...
peties skausmas

Peties skausmas

Peties skausmas gali būti varginantis ir erzinantis. Pradedant daiktų kėlimu ir baigiant dantų valymų arba rašymu kompiuteriu, mes net nesusimąstome, kiek ir kaip dažnai judiname savo pečius. Tačiau kai juos pradeda skaudėti, dauguma mums įprastų veiksmų gali tapti kančia. Peties skausmas yra labai dažna sveikatos problema – per visą gyvenimą su ja susiduria net apie 30% žmonių. Taip yra dėl to, nes petys yra pats judriausias, mobiliausias kūno sąnarys. Nors tai, žinoma, yra puiki savybė, tačiau judrumo dėka tai tampa ir pačia nestabiliausia, lengviausiai sužalojama kūno jungtimi.

Kodėl atsiranda peties skausmas?

Mūsų pečiai yra sudėtinga struktūra, sudaryta iš sąnario, jungiančio raktikaulį, žastikaulį ir mentės kaulą, sąnario kapsulės, juos supančių raumenų, sausgyslių ir kitų elementų. Sužeidimai bet kuriame iš šių audinių pasireiškia skausmu pečių srityje. Skausmas kitose kūno vietose (rankose ar kakle) taip pat gali pasklisti į pečius, todėl kartais nustatyti tikslią peties skausmo priežastį gali būti sunku.

Dažniausiai pasitaikančias peties skausmo priežastys:

Sausgyslių uždegimas

Peties sausgyslių uždegimas (tendinitas) yra bene labiausiai paplitusi peties skausmo priežastis tarp įvairaus amžiaus žmonių. Su ja dažniausiai susiduria fiziškai aktyvūs žmonės, kuomet dėl pakartotinių rankų judesių aplinkinės peties struktūros sužeidžia sausgysles. Priklausomai nuo sužeidimo sunkumo atsiranda lengvas arba stiprus uždegimas, ištinsta sausgyslės ir juntamas skausmas pečių srityje.

Peties sąnario ankštumo sindromas

Staigus skausmas sąnaryje pajaučiamas ko nors siekiant, keliant ranką į viršų arba sukant atgal. Sindromas atsiranda dėl netaisyklingos pozos arba nežymios traumos, taip pat, kai, judinant sąnarį, kaulo atraižos prispaudžia sausgysles.

Artritas

Neretai girdime apie klubo ir kelio sąnarių artritą, tačiau artritas galimas bet kuriame sąnaryje – taip pat ir peties. Pečiuose dažniausiai sutinkamas osteoartritas. Jis gali atsirasti dėl natūralaus sąnario susidėvėjimo ar dėl praeityje buvusių peties problemų. Artritas petyje pasireiškia skausmu, kuris gali išplisti į ranką, ar sąnario sustingimu.

Bursos

Prie abiejų peties sąnarių yra maži skysčio pripildyti maišeliai – bursos. Būklė, kuomet viename iš šių maišelių prasideda uždegimas, vadinama bursitu. Ši problema gali atsirasti dėl sužeidimo, pakartotinių rankos judesių sportuojant ar dirbant ir artrito. Bursitą galima atpažinti iš skausmo peties viršuje ar išorėje, sustiprėjančio gulint ant pažeisto peties, stumiant objektus ar keliant ranką į šoną.

Peties rotatorių įplyšimas

Peties rotatoriai yra raumenų ir sausgyslių grupė, supanti ir prilaikanti sąnarį, leidžianti judinti pečius. Rotatorių sausgyslės įplyšti gali dėl natūralios peties degeneracijos arba įvairių sužeidimų sporto metu, parkrentant ar kitaip susižeidžiant. Ši būklė taip pat pasižymi skausmu sustiprėjančiu naktį ir silpnumo jausmu petyje.

Sustingęs petys

Sustingęs petys, arba sąauginis kapsulitas, yra labai skausminga problema. Ši būklė atsiranda, kai minkštieji audiniai, supantys sąnarį, sustingsta ir sustorėja. Kadangi sąnarys nebegali judėti įprastai, skausmas gali būti jaučiamas ir kakle, taip pat aplink visą petį. Peties sustingimas gali tęstis 1-3 metus, tačiau jis pakankamai efektyviai gydomas kineziterapiniais pratimais.

Peties išnirimas

Dėl savo judrumo petys yra dažniausiai išnyrantis sąnarys kūne. Petys išnyra dėl stipraus smūgio, sužeidimo ar rankos persukimo ir gali dislokuotis pilnai arba dalinai. Išnirus pečiui juntamas stiprus skausmas pečių zonoje ir rankoje, pakitimai gali matytis net ir išoriškai.

Su šiomis problemomis gali susidurti įvairaus amžiaus žmonės, tačiau rizika didėja kartu su amžiumi dėl natūralaus sąnario susidėvėjimo. Kai kurios būklės, priklausomai nuo jų sunkumo, gali praeiti savaime per keletą dienų, tačiau susidūrus su stipriu peties skausmu rekomenduojama nedelsiant kreiptis į kineziterapeutą ir pradėti gydymą.

 

Peties skausmo gydymas

Peties skausmo gydymas priklauso nuo jį sukėlusios problemos, jos stiprumo, paciento amžiaus ir fizinės būklės. Todėl pirmoji gydymo dalis yra diagnozė. Remiantis pasireiškusiais simptomais, paciento ligų istorija, fizine būkle ar rentgeno nuotraukomis, nustatoma peties skausmą sukėlusi priežastis. Tik tuomet parenkamas individualiai būklei geriausiai tinkantis gydymo metodas. Peties skausmo gydymui gali būti naudojami šie metodai:

Poilsis

Tai yra pirmoji priemonė, kurios galima imtis, susidūrus su peties skausmu. Davus pečiams šiek tiek laiko atsigauti ir pailsėti, gali sumažėti tinimas, sausgyslių ar bursos uždegimas. Šiuo periodu reikia pasistengti išlaikyti vertikalią kūno poziciją, vengti rankų kilnojimo ar objektų nešimo. Vis dėlto, poilsis neturėtų trukti ilgiau nei keletą dienų, kadangi pečiai gali sustingti ir nusilpti.

Šaltis ir karštis

Kiekviena būklė reikalauja specifinio karštų ir šaltų kompresų naudojimo plano, kurį parekomenduoti gali kineziterapeutas. Šalti kompresai padeda sumažinti skausmą, ištinimą ir uždegimą, juos naudoti reikėtų kelis kartus per dieną ne ilgiau nei po 20 minučių. Karšti kompresai padeda atpalaiduoti įsitempusius, pertemptus raumenis ir lengvina artrito simptomus.

Kineziterapiniai pratimai

Kineziterapija yra saugiausias ir efektyviausias būdas gydyti dėl įvairių priežasčių atsiradusius peties skausmus. Taip yra dėl to, nes kineziterapeuto konsultacijos metu įvertinamas paciento pajėgumas, bendra kūno būklė ir sukuriamas individualiai pritaikytas efektyvus gydymo planas. Kiekvienas gydymo plano elementas yra sufokusuotas būtent į problemines kūno vietas, taip ne tik gydant peties skausmą, bet ir gerinant bendrą kūno būklę.

Kineziterapinių pratimų pagalba peties skausmas gydomas stiprinant pertemptus raumenis, atkuriant raumenų balansą, tobulinant laikyseną ir lavinant sausgyslių bei raumenų tamprumą.

Visi šie faktoriai labai svarbūs ne tik siekiant greitai pasveikti, bet ir išvengti panašių problemų pasikartojimo ateityje. Tačiau labai svarbu suprasti, kad skausmą patiriantys pečiai yra dar labiau pažeidžiami, todėl netinkamai atliekami pratimai gali net pabloginti situaciją. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas ne tik sukurs gydymo planą, bet ir parodys kaip taisyklingai atlikti kiekvieną pratimą, nepakenkiant savo būklei.

Peties operacija

Peties operacija yra reikalinga tik kraštutiniais atvejais, dažniausiai tuomet, kai peties skausmas ir prastėjanti būklė ignoruojama bei nesiimama kineziterapinio gydymo. Vis dėlto, dažnais atvejais kineziterapija gali padėti gydyti net ir lėtinius peties skausmus bei sunkias būkles, taip išvengiant operacijos.

 

Peties skausmas ir rankos tirpimas

Peties skausmas ir rankos tirpimas yra susiję reiškiniai, signalizuojantys su nervine sistema ar kraujotaka susijusias problemas. Dažniausiai taip atsitinka dėl užspausto nervo petyje. Tai įvyksta, kai netoliese esanti struktūra, pavyzdžiui kaulas ar ištinęs audinys, sukelia spaudimą nervui, einančiam iš kaklo srities. Dėl šios priežasties pasireiškia peties skausmas ir rankos tirpimas, taip pat gali būti juntamas silpnumas rankoje, kaklo skausmas, dilgčiojimas pirštuose ir rankoje. Su šia problema susiduriama pakankamai retai, patyrus stiprų sužalojimą ar dėl išvaržos kakle. Vis dėlto, šį skausmą galima išgydyti nustačius užspausto nervo priežastį ir pritaikius poilsį ar kineziterapinius pratimus, o operacija reikalinga tik kraštutiniu atveju.

Prevencija

Peties skausmas yra daug diskomforto sukelianti problema, tačiau jos galima išvengti. Kineziterapeutas pataria:

  • Klausykite savo kūno. Jei atliekant kažkokią veiklą (sportuojant, dirbant) arba po jos pradedate jausti peties tempimą, skausmą – neignoruokite to. Venkite šios veiklos arba pasikonsultuokite su specialistu, kaip reikalingus pratimus atlikti taisyklingiau, sukeliant mažiau spaudimo pečiams.
  • Išlikite aktyvūs. Bent minimali tikslinga fizinė veikla yra būtina, siekiant išvengti peties skausmo. Tačiau labai svarbu sportinius pratimus atlikti taisyklingai, nesukeliant pečiams bereikalingo streso, todėl jei jaučiate skausmą sportuojant, pratimo toliau neatlikinėkite.
  • Stebėkite savo laikyseną. Peties skausmas gali atsirasti ir dėl netaisyklingos laikysenos, kadangi tokiu būdu išsibalansuoja raumenys. Dėl netaisyklingos laikysenos pasidarysite pažeidžiami traumoms, raumenų pertempimams, todėl svarbu sėdint ir stovint nesikūprinti, galvą laikyti tiesiai.

Peties skausmas: pratimai

Pateikiame keletą lengvų pratimų, padėsiančių sumažinti peties skausmą.

Švytuoklė – viena ranka pasiremkite į kėdės atlošą, o kitai leiskite kaboti ir bandykite ją lengvai siūbuojant sukti ratu. Kartokite po 5 kartus vienai rankai, 2-3 kartus per dieną.

Peties tempimas – atsistokite tiesiai ir pakelkite pečius, palaikykite 5 sekundes, atloškite pečius atgal ir sulaikykite 5 sek., nuleiskite pečius ir palaikykite 5 sek. Atsipalaiduokite. Pakartokite pratimą 10 kartų.

Pasilenkimas prie durų – atsiremkite į durų staktą ir ištiestomis rankomis lenkitės į priekį, kol išsitemps pečiai. Išlaikykite pozą 15-30 sek. Ir pakartokite dar porą kartų.

Stūmimas – atsistokite tarpduryje, sulenkite ranką per alkūnę 90 laipsnių kampu, išorine plaštakos pusę priglauskite prie durų staktos, “stumkite” ranką į durų staktą 5 sekundes. Kiekvienai rankai pratimą atlikite 10 kartų, po 3 pakartojimus. Tą patį pratimą atlikite ir kita plaštakos puse.

Jeigu nepraeina peties skausmas

Jeigu nepraeina peties skausmas, jis tęsiasi ilgiau nei keletą dienų ir simptomai nemažėja net taikant poilsį, šiltus bei šaltus kompresus – kreipkitės į kineziterapeutą. Vis dėlto, neretai žmonės yra linkę nuvertinti peties skausmo rimtumą ir jei jis yra pakenčiamas, net nesikreipia į kineziterapeutą. Tokiu būdu išsivysto lėtinis peties skausmas. Lėtinis peties skausmas yra toks, kuris tęsiasi ilgiau nei 6 mėnesius. Jis gali būti juntamas nuolatos arba atsirasti tam tikrose rankos, pečių pozicijose. Dažniausiai lėtinis skausmas išsivysto dėl negydomų sausgyslių ir bursos uždegimų, rotatoriaus įplyšimų ar artrito. Užsisenėjusį peties skausmą gydyti sunkiau, jis apriboja kasdienių veiklų atlikimą ir suprastina gyvenimo kokybę žymiai apribodamas rankos judesius. Būtent dėl to labai svarbu laiku kreiptis į kineziterapeutą ir pradėti gydymą.

 

Ženklai, kad peties skausmas nepraeis savaime ir reikia kreiptis į kineziterapeutą:

  • Skausmas trunka ilgiau nei keletą dienų ir nemažėja net ilsintis ir dedant kompresus
  • Juntamas silpnumas petyje ar rankoje
  • Matomi pokyčiai peties išvaizdoje, jis atrodo netaisyklingas, kreivas
  • Petys yra sustingęs ir sunku pakelti ar pasukti ranką
  • Peties skausmas kartojasi jau ne pirmą kartą

 

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina peties skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464

Straipsnį paruošė vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.