raumenų skausmas

Raumenų skausmas

Raumenų skausmas yra labai dažnas nusiskundimas, su kuriuo bent kartą gyvenime yra susidūrę, tikriausiai, visi. Dažniausiai raumenų skausmas pasireiškia po pernelyg intensyvios fizinės veiklos. Kai raumenys yra priverčiami dirbti sunkiau nei pajėgia, atsiranda mikroskopiniai raumenų įplyšimai, kurie sukelia raumenų skausmą bei patinimą. Yra daugybė priežasčių sukeliančių raumenų skausmus įvairiose kūno vietose. Net ir tie, kurie gyvena itin pasyvų gyvenimo būdą gali patirti raumenų skausmus.

Kodėl atsiranda raumenų skausmas

Intensyvūs pratimai ar fizinė veikla

Pradėjus sportuoti ar padidinus fizinės veiklos krūvį gali būti itin sunku sportuoti kol raumenys yra dar nepripratę prie naujo krūvio. Skausmas tose raumenų grupėse, kurios intensyviausiai dirbo treniruotės metu tik įrodo, kad Jūsų kūnas pripranta prie intensyvesnio fizinio krūvio bei kūnas tampa stipresnis.

Uždelstos pradžios raumenų skausmas (angl. delayed onset of muscle soreness, DOMS) pasireiškia praėjus 8 valandoms po fizinės veiklos ir labiausiai sustiprėja po 48 valandų.

Silpnas skausmas yra natūralus reiškinys po bet kokios fizinės veiklos ir tai tikrai neturėtų Jus sustabdyti nuo Jūsų propaguojamos fizinės veiklos.

Vis dėlto, kartais šis skausmas gali būti itin stiprus ir gali būti sunku atlikti tokius paprastus veiksmus kaip pasistiebimas, kojinių užsidėjimas ar atsisėdimas ant žemės. Šie simptomai turėtų nuslūgti po 48 valandų periodo, kuomet skausmas yra pats stipriausias, todėl priimkite šiuos simptomus kaip kūno signalą, kad galite didinti treniruočių intensyvumą.

Raumenų sužalojimai

Negydomi raumenų skausmai dažniausiai praeina per savaitę. Tačiau jei skausmas tęsiasi ilgiau nei savaitę, tada turėtumėte ieškoti kineziterapeuto pagalbos, kadangi besitęsiantis skausmas signalizuoja, jog po juo gali slėptis rimtesnė problema.

Jei raumenų skausmas tęsiasi net ir po savaitės, didelė tikimybė, kad tai – sužalojimas. Raumenų sužalojimai gali pasireikšti sumušimais (mėlynėmis), įplyšimais ir dažniausiai atsiranda dėl traumų (tokių kaip avarija ar sporto trauma). Raumenų sužalojimus diagnozuoja kineziterapeutas. Juos nustačius, specialistas sudaro individualiai pritaikytą gydymo planą, kuris priklauso nuo Jūsų kūno būklės ir sužeidimo laipsnio.

  • Pirmo laipsnio patempimas yra labai lengvas sužalojimas, kuris sugyja savaime.
  • Antro laipsnio patempimas yra vidutinio sunkumo sužalojimas, kuris pasireiškia skausmu, mėlynėmis, raumenų patinimu bei silpnumu. Antro laipsnio patempimų gijimą paspartina kineziterapija.
  • Trečio laipsnio patempimas yra sunkus sužalojimas, kuris pasireiškia raumens plyšimu. Esant raumens plyšimui jaučiamas skausmas, mėlynių atsiradimas, galūnės tampa silpnesnės ir jas tampa sunkiau valdyti. Tokiu atveju svarbu apsilankyti pas medikus, nes tik atlikus tyrimus bus aišku ar reikalinga operacija, ar imobilizacija (ramybės sudarymas, neleidžiant judėti sužalotai arba problematiškai kūno daliai). Šiek tiek atsigavus po imobilizacijos ar operacijos, reabilitacija būtina tęsti kartu su kineziterapeutu pagal jo parengtą planą. Tai paspartins gijimo procesą ir užtikrins saugų raumens atsikūrimą po sužalojimo.

Kineziterapija yra efektyvus būdas padėsiantis raumenims greičiau gyti bei sumažinti skausmą. Norėdami sužinoti daugiau apie kineziterapiją skirtą gydyti raumenų skausmą bei patempimus kreipkitės į mus.

raumenų skausmas

Stresas ir raumenų skausmas

Daugelis atliktų tyrimų parodė, kad žmonės, patiriantys daug streso, dažniau kenčia skausmą. Streso metu mūsų kūnas išskiria streso hormoną, kuris padidina raumenų jautrumą bei įtampą. Streso sukeltas raumenų skausmas gali paveikti bet kurią raumenų grupę. Skausmas taip pat gali persimesti nuo vienos raumenų grupės prie kitos bet kuriuo metu.

Stresas ir skausmas yra susiję, todėl tai yra kaip užburtas ratas, nes gali būti sunku nustatyti kaip skausmas prasidėjo bei kaip jį numalšinti. Stresas neigiamai paveikia miego kokybę ir kvėpavimą. Prastas miegas ir kvėpavimo sutrikimai gali sustiprinti raumenų skausmą bei patinimą.

Kineziterapeutai padės numalšinti raumenų skausmą bei streso įtaką skausmui. Vis dėlto pagrindinis aspektas, padėsiantis jaustis geriau, yra stresą sukeliančios priežasties atradimas ir pastangos su ja geriau susitvarkyti. Streso valdymas padės sumažinti raumenų skausmą, o skausmo numalšinimas padės sumažinti stresą.

Raumenų skausmas dėl sveikatos sutrikimų

Daugelis sveikatos sutrikimų ir sindromų gali sukelti raumenų skausmą ir tinkamai nustatyta diagnozė padeda sudaryti tinkamą gydymo planą. Jei raumenų skausmas nepraėjo po gydomosios kineziterapijos seanso, tada kineziterapeutui reikės atlikti papildomus tyrimus.

Pagrindiniai sutrikimai sukeliantys raumenų skausmus:

  • Artritas;
  • Reumatinė polimialgija – sutrikimas pasireiškia stipriais skausmais ir rytiniu sąnarių sustingimu, daugiausiai pečių juostos ir dubens srityje;
  • Fibromialgija – liga, kurios pagrindiniai simptomai yra išplitęs raumenų skausmas su skausmingais raumenų įtempimo taškais, sausgyslių skausmai, nuolatinis nuovargis, dažnai kartu pasireiškia tokie simptomai kaip parestezija (tirpimo jausmas), miego sutrikimas, depresija, dirgliosios žarnos sindromas;
  • Raumenų skausmą taip pat gali sukelti endokrininės sistemos sutrikimai (skydliaukės nepakankamumas arba padidėjąs aktyvumas),

Gripas 

Gripas yra virusinė infekcija, kuri paveikia kvėpavimo sistemą. Pagrindiniai gripo simptomai yra karščiavimas, kosulys, sloga ir gerklės skausmas. Taip pat galimas kūno ar raumenų skausmas – dažniausiai nugaros, rankų ar kojų raumenų skausmai. Laimei, sergant gripu skausmas yra laikinas ir tinkamas poilsio rėžimas padeda greičiau pasveikti.

Vitaminų ir mineralų trūkumas

Tyrimai atskleidė, kad raumenų skausmas yra tik ženklas, kad organizmui trūksta tam tikrų vitaminų. Vitaminas D padeda mums išlikti sveikiems. Daugumai pacientų, susiduriančių su besitęsiančiu raumenų skausmu, gydytojo nurodymai yra labai paprasti: vitaminą D vartoti kiekvieną dieną bei reguliariai mankštintis, nes tai padeda išlaikyti raumenis lanksčius ir stiprius.

Vitaminas D taip pat yra labai svarbus išlaikant sveikus kaulus. Vitamino D trūkumas neleidžia pasisavinti užtektinai kalcio iš mūsų kasdieninės mitybos. Tokiu atveju kūnas kalcį “ištraukia” iš kaulų (kas padaro mūsų kaulius silpnesnius). Kaulų retėjimas ilgainiui gali sukelti osteoporozę.

Jeigu jaučiate raumenų skausmą ilgesnį laiką, nedelskite, kreipkitės pas mūsų kineziterapeutus jau dabar. Registracija vizitui ČIA.