osteoartritas

Kas tas osteoartritas?

Osteoartritas, kartais dar vadinamas degeneruojačia sąnarių liga ar degeneruojančiu artritu, yra viena dažniausiai pasitaikančių chroniškų sąnarių ligų. Osteoartritas gali pažeisti bet kurį sąnarį.

Sveikų sąnarių kremzlės, dengiančios kiekvieno kaulo galą, yra tvirtos, elastingos. Jos suteikia geresnį sąnarių judėjimą. Osteoartrito pažeistuose sąnariuose kremzlės sutrūksta, sukeldamos skausmą, patinimą, ir apsunkina sąnario judėjimą. Negydant osteoartrito, situacija tik blogėja – galimi kaulų lūžiai ir ataugų susidarymas, atskilusios kaulo dalys gali patekti į sąnario vidų.

Osteoartritas: simptomai

Simptomai atsiradus osteoartritui skiriasi, priklausomai nuo to, kuris sąnarys pažeistas. Dažniausiai jaučiami bendri simptomai – skausmas, sąnario sukietėjimas, ypač po ilgesnio laiko pailsėjus. Pažeisti sąnariai gali patinti, dažniausiai po didesnio krūvio. Šie simptomai atsiranda palaipsniui. Dažniausiai atsirandantys bendri simptomai:

> Skaudantys ar sukietėję sąnariai – klubai, keliai, apatinė nugaros dalis – po didesnio krūvio ar poilsio.

> Po sąnario išjudinimo jis juda laisviau;

> Girgždantis ar trynimosi garsas lankstant sąnarį;

> Lengvas sąnario patinimas;

> Skausmas, sustiprėjantis po aktyvesnės veiklos, ar dienai besibaigiant.

Taip osteoartritas gali paveikti skirtingus sąnarius:

> Klubai – skauda kirkšnių ar sėdmenų srity, kartais vidinėje kelio ar šlaunies dalyje.

> Keliai –atsiranda „tarkavimo“ ar „braižymo“ jausmas lankstant kelius.

> Pirštai – sąnario krašte atsiradusios kaulinės ataugos sukelia piršto patinimą, jautrumą ir paraudimą.

> Pėdos –skausmas ir jautrumas atsiranda nykščio pagrindiniame sąnary. Gali patinti pirštai ar kulkšnis.

Skausmas, patinimas ir sąnarių sustabarėjimas, atsiradę dėl osteoartrito, apsunkina kasdienę veiklą namuose ir darbe. Net ir įprasti darbai – pakeisti patalynę ar vairuoti mašiną, pasidaro beveik neįmanomi.

Kai pažeidžiami apatiniai sąnariai, vaikščiojimas, lipimas laiptais tampa kančia, o kai osteoartritas paliečia rankų ir pirštų sąnarius, darosi sunku ką nors paimti, išlaikyti daiktus rankose.

Nemažai žmonių galvoja, kad osteoartritas yra negydomas, ir nesikreipia niekur, kad jų būklė pagerėtų. Tačiau viskas yra įmanoma.

 

Dėl kokių priežasčių atsiranda osteoartritas?

 Ilgą laiką buvo manoma, kad osteoartritas atsiranda dėl sąnarių susidėvėjimo, tačiau dabar žinoma, kad tai sąnarių liga. Štai keli faktoriai, galintys turėti įtakos osteoartrito išsivystymui:

Genai: osteoartritas gali būti paveldimas. Jei giminėje kažkam organizmas sunkiai gamina kolageną, proteiną, kuris sudaro kremzlę, tai galite paveldėti ir jūs.

Svoris: viršsvoris sukelia papildomą spaudimą mūsų kelių ir klubų sąnariams. Jei žmogus nemeta svorio, kremzlės susidėvi greičiau. Taip pat riebalinis audinys išskiria chemikalus (citokinus), kurie žaloja sąnarius.

Trauma ar neįprastai dažnas sąnarių naudojimas: Kai kurie atletai dažnai susižeidžia sąnarius, raiščius ar sausgysles, o tai gali pagreitinti kremzlės susidėvėjimą. Kai kurie darbai, reikalaujantys ilgo stovimo darbo, pakartotinio pasilenkimo, sunkių svorių kilnojimas taip pat yra osteoartrito sukėlėjai.

Kitos: metaboliniai sutrikimai (pvz. organizmas pasisavina per daug geležies), reumatoidinis artritas (kaulų ir sąnarių sutrikimai), taip pat jei organizmas gamina per daug augimo hormonų, visos šios priežastys yra palankios osteoartrito atsiradimui.

osteoartritas rankose

Osteoartrito gydymas

Osteoartritas yra lėtinė, ilgalaikė liga. Deja, jis negali būti išgydytas, kadangi sąnario susidėvėjimo pasekmių neina panaikinti be operacijos. Vis dėlto, nuosekliai užsiimant osteoartrito gydymu, jo simptomai gali būti palengvinti ir pasiektas stabilus pagerėjimas. Ilgalaikis ligos gydymas susideda iš:

> Simptomų kontroliavimo;

> Lankstumo ir judėjimo gerinimo;

> Sveiko svorio palaikymo;

> Mankštų.

Savarankiškas osteoartrito gydymas

Fizinė veikla. Nors ir sunku net pagalvoti apie mankštas, kai skauda sąnarius, tai labai svarbi gydymo dalis. Pasivaikščiojimas ar lengvi pratimai gali sumažinti skausmą ir padeda palaikyti sveiką kūno svorį. Tai daro didelę įtaką simptomų, tokių kaip skausmas, sušvelnėjimui.

Kai kurie pratimai fokusuojami į osteoartrito pažeistą sąnarį supančių raumenų stiprinimą, taip palengvinant sąnario patiriamą krūvį ir mažinant skausmą. Dauguma pratimų pagerina lankstumą, sumažina sąnarių sustabarėjimą. Aerobika suteikia energijos, palaiko gerą kūno svorį. Reguliarus pratimų atlikimas ne tik efektyviai sumažina osteoartito sukeliamą skausmą, bet ir pagerina bendrą kūno būklę, taip prisidėdamas prie geresnės sveikatos, ištvermės ir savijautos.

Svorio kontroliavimas. Papildomas svoris vargina klubų, kelių, pėdų ir nugaros sąnarius. Palaikydami sveiką kūno svorį sumažiname sąnarių skausmą ir apsaugome juos nuo žalos ateity.

Priešuždegiminiai ir vaistai nuo skausmo gali būti geriami arba leidžiami. Tai gali būti hialurono rūgštis, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, analgetikai. Nors jie nepadeda kovoti su problemos atsiradimo priežastimi, tačiau apsaugo nuo ilgalaikių skausmo pasekmių.

 

Osteoartrito gydymas kineziterapija

Kineziterapeutai profesionaliai dirba su osteoartito gydymu ir gali suteikti visą šiame procese reikalingą pagalbą. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas sudaro individualų gydymo planą, sudarytą iš Jums tinkamiausių kineziterapinių pratimų, kitų metodų, terapijų bei įvairių patarimų. Laikantis šio plano bus sumažinamas osteoartrito sukeliamas skausmas ir gerinama bendra kūno būklė. Kineziterapinis gydymas gali susidėti iš:

  • Teisingo sąnarių valdymo;
  • Šaldymo ir šildymo terapijų;
  • Judėjimo ir lankstumo pratimų;
  • Pagalbinių priemonių.

Judėjimo pagalbinės priemonės – vaikščiojimo lazdos, vaikštynės, motoroleriai, taip pat ir stiklainių atidarytuvai.

Sąnarių operacija gali sutaisyti arba pakeisti pažeistus sąnarius. Tai yra pakankamai rizikinga gydymo priemonė, kadangi neretai su šia liga susiduria būtent vyresnio amžiaus žmonės ir pati operacija yra pakankamai sudėtinga. Dėl šios priežasties sąnario operacijos verta imtis tik tuomet, jei skausmas yra labai stiprus ir su juo kovoti nepadeda kitos priemonės, kaip kineziterapija, mankštos, svorio metimas ir injekcijos.

Tačiau geriausias osteoartrito priešas – sveikas gyvenimo būdas. Osteoartritas rečiau atsiras pas žmones, kurie sveikai valgo, mankštinasi, suvaldo stresą, gerai pailsi. Taip pat svarbu paminėti, jog rūkymas bei alkoholio vartojimas turi įtakos ne tik bendrai mūsų sveikatai, tačiau ir sąnarių ligoms.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ jau daug metų dirba su osteoartritą turinčiais pacientais. Mūsų patyrę specialistai padės efektyviai ir saugiai gerinti pažeisto sąnario būklę, mažinti skausmą ir palengva grįžti prie įprastų veiklų. Neatidėliokite sveikatos ir registruokitės vizitui mūsų klinikoje jau dabar!

Informacija papildyta ir atnaujinta 2022-05-30.