...
juosmens skausmas

Juosmens skausmas – kas tai

Juosmens skausmas yra dažna problema tarp įvairaus amžiaus žmonių. Jis juntamas juosmeninėje nugaros dalyje, kurią sudaro 5 apatiniai nugaros slanksteliai ir daugybė raiščių bei raumenų. Funkcionuojančios tinkamai, šios dalys padeda kūnui išlikti lanksčiam ir mobiliam bei atlaiko beveik pusę kūno svorio. Vis dėlto, jei sutrinka bent vieno iš juosmeninės nugaros dalies elementų veikla, juntamas skausmas. Dažniausiai juosmens skausmas yra visai nepavojingas, kadangi tik retu atveju jis susijęs su rimtais pažeidimais stubure ar sudėtingomis ligomis. 90% juosmens skausmo atvejų atsiranda dėl problemų su nugaros raumenimis ar raiščiais ir praeina pakankamai greitai – tai yra ūminis skausmas. Vis dėlto, jei jis tęsiasi ilgiau nei 3 mėnesius – tai yra lėtinis skausmas, kurio atsikratyti bus gerokai sunkiau. Apie 20% negydomo ūminio nugaros skausmo atvejų išsivysto į lėtinį skausmą.

 

Kodėl skauda nugarą ties juosmeniu

Nugarą sudaro daugybė audinių ir įvairių struktūrų ir pažeidimas bent viename iš jų gali sukelti skausmą. Vis dėlto, šie pažeidimai nebūtinai atsiranda dėl staigios traumos, tam įtaką daro ir kiti faktoriai. Galima išskirti keletą veiksnių, lemiančių nugaros skausmo ties juosmeniu atsiradimą:

Gyvenimo būdas

Gyvenimo būdas yra plati sąvoka, galinti apimti elgesį darbe ir laisvalaikiu. Labai dažnai nugaros skausmas juosmenyje atsiranda dėl pasyvaus gyvenimo būdo ir fizinės veiklos trūkumo. Dirbant sėdimą darbą ir laisvalaikį taip pat leidžiant pasyviai ilsintis, yra didžiulė rizika susidurti net su lėtiniu nugaros skausmu. Tokiu būdu kūne atsiranda raumenų disbalansas, organizmas pasidaro pažeidžiamas. Kita vertus, labai aktyvus gyvenimo būdas ir fizinis darbas taip pat gali prisidėti prie šios problemos atsiradimo. Fizinės jėgos reikalaujantys darbai, kuriuose reikia kelti, stumti, traukti, sukti, dažnai išvargina raumenis, juos pertempia ir jie nespėja atsigauti. Su tuo dažnai susiduria ir sportininkai, nes nuolatinės treniruotės išvargina juosmeninę nugaros dalį. Dar viena priežastis, didinanti nugaros skausmo riziką – rūkymas. Yra pastebėta, kad rūkantys žmonės gerokai dažniau susiduria su įvairiomis stuburo problemomis ir jiems dažniau skauda nugarą ties juosmeniu.

Juosmes skausmas: psichologinė būklė

Neretai emocinė būklė specialistų yra nuvertinama, tačiau ji neabejotinai daro didelę įtaką įvairaus skausmo išsivystymui. Kaip žinome, skausmas yra organizmo signalas saugotis. Jei susižeidžiame nugarą – juntame skausmą, kuris verčia ilsėtis, saugoti save ir gydytis. Vis dėlto, šis impulsas turi dvi puses ir kartais juosmens skausmo priežastimi gali tapti judesio baimė. Žmogus, bijodamas susižeisti, patempti nugarą ar įsivaizduodamas, kad yra labai silpnas, stengiasi saugoti save ir nekelti sunkių daiktų, atsargiai judėti. Išvystomas nuolatinis pavojaus jausmas ir nervų sistema sukelia skausmą, siekdama apsaugoti nugarą. Taip pat, prie juosmens skausmo atsiradimo stipriai prisideda stresas, nerimas bei depresija. Šie veiksniai sukuria raumenų įtampą, išbalansuojama organizmo pusiausvyra ir pasidarome labiau pažeidžiami.

juosmens skausmas gydymas

Kai skauda nugarą ties juosmeniu dėl sužeidimų

Raumenų ir raiščių patempimai dažnai sukelia stiprų nugaros skausmą. Jie gali atsirasti intensyvaus sporto, fizinio darbo metu, taip pat netaisyklingai atliekant fizinius pratimus ar kai kuriuos judesius, kaip sunkių daiktų kėlimą.

Ligos ir sutrikimai

Retais atvejais juosmens skausmas atsiranda dėl giliau slypinčių problemų, kaip ligos ir sutrikimai. Tai gali būti stuburo išvarža, tačiau įmanomi ir kiti variantai, kaip infekcijos, augliai, diskų degeneracija, užspaustas nervas. Tačiau sunerimti reiktų tik tada, jei net ir taikant kineziterapinį gydymą vis tiek skauda nugarą ties juosmeniu ir situacija negerėja.

Yra daug veiksnių, galinčių daryti įtaką nugaros skausmo ties juosmeniu atsiradimui, tačiau, kaip teigia kineziterapeutas Andrius Fedosejevas, dažniausiai tai yra neaktyvaus gyvenimo būdo pasekmė.

skauda nugarą ties juosmeniu

Kaip gydomas juosmens skausmas?

Efektyviausias būdas šiam skausmui gydyti yra kineziterapija. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas ištirs bendrą kūno būklę, nustatys skausmą sukėlusią problemą ir sukurs individualų, būtent Jūsų būklei pritaikytą, gydymo planą. Reguliariai atliekant paskirtus kineziterapinius pratimus, atstatomas nugaros raumenų balansas, gerinamas kūno lankstumas ir padedama greičiau atsigauti po traumų. Svarbiausia – tai atliekama ne tik efektyviai, bet ir saugiai.Todėl kineziterapiniai pratimai naudingi ne tik visiškai neaktyviems žmonėms, bet ir juosmens skausmus kenčiantiems sportininkams. Skausmo gydymui dažnai naudojamos ir kitos priemonės, kaip nugaros masažai, kurie padeda mažinti skausmą, greitina pažeistos vietos gijimą ir panaikina raumenų bei emocinę įtampą. Šių priemonių turėtų užtekti juosmens skausmui išgydyti, tačiau jeigu jis nedingsta net po kineziterapinio gydymo, verta kreiptis į gydytoją. Atlikus išsamius tyrimus ir rentgeno nuotraukas, bus priimtas tinkamesnis sprendimas, kaip gydyti jūsų atvejį.

 

Ką daryti kai skauda nugarą ties juosmeniu?

Juosmens skausmų galima išvengti įdedant nedaug pastangų. Net ir maži pokyčiai kasdienybėje ir teigiamų įpročių prisijaukinimas gali padėti skausmą išgydyti ir jo išvengti. Jei savo gyvenime pastebėjote prie juosmens skausmo atsiradimo prisidedančių veiksnių, rekomenduojame:

  • Vaikščiokite. Ši neintensyvi ir maloni sporto forma puikiai tinka sėdimą darbą dirbantiems ar mažai judantiems asmenims. Atraskite laiko per savaitę pavaikščioti bent 30 minučių ar valandą ir stipriai sumažinsite riziką ne tik patirti juosmens skausmus, bet ir išvengsite viršsvorio, pagerinsite širdies ir kraujagyslių būklę.
  • Medituokite. Reguliari meditacija padeda išlaikyti gerą emocinę būklę ir žymiai mažina stresą. Tai padės ne tik išvengti juosmens skausmo, bet ir pasijusti geriau emociškai.
  • Pailsėkite. Jokiu būdu nerekomenduojame „lovos terapijos“, kuomet susidūrus su juosmens skausmu pacientai neribotą laiką nustoja judėti ir labai save saugo. Tačiau, jei dirbate fizinį darbą, daug sportuojate – leiskite sau pailsėti ir suteikite progą raumenims atsigauti.
  • Nekentėkite. Juosmens skausmas gali būti itin nemalonus, sukelti daug diskomforto. Kineziterapija ar reguliarus vaikščiojimas per kelias valandas nepagydys skausmo, todėl naudokite šiltus ir šaltus kompresus, pirmas dienas galite saikingai išgerti uždegimą mažinančių vaistų. Skausmui nepraeinant – nekentėkite. Kreipkitės į kineziterapeutą, kuris padės pasijusti žymiai geriau.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi nugaros skausmo gydyme. Jei Jus vargina nugaros skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius nugaros skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija papildyta ir atnaujinta 2022-05-28.