...
osteochondroze liga kaip gydyti

Osteochondrozė

Osteochondrozė – tai liga, kuri pažeidžia stuburo raiščius, slankstelius ir tarpslankstelinius diskus. Patologiniai procesai nuo pat ligos pradžios ima veikti raiščius bei kaulus, tačiau suprasti, kad tai yra būtent ši liga galima tik tuomet kai organizme atsiranda įvarių komplikacijų, t.y. prasideda skausmai, vidaus organų sutrikimai ar raumenų atrofija.

Slanksteliai yra apjungti apvaliai kremzliniais intarpais, jie tvirti ir elastingi, tad leidžia stuburui laisvai lankstytis. Tarpslankstelinių diskų viduje yra pusiau skysta kremzlinė substancija, kuri prilygsta amortizatoriui.

Stuburui yra labai svarbūs kaklo, nugaros, juosmens ir pilvo raumenys, nes visi jie prilaiko slankstelius. Su laiku tarpslanksteliniai diskai pradeda sausėti, plonėti, o tai daro įtaką prastesniam smūgių amortizavimui.

Šių diskų žiedinės skaidulos tampa vis mažiau elastingos, tvirtos ir prasčiau fiksuoja slankstelius. Pasitaiko atvejų kai jos gali net įplyšti. Taip nutikus gali išsiveržti ir pusiaus skystas pulpinis branduolys, tuomet ir susiformuoja disko išvarža.

Ji gali suspausti netoliese esančią nervų šaknelę, taip sukeldama didelį skausmą (jis dažniausiai įvardinamas kaip radikulitas). Ne ką mažiau pavojinga gali būti ir slankstelių nestabilumas, dar apibūdinamas kaip per didelis paslankumas.

Jei slanksteliai pasislenka, jie gali suspausti kraujagyslę arba nugaros smegenis bei jų ataugas. Tačiau dažniausiai iš to išsivysto osteochondrozė, kuri sukelia nuolatinius skausmus ir raumenų spazmus.

 

Dėl ko susergama osteochondroze, kokios priežastys?

Stresas.
Didelę įtaką stuburui daro nervingumas, įvairaus pobūdžio stresai. Dėl šių priežasčių dažnai kamuoja kaklo osteochondrozė. Dažniausiai simptomai yra galvos skausmai ir svaigimas, atsiradęs nerimas ir depresija.

Sėdimas darbas.
Biurų darbuotojai, moksleiviai, studentai, daugelio kitų profesijų atstovai dažnai yra priversti daug sėdėti, tad itin didelis krūvis tenka stuburui. Ypač jei žmogus sėdi netaisyklingai, t.y. susikūprinęs, pasilenkęs į šoną arba į priekį.

Dideli fiziniai krūviai.
Šia liga gali susirgti net ir jauni sportininkai, jei pasirenka per didelį fizinį krūvį. Taip pat isteochondroze neretai suserga krovikai, kelininkai, statybininkai ir kiti darbuotojai, privalantys nuolat pakelti didelius fizinius krūvius.

Traumos.
Tai yra dar viena ligos atsiradimo priežasčių. Kaulų lūžiai, kritimas iš didelio aukščio, įvairūs patempimai – visi jie daro įtaką žmogaus kūno biomechaninkai ir prastesniam raumenų disbalansui.

Nepatogi kūno padėtis dirbant. Šia liga taip pat dažnai suserga muzikantai, chirurgai, dažytojai ir kitų profesijų atstovai, kurie ilgą laiką turi išbūti nepatogioje padėtyje. (Pavyzdžiui chirurgas palinkęs virš operacinio talo, smuikininkas laikantis galvą pakreiptą į šoną ir kita).

Paveldimumas.
Tėvai savo vaikams gali perduoti laikyseną, eisenąm dėl kurios stuburo krūvis paskirstomas nevienodai, o to pasekoje yra pažeidžiami tarpslanksteliniai diskai. Taip pat dėl kremzilinių audinių sandaros ir jų cheminių savybių paveldimumo, atsiranda didesnė rizika, kad tarpslankstelinis diskas bus gerokai mažiau atsparus krūviams, lengvai pažeidžiamas. Svarbu paminėti ir tai, kad šia liga moterys serga dažniau nei vyrai. Osteohondrozė moterims gali išsivystiti nėštumo metu arba nuolatos dėvint aukštakulnius batelius.

Ką daryti, kad neskaudėtų nugaros?

Dažnai keliant ir nešant sunkius daiktus darome klaidą tiesiog pasilenkdami prie daikto. Tačiau reikia ne pasilenkti, bet prie jo pritūpti. O nešant sunkius daiktus, derėtų jų svorį paskirstyti kuo tolygiau, o ne viską nešti vien ranka.

Miegoti patartina ant neišgulėto čiužinio, vietoj pagalvės naudoti volelį arba susuktą rankšluostį.

Labai svarbu yra taisyklinga sėdėsena. Derėtų nuolat stengtis sėdėti tiesiai, atsirėmus į kėdės atlošą, pėdas pastačius ant grindų taip, kad keliai būtų 90 laipsnių kampu, o ne po kėde.

Ilgai stovint patartina ieškoti atramos arba įtempti pilvo ir sėdmenų raumenis. Taip sumažėja stuburui tenkantis krūvis.

Būtina saugoti stuburą. Jam itin kenkia šokinėjimas, bėgiojimas kietu pagrindu, įvairūs sutrenkimai.

Šaltis stuburui taip pat kenkia, sukeldamas refleksinius spazmus.

Svarbu yra žinoti, jog kuo didesnis yra žmogaus kūno svoris, to labiau yra suspaudžiami tarpslanksteliniai diskai.

Jeigu vargina osteochondrozė, kineziterapeutas gali sudaryti individualią mankštą atsižvelgdamas į tai kaip dirba kiekvieno paciento raumenys ir biomechanika. Registruotis pas kineziterapeutą galite čia.