stenoze

Stenozė: operacija ar gydymas kineziterapija?

Stenozė – tai stuburo kanalo susiaurėjimas, kuomet stuburo smegenys ir nervai, einantys iš slankstelių, yra užspaudžiami. Liga dažniausiai išsivysto dėl stuburo diskų, raiščių ar bet kurių sąnarių, esančių tarp stuburo slankstelių, išsikreipimo ar išsigimimo. Stenozė sukelia skausmą, o kartais net ir dalinį paralyžių.

Pradinėse stadijose stenozė gali visai nekelti skausmo, tačiau bėgant laikui skausmas atsiras ir žymiai stiprės, gali pasireikšti ir kiti nemalonūs ar pavojingi simptomai. Dėl šios priežasties įtarus stenozę reikėtų nedelsiant pradėti gydymą. Kartais ji gydoma operuojant, tačiau pasitelkus kineziterapiją stenozė taip pat yra išgydoma su mažiau komplikacijų, keliančių grėsmę gyvybei, nei jų atsirastų operuojant.

 

Stenozė: pagrindiniai simptomai

Stenozė dažniausiai pasireiškia apatinėje nugaros dalyje, tačiau gali pasitaikyti ir viršutinės nugaros dalies ar kaklo stenozė. Priklausomai nuo vietos, simptomai gali šiek tiek skirtis, tačiau pagrindiniai išlieka šie:

  • Nugaros ar kaklo skausmas;
  • Skausmas kirkšnyje, sėdmenyse ir viršutinėje blauzdos dalyje (skausmas neina žemyn į kojas);
  • Skausmas stovint ar einant (skausmas sumažėja atsisėdus ar pritūpus);
  • Stipresnis skausmas atsilenkus atgal ir silpnesnis skausmas pasilenkus į priekį;

 

Stenozė: operacija ar kineziterapija?

Stenozės gydymas priklauso nuo skausmo vietos, simptomų sudėtingumo ir bendros kūno būklės. Vis dėlto yra du pagrindiniai gydymo metodai: kineziterapija ir operacija.

Operacijos metu yra pašalinamos medžiagos, spaudžiančios nervus, taip sukuriant daugiau vietos stuburo kanale. Vis dėlto, operacija, ypač atliekama nepakankamai patyrusio chirurgo, yra pakankamai rizikinga. Prieš priimant sprendimą operuotis reikėtų susipažinti su galimomis rizikomis/komplikacijomis, kaip bendrosios anestezijos žala, infekcija, nervų pažeidimai, negijimas.

Kineziterapija yra gerokai saugesnis ir tiek pat efektyvus gydymo būdas. Didelė metodų ir technikų gausa gali padėti išgyti skirtingų būklių pacientams. Kineziterapeuto konsultacijos metu atliekama diagnozė ir sukuriamas individualus gydymo planas, susidedantis iš pratimų, šalčio ir karščio terapijų, manualinės terapijos bei masažo elementų. Jų dėka mažinamas juntamas skausmas, grąžinamas prarastas mobilumas, lankstumas ir skatinamas gijimas. Taip pat, per laikysenos korekcijas ir fizinį švietimą atliekant pratimus, gerinama bendra kūno būklė bei išvengiama šios ir panašių problemų pasikartojimo ateityje.

Geriausio gydymo būdo tyrimai

Medicinos tyrėjai, norėdami palyginti operacijų ir kineziterapijos gydymo efektyvumą, surado 169 žmones, kuriems pasireiškė stenozė. Pusei jų operacija buvo atlikta iškart, kol kita pusė dalyvavo specialiai paruoštoje kineziterapijos programoje.

22 operuoti žmonės (25%) patyrė komplikacijas, kilusias dėl operacijos (pakartotinė operacija ar infekcija kilusi dėl operacijos), ir tik 8 žmonių (10%) iš kineziterapijos grupės simptomai nesumažėjo taikant gydymą.

Abiejų grupių dalyviai pastebėjo gydymo naudą jau po 10 savaičių. Apatinės nugaros dalies skausmas dingo per 4 mėnesius, jų fizinė būklė toliau gerėjo. Po dviejų metų, lyginant skausmą ir fizinę būklę nebuvo pastebėta jokių skirtumų tarp operuotųjų ir pasirinkusių kineziterapiją. 

stenozė ir jos gydymas

Stenozė: gydymo būdo pasirinkimas

Žmonėms, kenčiantiems dėl stenozės, besirenkant tinkamą gydymo būdą nėra jokių nustatytų taisyklių, ypač tais atvejais, kai yra svarstoma operacijos galimybė.

Pirmiausia, skausmui numalšinti žmonės renkasi nuskausminamuosius, priešuždegiminius vaistus ar netgi steroidines injekcijas į stuburą. Jei situacija negerėja, reikėtų apsvarstyti kineziterapijos gydymo būdą. Jei net ir po kineziterapeuto paskirto gydymo skausmas nemažėja, reikėtų rinktis operaciją. Operacija yra sudėtingiausias ir daugiausiai rizikos keliantis gydymo būdas, todėl tai turėtų būti pasirinkimas tik kraštutiniu atveju.

Nechirurginiai gydymo būdai

Yra nemažai nechirurginių gydymo būdų, kurie gydo stenozės simptomus. Keletas dažniausiai naudojamų būdų:

Mankštos – individualiai parinkta kineziterapijos programa ir mankštos yra vienas pagrindinių stenozės gydymo būdų. Susidūrus su stenoze pacientai dažnai vengia judėti, tačiau tai yra būtina, kad nenusilptų raumenys ir kūnas. Kineziterapeuto konsultacijos metu ne tik sukuriama individuali pratimų programa, tačiau specialistas parodo, kaip atlikti kiekvieną iš jų taisyklingai. Tai yra labai svarbu, kadangi netaisyklingai atliekami pratimai gali dar labiau pabloginti situaciją ar net sukelti traumą ir skausmą.

Kasdienės veiklos ribojimas – kenčiantys nuo stenozės turėtų vengti veiklų, kurios gali paaštrinti ligos simptomus. Daugeliu atveju pacientams mažiau skauda, jei jie yra pasilenkę į priekį, tad yra rekomenduojama vaikščioti remiantis lazda, minti dviratį pasilenkus arčiau vairo.

Epidurinės injekcijos – laikinas skausmo numalšinimas. Jos palengvina stenozės simptomus kuriam laikui, tačiau negali būti laikomos stabiliu gydymo būdu, kadangi jos kovoja tik su simptomais, o ne problemos priežastimi.

Vaistai – priešuždegiminiai vaistai padeda suvaldyti stenozės simptomus. Kai kurie gydytojai išrašo ir raumenis atpalaiduojančių vaistų ar antidepresantų, kurie padeda mažinti skausmą. Vis dėlto, vaistai nėra gydymo metodas, tai tik priemonė kovoti su skausmu – simptomu.

 

Stenozės operacija

Nors kineziterapija dažnu atveju lenkia operacijas savo saugumu ir efektyvumu, kartais operacija yra reikalinga kuo skubiau, jei nervai yra spaudžiami taip, kad:

  • susilpnėja dubens ar viršutiniai kojų raumenys;
  • sunku kontroliuoti norą šlapintis ir tuštintis;
  • skausmo neįmanoma sukontroliuoti net ir su stipriais vaistai.

Stenozės gydymo operacija – laminektomija. Jos metu chirurgas atveria stuburo kanalą, išpjauna keterines ataugas ir slankstelių lankus. Tokia procedūra atlaisvina daugiau vietos spaudžiamiems nervams. Laminektomija gali būti atliekama minimaliai įpjaunant ir įkišant kamerą.

Kartais susiaurėjimas toks stiprus, kad paprasta laminektomija neišspręs bėdos. Tokiais atvejais yra atliekama laminektomija su stuburo įtvirtinimu. Tokios operacijos metu pašalinamos ne tik kaulinės ataugos, bet ir įtvirtinamas stuburas cementu ar geležimi.

Taigi, stenozė gali būti išgydoma tiek operuojant, tiek pasitelkiant kineziterapiją. Įvertinus rizikas ir privalumus pacientui belieka tik pasirinkti, kaip gydytis jis nori.

 

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ pasižymi ilgamete patirtimi gydant stenozę. Jei Jus vargina stenozė arba ją įtariate, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Paruošė vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir atnaujinta 2022 05 27.