klubo skausmas

Klubo skausmas

Klubai yra labai svarbi mūsų kūno dalis – tai yra stiprūs sukamieji sąnariai, atsakingi už laikyseną, kojų judėjimą ir svorio atlaikymą. Tačiau būtent dėl nuolatinės apkrovos ir judėjimo jie neretai susiduria su skausmu. Klubo skausmas yra dažna problema tarp įvairaus amžiaus žmonių ir kiekvienam jis gali pasireikšti skirtingai. Skausmas gali būti aštrus ir bukas, juntamas šone, užpakalinėje ar priekinėje pusėje. Tai priklauso nuo jį sukėlusios priežasties ir pažeisto audinio, kurių klubo zonoje yra išties daug. Tačiau svarbiausia susidūrus su klubo skausmu nepanikuoti – dažniausiai jis nėra pavojingas, todėl pabandysime išskirti pagrindines jį sukeliančias priežastis, skausmo variacijas ir aprašysime gydymo procesą.

Kodėl atsiranda klubo skausmas

Klubo sąnario skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, kurias kartais labai sunku nustatyti. Kiekvienas klubų zonoje esantis elementas (raumuo, kaulas, nervas, sausgyslė, kremzlė) gali susidurti su problema ir to rezultatas bus skausmas. Tikslesnę skausmo atsiradimo priežastį išsiaiškinti gali padėti nustatymas, kurioje vietoje skausmas labiausiai juntamas. Jei tai klubo vidus – problema turėtų būti pačiame sąnaryje. Kita vertus, jei skausmas juntamas klubo šone ar sėdmenyse – jo priežastis dažniausiai yra sąnarį supančių elementų (raumenų, sausgyslių, raiščių ar nervų) problemos. Išskiriame dažniausiai pasitaikančias klubo skausmą sukeliančias problemas:

  • Sausgyslių uždegimas. Sausgyslių uždegimas arba tendinitas dažniausiai atsiranda dėl aktyvios fizinės veiklos, kurios metu pervarginamos sausgyslės. Šis skausmas dažniausiai praeina per keletą dienų.
  • Artritas. Dažniausiai klubuose pasireiškia osteoartritas – dėl sąnario susidėvėjimo atsiradęs uždegimas. Rizika jam išsivystyti didėja kartu su amžiumi ir bukas skausmas labiausiai juntamas ryte arba judant.
  • Patempti raumenys ar raiščiai. Nuolat išvarginami kojų, apatinės nugaros ar klubų raumenys gali sukelti skausmą klubuose. Su šia problema dažniausiai susiduria intensyviai judantys, o ypač tinkamo fizinio pasirengimo neturintys ir tik retkarčiais intensyviai sportuojantys žmonės.
  • Sąnarinės lūpos įplyšimas. Sąnarinė lūpa yra klubo sąnarį supantis kremzlinis žiedas. Jis gali įplyšti dėl nuolatinio fizinio krūvio ir streso klubams, kaip šokinėjimas, bėgimas, šokis.
  • Bursitas. Bursitas yra sąnario tepalinio maišelio uždegimas, pasireiškiantis nuolatiniu skausmu klubo šone ar sėdmenyse. Jis gali atsirasti dėl pakartotinių judesių, kaip vaikščiojimas, stovėjimas, bėgimas, taip pat, bursitas dažnai paveikia vyresnio amžiaus žmones.
  • Kaulo skilimas. Nors klubų kaulai yra stiprūs, su amžiumi, arba turint osteoporozę, jie tampa labiau pažeidžiami smūgiams. Taigi, stiprus kritimas, smūgis ar šokas gali pasibaigti įskilusiu klubo kaulu ir tai sukels intensyvų klubo skausmą.

Gali būti sunku nustatyti, kodėl atsirado klubo skausmas, tačiau dažniausiai tai nėra pavojinga būklė. Skausmas turėtų sumažėti ar praeiti per keletą dienų.

Jei skausmas yra itin intensyvus ir per kelias dienas nesumažėja ar pasireiškia kartu su klubų tinimu, jautrumu, paraudimu – nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

klubo skausmas

Klubo sąnario skausmas naktį

Naktimis atsirandantis klubo sąnario skausmas stipriai paveikia gyvenimo kokybę, neleisdamas užmigti ar pažadindamas naktį. Jo atsiradimui įtaką gali daryti daugybė faktorių, kaip miego aplinka ir poza, klubo būklė ar net nugaros skausmas. Jei pasireiškė klubo sąnario skausmas naktį, pirmiausiai vertėtų pagalvoti apie savo miego pozą. Pabandykite miegoti ant nugaros, o jei nepavyksta – gulėkite ant neskaudamo šono su pagalve tarp kelių. Stenkitės dažniau keisti miego pozą ir atraskite, kas tinka labiausiai, pabandykite pagalvę dėti po klubais ar keliais. Jei šie pakeitimai nepadeda, gali būti, kad skausmą sukelia bursitas, sausgyslių uždegimas ar artritas.

Klubo skausmas pereinantis į koją

Neretai klubo skausmas gali išplisti ir į kitas kūno vietas, dažniausiai – koją. Taip yra dėl to, nes šios kūno vietos yra glaudžiai susiję ir skausmas, atsiradęs vienoje iš jų, gali persimesti kitur. Klubo skausmas pereinantis į koją gali pasireikšti šlaunyse, kirkšnyje ar užpakalinėje kojos dalyje, priklausomai nuo problemos šaltinio. Dažniausiai kojos skausmas nuo klubo atsiranda dėl patemptų raumenų kojose, sėdmenyse ar klubuose. Su šia problema neretai susiduria fiziškai neaktyvūs arba netaisyklingai sportuojantys žmonės. Klubo skausmas pereinantis į koją gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, kaip sausgyslių uždegimas, sąnarių problemos, užspaustas sėdimasis nervas ar išniręs klubas, tačiau tiksliai tai nustatyti gali tik gydytojas. Skausmo gydymas taip pat priklauso nuo problemos priežasties, tačiau dažniausiai gydymui pasitelkiami kineziterapiniai pratimai.

Daugiau apie klubo skausmą pereinantį į koją skaitykite čia.

Klubo sąnario skausmas kirkšnyje

Klubo sąnarys ir kirkšnis yra beveik toje pačioje vietoje, todėl jų skausmai dažnai juntami kartu. Neretai skausmo priežastį nustatyti sunku ir ji gali svyruoti nuo kirkšnies išvaržos ar patempto raumens iki skilusio klubo.

Daugiau apie klubo sąnario skausmą kirkšnyje skaitykite čia.

Klubo sąnario uždegimas

Klubo sąnario uždegimas bursitas yra dažna klubo skausmo atsiradimo priežastis. Jo simptomai yra nesunkiai pastebimi, todėl laiku pastebėjus bursito požymius galima jį sąlyginai nesudėtingai išgydyti.

Daugiau apie klubo sąnario uždegimą skaitykite čia.

 Klubo sąnario skausmas: prevencija

Dauguma atvejų išvengti klubo skausmo ir sumažinti traumų pasekmes galima vadovaujantis paprastais patarimais. Mūsų kineziterapeutai teigia:

  • Sveika mityba padeda sumažinti uždegimų riziką.
  • Esant viršsvoriui klubai patiria gerokai didesnį krūvį, todėl pasistenkite jo atsikratyti.
  • 7-8 val. miego yra reikalingos, siekiant išlaikyti kūną stiprų.
  • Varginantys pasikartojantys judesiai pertempia raumenis, todėl jų reikėtų vengti.
  • Saikinga ir taisyklinga fizinė veikla yra raktas į klubų sveikatą.

Pratimai klubo sąnariui stiprinti

Tinkamai parinkti pratimai klubo sąnariui stiprinti gali padėti gydyti jau esamus klubo skausmus ar jų išvengti. Tempimo ir stiprinimo pratimus, skirtus klubo skausmui mažinti, ir jų aprašymus rasite čia.

klubo skausmo gydymas

Klubo skausmo gydymas

Yra daug skirtingų klubo skausmo gydymo metodų ir jie vyruoja priklausomai nuo skausmą sukėlusios priežasties. Svarbu suprasti, kad kiekvieno žmogaus būklė yra skirtinga, todėl gydymas turi būti profesionaliai parinktas atsižvelgiant į visus faktorius. Prieš imantis kurio nors gydymo metodo būtina pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris įvertins būklę ir sukurs individualiai pritaikytą efektyvų ir saugų gydymo planą. Gydymą gali sudaryti:

  • Kineziterapiniai pratimai. Nors klubo skausmas sukelia diskomfortą sportuojant, ypač jei turite osteoartritą, judėjimas yra būtinas siekiant pilnai išgydyti skausmą ir išvengti jo ateityje. Taigi, kineziterapiniai pratimai, pritaikyti specifiškai pažeistai kūno daliai, yra vienas efektyviausių būdų saugiai atsikratyti skausmo. Jų metu stiprinami raumenys, grąžinamas jų balansas ir lavinamas lankstumas. Tokiu būdu klubams suteikiama tinkama atrama, sumažėja skausmas ir klubai pasidaro mažiau pažeidžiami traumoms bei sužeidimams. Tačiau svarbu paminėti, kad netinkami ar netaisyklingai atliekami pratimai gali pabloginti būklę, todėl prieš pradedant sportuoti pasikonsultuokite su kineziterapeutu.
  • Poilsis. Kineziterapiniai pratimai yra svarbi gydymo dalis, tačiau kai kuriais atvejais pirmoji gydymo priemonė turėtų būti poilsis. Tai labiausiai tinka pažeistų raumenų, raiščių, sausgyslių atveju ar įskilus klubui. Pirmąsias dvi paras nuo skausmo atsiradimo pradžios rekomenduojama pailsėti ir sukelti kiek įmanoma mažiau spaudimo klubui. Tačiau lovos rėžimas neturėtų būti taikomas ilgiau nei keletą dienų, kadangi gali nusilpti raumenys.
  • Šaltis. Ledo kompresai gali padėti mažinti skausmą ir uždegimus. Skaudamą vietą rekomenduojama šaldyti 3-4 kartus per dieną, ne ilgiau nei po 20min. Taip pat, nedėkite ledo tiesiogiai ant odos, prieš tai apsukite jį rankšluosčiu ar kita medžiaga, siekiant išvengti odos pažeidimo.
  • Klubo operacija. Kraštutiniais atvejais gali būti reikalinga klubo operacija. Vis dėlto, prieš imantis šios priemonės patariame išbandyti nechirurginius gydymo būdus, kaip kineziterapiniai pratimai. Reguliariai ir tinkamai kombinuojant pratimus su kitomis kineziterapinėmis priemonėmis, dažnai galima pagerinti net ir sunkias būkles. Klubo operaciją reikėtų apsvarstyti tik tuomet, jei nepadeda kiti gydymo metodai arba jie pradėti taikyti per vėlai.

 Klubo sąnario skausmas: prevencija

Dauguma atvejų išvengti klubo skausmo ir sumažinti traumų pasekmes galima vadovaujantis paprastais patarimais. Mūsų kineziterapeutai teigia:

  • Sveika mityba padeda sumažinti uždegimų riziką.
  • Esant viršsvoriui klubai patiria gerokai didesnį krūvį, todėl pasistenkite jo atsikratyti.
  • 7-8 val. miego yra reikalingos, siekiant išlaikyti kūną stiprų.
  • Varginantys pasikartojantys judesiai pertempia raumenis, todėl jų reikėtų vengti.
  • Saikinga ir taisyklinga fizinė veikla yra raktas į klubų sveikatą.

Pratimai klubo sąnariui stiprinti

Tinkamai parinkti pratimai klubo sąnariui stiprinti gali padėti gydyti jau esamus klubo skausmus ar jų išvengti. Tempimo ir stiprinimo pratimus, skirtus klubo skausmui mažinti, ir jų aprašymus rasite čia.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ jau daug metų dirba su klubo skausmą patiriančiais pacientais. Mūsų patyrę specialistai padės efektyviai ir saugiai gerinti klubo sąnario būklę, išvengiant klubo skausmų ir gydant jau esamas problemas. Neatidėliokite sveikatos ir registruokitės vizitui mūsų klinikoje jau dabar!

Straipsnį parengė kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir papildyta 2021-10-17.