Kas yra stuburo išvarža?
Žmogaus judamasis aparatas susideda iš daugybės sudedamųjų dalių: raiščių, raumenų, kaulų bei sąnarių. Vien žmogaus stuburą sudaro daugiau nei 70 atskirų sąnarių, 32 – 33 stuburo slanksteliai ir 23 tarpslanksteliniai diskai. Kiekvienas darinys vaidina itin svarbią dalį žmogaus funkcionavime ir sutrikus bent vienam iš jų juntamas skausmas, mobilizacinės problemos. Kadangi stuburo funkcinis vaidmuo yra itin svarbus, stuburo srityje atsiradusios problemos dažnai paveikia ne tik nugaros sveikatą, bet ir bendrą kūno savijautą ir neretai atsiliepia kitų kūno dalių sveikatoje. Viena iš šių problemų yra stuburo išvarža.
Stuburo išvarža įvyksta sutrikus tarpslankstelinio disko veiklai, jam išsiveržus, suplyšus ar pasislinkus. Jos metu minkštas disko centras išsiveržia pro kietesnį, lyg guminį, apvalkalą ir neretai sudirgina šalimais esantį nervą. Dėl šios priežasties skausmas gali išplisti į rankas ar kojas. Tai yra labai skausminga problema, turinti pasekmes viso kūno funkcionavimui. Taip yra dėl to, nes įvykus pakitimams viename diske, sutrinka viso stuburo veikla, o stuburo būklė tiesiogiai atsiliepia ir likusiam kūnui.
Išvarža gali atsirasti bet kuriame iš 23 nuo apatinės nugaros dalies iki kaklo išsidėsčiusių diskų. Juos galima suskirstyti į tris sritis: 6 yra kaklo srityje, 12 vidurinėje nugaros dalyje ir 5 juosmeninėje. Vis dėlto, dažniausiai susiduriama su juosmeninės stuburo dalies išvarža. Jei išvarža yra kaklinėje dalyje, žmogus skausmą gali jausti rankoje, jei ties juosmeniu – jis gali persiduoti į kojas ar sėdmenis. Pačiais sudėtingiausiais atvejais išvaržos gali užspausti nervą, dėl ko atsiranda galūnių nejautra, šlapimo nelaikymas, dideli skausmai ir kita.