kifoze rusys simptomai

Kifozė: kifozės rūšys, priežastys ir gydymas

Padidėjusi kifozė – tai stuburo iškrypimas, stebimas žiūrint iš šono. Šis stuburo linkio pakitimas dažniausiai veikia krūtininius ir kaklinius stuburo slankstelius. Padidėjusi kifozė gali sukelti nugaros skausmą, raumenų nuovargį ir sąstingį krūtininėje stuburo dalyje. Itin sunkiais atvejais – gali sukelti skausmą krūtinėje ir apsunkinti kvėpavimą.

Padidėjusios kifozės rūšys

Žinoma, stuburas ir turėtų būti natūraliai išlinkęs, tačiau kartais linkis per daug įsigaubia. Tokiu atveju padidėjusią kifozę galima išskirti į tris rūšis:

  • Posturalinė kifozė: tai dažniausiai pasitaikanti kifozės forma, kurią sukelia netaisyklinga laikysena. Posturalinė kifozė paprastai pasireiškia paauglystėje bei dažniau su šia problema susiduria mergaitės. Daugeliu atvejų posturalinę kifozę galima išgydyti be medicininių priemonių, tam pasitelkiant kineziterapiją bei pratimus.
  • Scheurmanno kifozė: ši liga taip pat prasideda paauglystėje ir sukelia pokyčius slanksteliuose, kurie gali prisidėti prie skoliozės vystymosi. Scheumanno kifozė gali būti gydoma kineziterapijos pagalba. Jei paciento organizmas vis dar augantis ir stuburo iškrypimas yra apie 45 laipsnius – rekomenduojama nešioti įtvarą. Jei stuburo iškrypimas yra daugiau nei 75 laipsniai, tokiu atveju reikalinga operacija, kad nugaros deformacija būtų pašalinta ir laikysena stabilizuota.
  • Įgimta hiperkifozė:tai retesnė kifozės forma, kuri atsiranda dėl netaisyklingo slankstelių vystymosi dar iki gimimo ir gali sukelti pakitimus stuburo sandaroje. Šiuo atveju chirurginis gydymas yra rekomenduojamas tuo atveju, jei ligos padariniai neigiamai veikia kūdikį bei gali padėti kovoti su šiuo sutrikimu iki jam pablogėjant.

Padidėjusi kifozė: simptomai 

Simptomai gali būti nuovargis, lengvas nugaros skausmas, nedidelis kūprinimasis, jautrumas ir (arba) sąstingis stubure. Sunkesniais atvejais pacientai praneša apie juos kamuojantį dusulį, diskomforto jausmą krūtinėje, skausmą ir/arba tirpimą, silpnumą ar dilgčiojimas kojose. Vienas akivaizdžiausių padidėjusios kifozės požymių – kūprinimasis, netaisyklinga laikysena. Nors iš pradžių laikysenos pakitimai yra minimalūs, laikui bėgant gali išsivystyti kupra.

Vis dėlto, pastebėjus netaisyklingą laikyseną, nereikėtų iš karto prognozuoti kifozės. Tik kineziterapeutas gali tiksliai nustatyti stuburo išlinkimą ir diagnozuoti kifozę.

kizofė yra padidėjęs stuburo išlinkimas

Ar padidėjusią kifozę reikia gydyti?

Gydytojas gali nuspręsti ar Jums reikalingas gydymas. Ligos įvertinimas net apima Jūsų ir Jūsų šeimos ligų istorijų analizavimą, išsamius fizinio pajėgumo ir neurologinis tyrimus bei apžiūrą. Gydytojas gali paprašyti Jūsų atlikti rentgeno, kompiuterinę tomogramą ir (arba) magnetinio rezonanso (MRT) tyrimus, kad visapusiškai įvertintų Jūsų būklę. Jei šie tyrimai Jums buvo atlikti seniau, tuomet naujausius tyrimus gydytojas palygins su senesniais.

Padidėjusi kifozė: Gydymas

Prevenciją galima pritaikyti tik tais atvejais, kai kifozės atsiradimo priežastis yra netaisyklinga laikysena. Tačiau visais atvejais ankstyvas kifozės gydymas gali užkirsti kelią ligos progresavimui bei stuburo deformacijai.

Daugeliui pacientų padeda kineziterapijos, pratimų bei vaistų derinimas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kineziterapija ir kineziterapiniai pratimai šiuo atveju turi didžiausią svarbą, vien vaistais stuburo iškrypimo neina išgydyti. Kineziterapeuto konsultacijos metu atliekama diagnozė, įvertinama bendra kūno ir stuburo būklė bei sukuriamas individualiai pritaikytas gydymo planas. Remiantis gydymo planu pradedami atlikti kineziterapiniai pratimai. Jų tikslas – stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, taip suteikiant atramą stuburui ir gerinti lankstumą. Pratimų dėka sustabdomas kifozės progresas ir gerinama laikysena.

Stuburo operacija reikalinga tik kraštutiniais atvejais, kai stuburo išlinkimas viršija 75 laipsnius. Taip pat, esant labiau pažengusiai kifozei, kartu su kineziterapija gali būti uždedamas tiesinantis nugaros įtvaras. Vis dėlto, atsiradus įtarimams dėl kifozės, pirmasis žingsnis pagerėjimo link turėtų būti kineziterapeuto konsultacija.

Užsiregistruokite pas kineziterapeutą dabar, ir sužinokite, ar Jums reikalingas padidėjusios kifozės gydymas. Registracija telefonu +37067304464 arba užpildžius registracijos formą.

Informacija peržiūrėta ir atnaujinta specialistų 2021 06 25.