Peties skausmas: ko imtis, jei jį pajutote

peties skausmas

Peties skausmas: ko imtis, jei jį pajutote

Peties skausmas gali būti varginantis ir erzinantis. Pradedant daiktų kėlimu ir baigiant dantų valymų arba rašymu kompiuteriu, mes net nesusimąstome, kiek ir kaip dažnai judiname savo pečius. Kai juos pradeda skaudėti, dauguma mums įprastų veiksmų gali tapti kančia.

Petys yra kūno dalis, sudaryta iš kelių dalių, todėl petyje jaučiamo skausmo priežastis gali būti petyje arba kažkur kitur, pvz.: kakle. Norint nustatyti peties skausmo šaltinį, reikia išsamios profesionalo apžiūros, o kartais ir rentgeno ar kitų specializuotų nuotraukų, tačiau mes pateikiame keturias dažniausiai pasitaikančias paties skausmo priežastis:

 

Peties artritas

Dažniau girdime apie klubo ir kelio sąnarių artritą, tačiau artritas galimas bet kuriame sąnaryje. Peties artritas skirstomas į Glenohumeralinį ir Akromioklavikulinį.

  1. Glenohumeralinis sąnario artritas

Glenohumeralinis sąnarys (angl.GHJ) yra pagrindinis sąnarys petyje, tad artritas čia dažnas. Jis ne visais atvejais sukelia stiprų skausmą ir judesių apribojimą, tačiau tai įmanoma. Yra daug artrito rūšių, tačiau osteoartritas (dėl susidėvėjimo) yra pats dažniausias.

Jei jums nustatė GHJ osteoartritą, tai pirmas veiksmas yra skausmą malšinančių vaistų vartojimas bei veiklų, kurios kelia skausmą, modifikavimas. Pacientams, kuriems negalima atlikti operacijos, kartais yra skiriami leidžiami į nervą nuskausminamieji, tačiau kai simptomai stiprėja – operacija yra reikalinga.

Pati operacija priklauso nuo kiekvieno žmogaus situacijos. Artroskopija naudinga tik kai kuriais atvejais, ypač kai skausmas kyla dėl svetimkūnio (kaulo ar audinio dalies) sąnaryje. Dažniausiai operacijos metu pažeistas sąnarys yra pakeičiamas dirbtiniu sąnariu, kuris yra parenkamas kiekvienam pacientui individualiai.

 

  1. Akromioklavikulinis sąnario (angl. ACJ) artritas

Akromioklavikulinis sąnarys yra kur kaklo kaulas susijungia su pečiu. Šis sąnarys yra dažnai paveikiamas osteoartrito, tačiau daugumai žmonių didelių simptomų tai nesukelia. Jei problema yra šiame sąnaryje, yra keletas gydymo būdų.

Pirmiausia reikėtų koreguoti veiklas, kurios padėtų sumažinti skausmo simptomus. Jei tai nepadeda, reikalinga nuskausminamųjų injekcijos arba operacija. Operacijos metu yra nudilinamas kaulas, kad abu kaulai nesitrintų vienas į kitą.

 

Sukamųjų raumenų sausgyslių manzetės plyšimas

Šios manzetės, kuri yra sudaryta iš keleto raumenų ir yra giliai sąnaryje, funkcija – judinti petį. Sausgyslės manzetėje plyšta dėl tam tikrų traumų arba plonėjimo laikui bėgant. Šie plyšimai gali sukelti skausmą arba jūs galite nejausti jokių simptomų. Gydymui, priklausomai nuo kiekvieno paciento, plyšimo tipo, vietos ir dydžio, skiriama operacija arba kineziterapija.

 

Peties sąnario ankštumo sindromas

Šis sindromas yra gan dažnas peties skausmo sukėlėjas. Staigus skausmas sąnaryje pajaučiamas ko nors siekiant, keliant į viršų arba ranką sukant atgal. Sindromas atsiranda dėl netaisyklingos pozos arba nežymios traumos, taip pat dėl kitų priežasčių – judinant sąnarį kaulo atraižos prispaudžia sausgysles.

Peties sąnario ankštumo sindromas yra gydymas pasitelkiant kineziterapiją ir nuskausminamųjų injekcijas, tačiau tam tikrais atvejais reikalinga ir operacija. Operacijos metu kaulo atraižos yra pašalinamos, o uždegimo pažeistas audinys išvalomas.

 

Sustingęs petys

Sustingęs petys, arba kapsulitas, yra be galo skausminga problema. Petys sustingsta, kai minkštieji audiniai, supantys sąnarį sustingsta. Kadangi sąnarys nebegali judėti įprastai, skausmas gali būti jaučiamas ir kakle, taip pat aplink visą petį.

Kai kuriems žmonėms užtenka tik išgirsti diagnozę ir jie toliau gali atlikti įprastines dienos užduotis, tačiau peties funkcija yra stipriai pažeista, reikalingas gydymas. Nuskausminamieji sumažina simptomus ir kartais pagerina peties funkciją, o tuomet galimos specialios injekcijos, kurios tiesiogiai paveikia minkštąjį audinį.

Kraštutiniais atvejais yra atliekama operacija, kurios metu arba yra praplėšiama sąnario kapsulė arba atlaisvinami sustingę audiniai. Nepaisant to, kuris gydymo metodas yra naudojamas, svarbiausia, po operacijos judinti sąnarį, kad jis vėl nesustingtų.