausmu, ištinimu, paraudimu, tačiau skausmas gali pagerėti su fizine veikla (kitaip nei osteoartrito atveju).

Kelio buristas

Bursitas yra prie kelio esančio sąnario tepalinio maišelio – bursos, uždegimas. Jis gali atsirasti dėl pakartotinių kelio judesių ir spaudimo, todėl ypač pavojingas yra klūpėjimas. Bursitas pasireiškia skausmu, paraudimu, „karštu“ pojūčiu keliuose, skausmas sustiprėja klaupiantis ar lenkiantis. Neretai bursos uždegimas praeina savaime, tačiau gali būti reikalingas kineziterapinis gydymas.

Yra daug priežasčių, kodėl gali atsirasti kojų skausmas per kelius, tačiau kiekviena iš šių problemų pasireiškia savitai ir skirtingose kelio vietose. Vieta, kurioje juntamas skausmas, ir laikas, kada kelį skauda labiausiai, taip pat gali padėti identifikuoti šios problemos priežastį.

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje gali atsirasti dėl daug įvairių priežasčių. Kartais jis išsivysto dėl jau aptartų priežasčių, kaip tam tikrų užpakalinėje kelio dalyje esančių sausgyslių, raiščių ar raumenų sužeidimo, taip pat dėl menisko plyšimo. Tačiau skausmas kelio užpakalinėje dalyje gali signalizuoti ir specifines būklės, būdingas būtent šios vietos skausmui, kaip beikerio cista. Neretai šis skausmas praeina savaime, taikant poilsį ir šaltus kompresus, tačiau kartais yra būtina kineziterapeuto pagalba.

Daugiau apie šią problemą sukeliančias priežastis, gydymą ir pavojaus signalus skaitykite čia.

kelio skausmas

Kelio skausmas vidinėje pusėje

Kelio skausmas vidinėje pusėje yra diskomfortas arba aštrus, duriantis pojūtis kelio šone, esančiame arčiausiai kito kelio. Tiksli šio skausmo vieta gali šiek tiek skirtis, priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties, o jų gali būti įvairių. Dažniausiai kelio skausmas vidinėje pusėje sukeliamas bursito „Žąsies pėdos“ tepaliniame maišelyje, pusplėvinio raumens sausgyslės uždegimo, „Bėgiko kelio“ ar kitų problemų. Gydymas priklauso nuo skausmą sukėlusios priežasties, tačiau pirmiausiai galima imtis priemonių namų sąlygomis ir leisti kojai ilsėtis, dėti šaltus kompresus, laikyti kelį pakeltą pagalvėmis. Vis dėlto, jei skausmas nesumažėja ar nepraeina per 3 dienas, reikia kreiptis į kineziterapeutą, kuris padės nustatyti tikslią skausmo priežastį ir sukurs individualiai pritaikytą gydymo planą.

Daugiau apie kelio skausmą vidinėje pusėje skaitykite čia.

Kelio sąnario skausmas naktį

Kelio sąnario skausmas naktį yra dažna, tačiau labai nemaloni problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės. Kelio skausmą naktį gali sukelti sužeidimai, kaip „Bėgiko kelis“, trauma ir bursitas arba lėtinės ligos, kaip osteoartritas. Sugijus sužeidimams ar nuslūgus uždegimui, kelio sąnario skausmas naktį taip pat praeina. Tačiau esant osteoartritui, gydymas gali užtrukti ir ligos progresas bei skausmo malšinimas pareikalaus laiko ir pastangų.

Galima pastebėti, kad kelio skausmą naktį sukeliančios problemos taip pat yra aiškiai juntamos ir dieną, todėl kyla klausimas, kodėl skausmas naktį stipresnis. Pirmiausiai, naktį kūnas atsipalaiduoja ir visas dėmesys sutelkiamas į skausmą. Šis skausmas gali būti pakankamai stiprus kad suprastintų miego kokybę, o tai priveda prie dar vienos priežasties – prastai pailsėję mes esame jautresni skausmui. Taigi, siekiant to išvengti, pabandykite miegant po keliais laikyti pagalvę, o skausmui nepraeinant būtinai kreipkitės į kineziterapeutą.

kelio skausmo prevencija

Kojų skausmas per kelius: prevencija

Nors kelio skausmas yra dažna problema, jos galima išvengti šiek tiek pakoregavus savo kasdienius įpročius ir aplinką. Esant lėtinėms ligoms, kaip osteoartritui, tinkami įpročiai gali padėti sumažinti simptomus ir stabdyti progresą. Siekiant išvengti kelių skausmo, kineziterapeutas rekomenduoja:

  • Išlaikykite sveiką svorį. Keliai kasdien išlaiko beveik viso mūsų kūno svorį ir jiems tenka labai didelis krūvis. Papildomi kilogramai gali pakenkti kelių sveikatai ir juos varginti, todėl patartina atsikratyti viršsvorio.
  • Atlikite kineziterapinius pratimus. Kojų stiprinimo ir tempimo pratimai padės sukurti kelio sąnariui tinkamesnę atramą ir keliai pasidarys mažiau pažeidžiami traumoms bei sužalojimams. Vis dėlto, jeigu jau susiduriate su kelio skausmais, pratimus atlikite tik su kineziterapeuto priežiūra, nes netaisyklingai atliekami, jie gali pakenkti Jūsų būklei.
  • Pasiruoškite sportui. Prieš užsiimant sportine veikla tinkamai prasitampykite ir įsitikinkite, kad Jūsų fizinė forma tam yra tinkama. Geriausia savo kūną ir kojas stiprinti palengva.
  • Nekentėkite. Jei jaučiate bent minimalų skausmą keliuose, atliekant tam tikras veiklas, sustokite ir pailsėkite. Skausmas yra kūno signalas, kad kažkas negerai, ir to nereikėtų ignoruoti.
  • Pailsėkite. Kelių skausmas gali atsirasti nuo persitempimo ir per intensyvios fizinės veiklos. Po sporto leiskite savo kojoms pailsėti ir audiniams atsigauti.

Kaip gydyti kelio sąnario skausmą

Yra daug būdų gydyti kelio skausmą, tačiau efektyviausias ir saugiausias metodas visais skausmo atvejais yra kineziterapija. Taip yra dėl to, nes beveik visada skausmas kelyje atsiranda dėl raumenų disbalanso, netaisyklingo pratimų atlikimo sportuojant, prastos sąnario atramos ir nepakankamo audinių tamprumo. Nors šie veiksniai tiesiogiai nesukelia nepatogumų, jie padaro kelius pažeidžiamais ir net menka trauma gali sukelti žymias problemas bei stiprų skausmą. Kineziterapija aprėpia daug skirtingų technikų, todėl padeda panaikinti problemą ir atsigauti įvairiapusiškai: stiprinant audinius, gerinant lankstumą, judrumą, padedant kurti sąnario stabilumą ir lavinant laikyseną. Taigi skausmas yra ne tik efektyviai išgydomas, tačiau gerinama ir bendra kūno bei kelių sąnarių būklė, taip užkertant kelią problemos pasikartojimui ateityje.

Kineziterapeuto konsultacijos metu pirmiausiai nuodugniai ištiriamas skaudamas kelys bei bendra kūno būklė, atliekant įvairius testus. Taip nustatoma tiksli skausmo atsiradimo priežastis. Tuomet sudaromas prie individualios būklės ir pajėgumo pritaikytas efektyvus gydymo planas, kurio laikantis jau po pirmųjų gydymo seansų žymiai sumažės kelių skausmas. Laikantis gydymo plano ir atsižvelgiant į kineziterapeuto patarimus, kaip taisyklingai atlikti sportines ir kasdienes veiklas, jau greitai galėsite grįžti prie įprastų veiklų.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina kelio skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį paruošė kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir atnaujinta 2021-10-18.