strenu skausmas

Strėnų skausmas: priežastys ir gydymo galimybės

Strėnų skausmas yra labai dažnas sveikatos nusiskundimas, su kuriuo bent kartą gyvenime susiduria apie 80% žmonių visame pasaulyje. Neretai skausmas praeina per keletą dienų nuo jo atsiradimo, tačiau kartą su juo susidūrus didėja tikimybė, kad problema kartosis. Toks atvejis itin dažnas, jei nesiimama jokių veiksmų skausmo atsiradimo priežasčiai panaikinti. Strėnų skausmas gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms, priklausomai nuo jų gyvenimo būdo.

Yra daug priemonių, skirtų strėnų skausmui gydyti, tačiau kineziterapija yra pripažįstama saugiausiu ir efektyviausiu gydymo būdu. Tokią nuomonę lemia tai, kad kineziterapinių priemonių taikymas ne tik padeda išgydyti strėnų skausmą, bet išvengti jo pasikartojimo ateityje. Kineziterapijos tikslas yra ne laikinas palengvėjimas, bet ilgalaikė nauda.

Strėnų skausmas – kas tai?

Strėnos yra juosmens dalis, ji sudarytos iš penkių stuburo slankstelių su kremzliniais diskais tarp jų. Slanksteliai suformuoja apsauginį „narvą“ aplink stuburo smegenis. Juosmuo baigiasi ties kryžkauliu, dalimi, kuri jungiasi su dubeniu. Stuburą stabiliai laiko raiščiai, nugaros ir pilvo raumenys.

Strėnų skausmas yra diskomfortas ar duriantis, bukas skausmas šioje zonoje. Jis gali tęstis nuolat arba atsirasti tam tikrų veiklų metu. Priklausomai nuo skausmo trukmės jis gali būti skirstomas į ūminį arba lėtinį. Ūminis strėnų skausmas trunka iki 6 savaičių, tačiau jei skausmas tęsiasi apie 2 mėnesius ir ilgiau – jis tapo lėtiniu.

Strėnų skausmas: priežastys

Strėnas skaudėti gali pradėti dėl įvairių priežasčių. Skausmas gali atsirasti staiga dėl traumos ar išsivystyti palengva ir laikui bėgant vis stiprėti. Dažniausiai sutinkamos priežastys, dėl ko skauda strėnas:

  • Nugaros raumenų patempimai. Per sunkių daiktų kėlimas, prasta kėlimo poza ir silpni raumenys.
  • Raiščių plyšimas. Raiščiai –  stiprios pluoštinės juostos, bet jei juos tempsime per smarkiai  ar per daug, jie gali plyšti. Plyšimas sukelia patinimą, skausmą.
  • Besiplečiantis diskas. Tai nutinka, kai dėl išsiplėtusio disko užspaudžiamas stuburo nervas. Simptomai priklauso nuo to, kaip stipriai nervas yra spaudžiamas: gali pasireikšti skausmas, nutirpimas, strėnų spazmai.
  • Netaisyklinga laikysena. Sėdint ar stovint susikūprinus, stuburas patiria papildomą spaudimą, galintį išbalansuoti raumenis ir kitus audinius. Nugaros raumenys silpnėja, raiščiai tempiasi, stuburo nervai ir sąnariai patiria didžiulį spaudimą.

Strėnų skausmo sukėlėjų sąrašas be galo ilgas: pradedant osteoporoze ir baigiant slankstelių diskų išsigimimo ligomis. Nepriklausomai nuo atsiradimo priežasties, strėnų skausmo nereikėtų nuvertinti ar ignoruoti, tikintis, kad diskomfortas praeis savaime. Svarbu laiku kreiptis į kineziterapeutą ir pradėti gydymą. Tačiau svarbiausia yra ne tik skausmo gydymas, bet ir jo prevencija, o kineziterapija gali abu.

strenų skausmo gydymas kineziterapija

Strėnų skausmo gydymas 

Yra keletas metodų, kuriais gydomas arba malšinamas strėnų skausmas:

Nesteroidiniai ir priešuždegiminiai vaistai. Tai nėra gydymo būdas, o priemonė skausmui malšinti ar valdyti. Nepatartina šių vaistų naudoti nuolat, kadangi skausmo atsiradimo priežasties jie nepanaikina, tik padeda ją ignoruoti.

Šildymas ir šaldymas. Karšti ir šalti kompresai arba terapijos gali padėti mažinti uždegimą ir skausmą. Pirmąsias 48 valandas nuo strėnų skausmo atsiradimo rekomenduojama skaudamą vietą šaldyti kompresais. Praėjus šiam laikui šaltus kompresus reikėtų pakeisti šiltais.

Kineziterapinis gydymas. Tai yra efektyviausias ir saugiausias būdas numalšinti strėnų skausmą. Kineziterapeuto konsultacijos metu Jums bus parengtas gydymo planas, atsižvelgiant į skausmo priežastį ir bendrą kūno būklę. Skausmo suvaldymas dažniausiai yra pirmasis žingsnis – svarbu sumažinti uždegimą ir patinimą. Jums gali būti taikoma elektros stimuliacija, masažai, mankštos.

Nepriklausomai nuo paskirto gydymo, kineziterapeutų tikslai nesikeičia:

  • Strėnų skausmo mažinimas. Skausmas – simptomas, kuris dažniausiai atsiranda paskutinis, tačiau tai yra organizmo būdas pasakyti mums, jog reikia saugotis ir imtis priemonių.
  • Normalus judėjimas ir jėgos grąžinimas. Nurimus uždegimui ir sumažėjus skausmui, kineziterapeutas padės atkurti jūsų juosmens funkciją – judėjimą bei pasilenkimą. Šiame etape siekiama sustiprinti raumenis, supančius stuburą.

Kineziterapeutas padės sustiprinti strėnas ir juosmens sritį, kad kuo greičiau galėtumėte mėgautis kasdieniais užsiėmimais.

 

Kiekvieno žmogaus nugara patiria skirtingą spaudimą – vieniems reikia sėdėti visą dieną, kitiems kelti sunkius daiktus ar dažnai pasilenkti.  Priklausomai nuo jūsų poreikio, kineziterapeutas parinks labiausiai tinkamą gydymą, kad strėnų skausmas išnyktų ir daugiau nebepasikartotų.

 

Jeigu jaučiate strėnų skausmą, nedelskite, pasikonsultuokite su kineziterapeutu. Registraciją gydymui rasite čia arba užsiregistruokite paskambinę telefonu 867304464.

Straipsnį parengė Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir atnaujinta specialistų 2021 06 23.