kojų skausmas

Kojų skausmas: kodėl jas skauda?

Kojų skausmas gali būti labai įvairus – nuo silpno, vos jaučiamo ir greit praeinančio iki keliančio silpnumą ir trukdančio netgi miegoti, vaikščioti ar užsiimti kasdiene veikla. Kojų skausmas gali atsirasti dėl daug skirtingų priežasčių, kadangi kojas sudaro daugybė įvairių audinių ir visi jie gali būti pažeisti. Šie pažeidimai sukelia skausmą, kuris, priklausomai nuo problemos atsiradimo priežasties ir jos rimtumo, tęsiasi keletą dienų ar net kelis mėnesius. Jei skausmas tęsiasi ilgiau nei 3 savaites ir nemažėja – tai lėtinis skausmas ir jo atsiradimo priežastis yra rimta. Šiuo atveju būtina susisiekti su kineziterapeutu. Vis dėlto, kojų skausmas efektyviausiai gydomas tuomet, kai į kineziterapeutą kreipiamasi nedelsiant, tokiu būdu išvengiama komplikacijų ir gerokai sutrumpėja gijimo laikas.

Skausmas gali būti jaučiamas:

> Kojos priekinėje dalyje;

> Kojos galinėje dalyje;

> Kojos viduje;

> Kojos išorėje.

Skausmas, priklausomai nuo jo atsiradimo priežasties, gali būti aštrus, duriantis, ar bukas, geliantis. Neretai kojų skausmas juntamas tik esant tam tikroje pozicijoje ar judant, sportuojant, judinant koją tam tikra kryptimi. Retais atvejais pasireiškia ir kojos dilgčiojimas ar tirpimas. Tačiau jei kartu su skausmu atsiranda ir tinimas, paraudimas ar pykina, svaigsta galva – reikia nedelsiant susisiekti su sveikatos priežiūros specialistu.

kojų skausmas

Keletas priežasčių kodėl gali atsirasti kojų skausmas

  • Raumenų plyšimas ir patempimas. Blauzdos užpakalinėje dalyje yra 2 pagrindiniai raumenys, kurie gali būti pažeisti. Jei staigiai patempsite vieną iš jų – pajausite plyšimo jausmą blauzdos apačioje. Plyšus ar patempus raumenis, priklausomai nuo sužeidimo rimtumo, koja gali patinti, atsirasti mėlynės. Lygiai taip pat raumenis lengvai galima patempti ir kojų priekinėje pusėje. Jei patempimas yra lengvas, skausmas per keletą dienų praeis savaime, kitu atveju – padės kineziterapeutas.
  • Lėtinis raumenų patempimas. Tai yra sudėtingas raumens patempimas, kuomet skausmas tęsiasi ilgai ir savarankiškas gydymas namuose negali padėti išspręsti problemos.
  • Plekšninio raumens traumos. Šis raumuo retai kelia problemų, tačiau jei suskaudo apatinėje kojos dalyje prie Achilo sausgyslės, dažniausiai prireikia gydytojo pagalbos;
  • Arterosklerozė. Arterijų problemos, kylančios vėlesniame amžiuje, sukeliančios skausmą blauzdoje;
  • Kraujagyslių, nervų užspaudimas. Ši problema gali atsirasti pasislinkus kietiesiems kojos audiniams. Tokiu atveju pasireiškia kojos tirpimas, dilgčiojimas, staigus ir deginantis jausmas ar silpnumas kojoje.
  • Kompartmento sindromas. Tai audinių, dažniausiai raumenų, užspaudimas. Skausmas jaučiamas judant ar mankštinantis.
  • Chroniškas kompartmento sindromas. Ilgalaikis skausmas, atsirandantis kojos priekyje. Sindromo sukelti simptomai, įskaitant ir skausmą, palengvėja po 1h30min po mankštos. Jei mankštinatės 2 dienas iš eilės, antrą dieną skausmas stipresnis. Dažnai sindromui gydyti yra skiriama operacija, o po jos kineziterapija, kad būtų atkurtas kelio mobilumas, palengvėtų grįžimas į kasdienybę bei sportą.
  • Venų trombozė.
  • Pereinamas skausmas. Gali būti, kad skausmas, kurį jaučiate, ateina iš kitų kūno dalių, pvz. apatinės nugaros dalies, kelio sąnario ar kitų sąnarių.
  • Traumos dėl per didelio krūvio. Tipiniai traumų, patirtų dėl per didelio krūvio, simptomai – nuolat stiprėjantis skausmas, koja jautri prisilietimams, skausmas aštresnis judant. Kineziterapeutas parinks jums tinkamus pratimus, kurie nesukels skausmo ir kurie sumažins skausmą. Poilsis taip pat pagerintų situaciją. 
  • Uždegimai, kilę dėl patemptų raumenų.
  • Sausgyslių patempimai, kaulų lūžiai ar skilimai. Kojos gijimo laikotarpiu ji yra įdedama į įtvarą ar gipsą. Kineziterapija, gijimo laikotarpiu, gali padėti stiprinti viršutinę kojos dalį, o nuėmus įtvarą padėti sustiprinti pažeistą blauzdą, kad kuo greičiau galėtumėte grįžti į savo kasdienę veiklą.

Kojų skausmo gydymas

Akivaizdu, jog yra daugybė skirtingų priežasčių, galinčių sukelti šią problemą ir kiekviena reikalauja skirtingo gydymo. Dėl šios priežasties pirmasis žingsnis į sėkmingą kojų skausmo gydymą – tiksli diagnozė. Tiksli diagnozė yra neįmanoma namų sąlygomis, tačiau kai kuriais atvejais kojų skausmas gali būti išgydomas namuose. Pajutus skausmą reikia pora dienų (bet ne ilgiau) ilsėtis, šaldyti skaudamą vietą ir stengtis laikyti koją pakeltą. Vis dėlto, jei skausmas nepraeina ir nesumažėja per keletą dienų – reikia kreiptis į kineziterapeutą. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas atliks tikslią diagnozę ir sudarys individualų gydymo planą, kuris dažniausiai būna sudarytas iš specialių pratimų, masažų, patarimų ir kitų metodų. Laikantis gydymo plano kojų skausmas bus išgydytas greitai ir saugiai bei bus atlikta efektyvi prevencija panašių problemų atsitikimui ateityje.

Jeigu jaučiate kojos skausmą jau kurį laiką, nedelskite ir atvykite pasikonsultuoti pas mus. Registracijos formą rasite čia arba telefonu 867304464.

Informacija peržiūrėta ir papildyta 2022-05-27.

kojų skausmo gydymas