funkciniu judesiu vertinimas fms kaune

Funkcinių judesių vertinimas

Funkcinių judesių vertinimas apibrėžia 7 esminius judėjimo modelius, kurie padeda atrasti kūno silpnąsias ir stipriąsias vietas, kad galėtumėte jas ištaisyti, kol tai nesukėlė rimtesnių problemų. Pagrindinis funkcinių judesių vertinimo (FMS) tikslas – ieškoti prastų judėjimo modelių, kad galėtumėte priversti kūną judėti stabiliau ir veiksmingiau. Būdami kūdikiais, į pasaulį įžengiame lankstūs ir simetriški. Bėgant laikui, atsiranda raumenų disbalansas ir asimetrija, kuri daro mus mažiau aktyviais ir labiau linkusiais patirti traumą. Funkcinių judesių vertinimas (FMS) yra sukurtas pašalinti šiuos trikdžius.

Jei kuris iš 7 judėjimų yra mechaniškai nestabilus, tai rodo, jog kažkur turite asimetrijų ar apribojimų. Šio įvertinimo negalite atlikti namie. Tam reikia profesionalo, kuris galėtų atlikti FMS testą. Kas išskiria FMS testą iš kitų, pavyzdžiui laikysenos ar lankstumo, tai dėmesys dinamiškam judėjimui. Judėjimas atskleidžia kaip dirba kūnas. Tai mums leidžia suprasti kaip smegenys kontroliuoja kūną ir kaip sąveikauja sąnariai ir raumenys.

Funkcinių judesių vertinimas

Šis testas apibūdina 7 skirtingas judėjimo sistemas, skalėje nuo 0 iki 3.

0 – judėjimas skausmingas, todėl reikia apsilankyti pas gydytoją.

1 – negalėjimas atlikti ar negalėjimas užbaigti viso judėjimo sistemos testo.

2 – gebėjimas atlikti testą, tačiau ne iki galo.

3 – testas atliktas be jokių problemų.

1. Gilūs įtūpstai: tikrina klubus, pečius, kelius, stuburą ir kulkšnis.

Jūsų paprašys laikyti lazdą tiesiai virš galvos, kad plaštakos ir rankos būtų vienoje pozicijoje, ir kuo žemiau įtūpti.

Funkcinių judėjimo sistemų testas (FMS) gilus itupstai

Į ką dėmesį atkreips specialistas: idealiai, viršutinė liemens dalis turi būti lygiagrečiai su blauzdomis, šlaunys žemiau horinzonto, o lazda turi eiti lygiai su kojomis. Jei judėjimas ydingas, kulnas gali pakilti nuo žemės, lazda – pasislinkti į priekį, įtūpstas gali būti per didelis ar atsirasti pasisukimų, pasvirimų, kitų asimetrijų.

2. Žingsnis per kliūtį: tikrina klubus, kelius ir kulkšnis.

Jūsų paprašys žengti per kliūtį, esančią šiek tiek aukščiau nei jūsų kelis. Kol laikysite lazdą už pečių, žengsite per kliūtį viena koja. Peržengę kliūtį, kulnu palieskite apačią. Tuomet reikės grįžti į pradžią.

Į ką dėmesį atkreips specialistas: gebėjimas balansuoti, perkelti klubą, viršutinės kūno dalies neutralumas atliekant pratimą.

zingsnis per kliuti FMS

3. Įtūpstas su linija: tikrina kulkšnies ir kelio stabilumą, atskleidžia silpnąsias raumenų vietas.

Kai tik būsite tinkamoje pozicijoje, jums reikės daryti įtūpstą laikant lazdą už nugaros, viena ranka prie kaklo, kita prie apatinės kūno dalies. Pėdos turi būti vienoje linijoje, kol už nugaros esantis kelis pasieks grindis. Tuomet sugrįžkite į pirminę poziciją.

Į ką dėmesį atkreips specialistas: galinis kelis privalo liestis su grindimis už priekinės pėdos, o lazda turi išlikti vertikalioje pozicijoje. Taip pat, viso veiksmo metu turi būti išlaikomas lazdos kontaktas su galva, nugara ir užpakaliu. Neteisingas judėjimas – kai atitraukiama pėda, liemuo linksta į priekį ar atgal, negalėjimas balansuoti.

itupstas su linija FMS

4. Pečių mobilumas: tikrina pečių judesių amplitudę, išorinius ir vidinius pasisukimus, laikyseną.

Jūsų paprašys suspausti delnus į kumštį ir tuo pačiu metu abi rankas sudėti už nugaros – viena ranka virš pečių, kita iš apačios, jos abi turi pasiekti nugarą. Kuo rankos arčiau viena kitos, tuo geriau. Kartokite iš kitos pusės.

Į ką dėmesį atkreips specialistas: pečių apvalumas, kaip arti viena kitos yra jūsų rankos, simetrija tarp pusių.

Peciu mobiliskumas FMS

5. Aktyvus tiesios kojos kėlimas: tikrina pakinklinę sausgyslę ir blauzdų lankstumą, klubų mobilumą ir dubens stabilumą.

Gulėdami ant nugaros, rankos šonuose, jūsų paprašys kaip įmanoma aukščiau iškelti vieną koją nesulenkiant kelio, o kitą koją palikus ant grindų.

Į ką dėmesį atkreips specialistas: jūsų pakeltos kojos kampą, ar jis sulenktas, kulkšnies centravimą atsižvelgiant į šlaunies vidurį.

aktyvus tiesios kojos kelimas FMS

6. Liemens stabilumas darant atsispaudimus: tikrina liemens stabilumą ir stiprumą.

Jūsų paprašys padaryti atsispaudimą taip, kad rankos būtų lygiagrečiai su kakta vyrams, o moterims – su smakru.

Į ką dėmesį atkreips specialistas: judėjimas turėtų būti atliekamas vienu metu, pilnas viso kūno judėjimas; stebės stuburo hiperekstenziją ir klubų įlinkius.

Liemens stabilumas darant atsispaudimus FMS

7. Sukimosi stabilumas: tikrina liemens stabilumą ir asimetriją.

Turėsite visomis keturiomis atsidurti ant žemės. Iškėlus dešinę ranką ir koją, kol jos bus lygiagrečiai su grindimis, reikės dešine alkūne paliesti dešinįjį kelią. Tuomet iš naujo ištiesite dešinę ranką ir koją ir grįšite į startinę poziciją. Viską pakartokite su kairiąja puse.

Į ką dėmesį atkreips specialistas: alkūnių ir kelių lygiagretiškumas, liemens sukimasis, skirtumai tarp dešinės ir kairės pusių.

Sukimosi stabilumas FMS

Funkcinių judesių vertinimo nauda

FMS (Funkcinių judesių vertinimas) yra labai naudinga praktika, padedanti apsisaugoti nuo traumų dar prieš joms įvykstant. Vertinimo metu nustatomi rizikos veiksniai, silpnos kūno vietos, reikalaujančios stiprinimo ar intensyvesnės priežiūros.

FMS ypač naudingas žmonėms, kurie:

  • Profesionaliai sportuoja. Profesionalus sportas reikalauja idealios bendros fizinės būklės, kadangi kūnas patiria daug streso. Nors stiprios kūno dalys prisitaiko prie krūvio, silpnesnės yra itin pažeidžiamos ir kelia riziką atsirasti traumai.
  • Susiduria su nugaros ar sąnarių skausmais. Skausmas yra kūno signalas saugotis, todėl skausmą patiriantys žmonės yra labiau pažeidžiami. Netaisyklingi judesiai, fizinė ar net kasdienė veikla gali prisidėti prie skausmo intensyvėjimo ir problemos ūmėjimo.
  • Planuoja užsiimti intensyviu sportu. Esant raumenų disbalansui ar sąnarių, kitų audinių problemoms, iniciatyva staigiai pradėti sportuoti gali būti pavojinga. Kartais šie kūno trūkumai yra neakivaizdūs, bet po pirmų intensyvių treniruočių netikėtai gali ištikti traumos.

Niekas nejuda tobulai, todėl pasitikrinti verta, tokiu būdu pasitikrinsite ir laiku ištaisysite savo judėjimo problemas. FMS jau daugelį metų atliekame ir Sveikatos Gamoje, tokiu būdu šimtams žmonių padėjome išvengti traumų, išgydyti skausmus ir sustiprinti kūno būklę. FMS yra naudingas visiems, tačiau jei kyla įtarimai dėl raumenų būklės, susiduriate su skausmais ar sportuojate, rekomenduojame nedelsiant užsiregistruoti kineziterapeuto konsultacijai.

Registruokitės kineziterapeuto konsultacijai jau dabar – neatidėkite savo sveikatos!

Informacija peržiūrėta ir atnaujinta specialistų 2021 06 27.

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Funkcinių judėjimo sistemų testas FMS