Dažniausiai pasitaikančios kovos menų traumos?

kovos menu traumos

Kovos menai yra populiari pratimų ir sporto forma visame pasaulyje. Yra šimtai įvairiausių kovos menų stilių, kiekvienas išsiskiria technika, filosofija ir kultūra. Traumos kovos menuose yra palyginti dažnos. Traumos tipas dažniausiai nustatomas pagal tam tikrą kovos meno šaką.

Daugelis kovos menų formų nėra kontaktinės, todėl traumos atsiranda dėl per didelio krūvio. Kontaktiniai kovos menai priklauso nuo technikos, taisyklių ir apsauginės aprangos, todėl šie faktoriai įtakoja traumą ir jos dažnumą.

Smegenų sukrėtimas
Esminiai simptomai – galvos skausmas, svaigulys, pykinimas, pusiausvyros problemos, sumažėjusi koncentracija ir atminties problemos. Įvairiais atvejais simptomai gali tęstis nuo kelių minučių iki dienų, savaičių, mėnesių ar ilgiau.

Kovos menuose, kuriose daug puolama ar apsikeičiama smūgiais, smegenų sukrėtimai pasitaiko gan dažnai. Kiekvienas atletas, patyręs šią traumą, turi būti šalinamas iš varžybų ir jo būklę turi įvertinti gydytojas. Ir grįžti tik tada, kai visiškai pasveiks.

Galva/akys/ausys/nosis
Smūgiavimas ir grumtynės gali sukelti įpjovimus, mėlynes ir plėštines žaizdas. Taip pat galimi nosies, veido, kaukolės lūžiai, sunkios akies, burnos ar dantų traumos. Šias traumas sumažinti galima pasirenkant kitus kovos menus, tinkamas treniruotes bei apsauginės įrangos naudojimą.

Kaklas
Smulkios kaklo traumos kaip pamėlynavimas ar įbrėžimai pasitaiko dažniausiai. Tačiau tokios kovos menų rūšis kaip džiudžitsu, dziudo ir maišyti kovos menai leidžia kaklo laužimo technikas, kurios gali sukelti sąmonės praradimą. Svarbu suprastį įvairių kovos menų riziką ir tinkamai ją taikyti.

Galūnių traumos
Įeina mėlynės, įpjovimai, patempimai. Lūžiai ir sąnarių išnirimai pasitaiko, tik rečiau, ypač menuose, kuriose smūgiuojama ir naudojama laužimo technika.

Oda
Įpjovimai pasitaiko gan dažnai. Atletai, dalyvaujantys tokiame kontaktiniame sporte kaip imtynės ar kovos menai, yra labiau linkę užsikrėsti odos infekcijomis. Šios traumos turėtų būti tinkamai įvertintos ir gydomos profesionalų.

Kaip galima įšvengti šių traumų kovos menuose?

> Prieš dalyvaudami pereikite medicininę patikrą ir gaukite leidimą dalyvauti.

> Kai renkatės kokioje kovos menų šakoje dalyvauti, prieš išsirinkdami susipažinkite su kiekvieno kovos meno galimomis rizikomis.

> Mokykitės ir praktikuokite savo kovos meną tik prižiūrimi patyrusio mokytojo.

> Tinkamai „apšilkite“ ir „atvėskite“.

> Dėvėkite aprangą, atitinkančia savos kovos menų šaką, pvz., pirštines, burnos apsaugą, galvos apsaugą, krūtinės apsaugą.

> Bendraukite su sporto medicinos profesionalais ar treneriu, jei kyla klausimai apie traumas ar būdus kaip jų išvengti.