Duriantis skausmas kelyje

Duriantis kelio skausmas

Duriantis skausmas kelyje

Kelio skausmas yra labai daug diskomforto sukelianti būklė, kartais atsirandanti, atrodo, visai be priežasties. Vis dėlto, skausmas yra labai plati sąvoka ir jos išgryninimas taip pat gali padėti sėkmingiau atpažinti problemą ir parinkti gydymą. Duriantis skausmas kelyje pasižymi aštriu, deginančiu pojūčiu, atsirandančiu staiga. Jis gali dingti greitai arba tęstis kurį laiką, dažnai sustiprėja užsiimant fizine veikla. Neretai duriantis skausmas kelyje nesignalizuoja rimtos problemos ir gali būti greitai išgydomas namų sąlygomis. Tačiau jei skausmas tęsiasi ilgiau nei pora dienų ir trukdo užsiimti kasdienėmis veiklomis ar net vaikščioti, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į kineziterapeutą.

 

Kodėl atsiranda duriantis skausmas kelyje

Mūsų keliai yra sudaryti iš daug judančių dalių ir kiekviena iš jų gali persitempti, susidėvėti, įtrūkti ar išsiveržti. Išskiriame dažniausiai sutinkamas duriančio kelio skausmo priežastis:

  • Sausgyslės uždegimas. Kelyje yra dvi sausgyslės ir nuo didelio krūvio ar pakartotinių judesių (bėgimas, vaikščiojimas) vienoje iš jų gali susidaryti uždegimas. Priklausomai nuo pažeistos sausgyslės vietos, skausmas gali būti juntamas kelio priekyje arba užpakalinėje dalyje. Tai yra pakankamai dažna ir nepavojinga būklė.
  • Kelio bursitas. Kelio zonoje yra 6 bursos – skysčio pripildyti tepaliniai sąnario maišeliai. Nuo pakartotinių judesių, dažno klūpėjimo ar jau esančių kitų kelio problemų, bursoje gali prasidėti uždegimas (bursitas). Jis pasižymi aštriu skausmu kelio priekyje ar užpakalinėje dalyje, kelio patinimu.
  • Trūkęs meniskas. Meniskai yra kremzliniai dariniai amortizuojantys ir stabilizuojantys kelio sąnarį. Dėl nenatūralių judesių ar kelio persukimo meniskas gali plyšti, sukeldamas duriantį skausmą, tinimą, kartais ir kelio sustingimą. Menisko sužeidimas savaime nesugyja, todėl gali būti reikalinga kineziterapeuto pagalba arba kelio operacija.
  • Iliotibialinio trakto sindromas. Deginantis, duriantis skausmas kelio išorinėje dalyje gali atsirasti dėl sausgyslės, vadinamos iliotibialiniu traktu, uždegimo ar sudriginimo.

Duriantis skausmas kelyje dažniausiai asocijuojamas su šiais sveikatos sutrikimais, tačiau jį gali sukelti ir skirtingos artrito formos, kaulo skilimas, raiščių plyšimas, kelio girnelės pasislinkimas ar sužeidimas.

 

Kaip gydomas duriantis skausmas kelyje

Kelio skausmui gydyti gali būti pasitelkiami skirtingi metodai, jų pasirinkimas priklauso nuo skausmo atsiradimo priežasties. Vis dėlto, svarbu suprasti, kad duriantis skausmas kelyje neturėtų būti ignoruojamas, kadangi negydoma problema gali ūmėti bei progresuoti, taip komplikuojant gijimo procesą. Išskiriame pagrindinius būdus gydyti kelio skausmą:

Gydymas namų sąlygomis

Pirmiausiai pajutus kelio skausmą reikėtų iš karto apriboti savo judėjimą, vengti vaikščiojimo ar sportinės veiklos ir leisti keliui pailsėti, laikant jį pakeltą. Jei atsiranda tinimas, galima dėti šaltus kompresus. Patempto raumens ar lengvo sausgyslės uždegimo atveju, poilsio gali užtekti, tačiau jis negali trukti ilgiau nei pora dienų. Ilsintis per ilgai, skausmas gali tik pablogėti, kadangi raumenys pradeda silpnėti ir sustingsta minkštieji audiniai. Vis dėlto, jei skausmas per šį laiką nepraeina, reikia kreiptis į kineziterapeutą.

Kineziterapinis gydymas

Tai yra saugiausias ir efektyviausias būdas ne tik gydyti kelio skausmą bet ir išvengti jo atsiradimo ateityje stiprinant bendrą kūno būklę. Beveik visais atvejais duriantis skausmas kelyje atsiranda dėl išbalansuotų raumenų, sustingusių ir netamprių audinių (sausgyslių, raiščių, raumenų) ar žalingo pratimų bei kasdienių veiklų atlikimo. Šie veiksniai iš pradžių gali būti nepastebimi, bet tik laiko klausimas, kada jie sukels rimtas traumas. Kineziterapinis gydymas įvairiapusiškai išsprendžia kelio skausmą sukėlusias problemas ir pagerina bendrą kūno būklę ir mobilumą. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas nustatys skausmo priežastį ir sukurs prie individualios būklės pritaikytą gydymo planą. Jau po pirmų užsiėmimų skausmas gerokai sumažės ir galėsite greitai grįžti į kasdienes veiklas.

Operacija

Kelio operacija reikalinga tik kraštutiniais atvejais, jei nepadeda kineziterapinis gydymas. Dažniausiai ji reikalinga menisko plyšimo ar kelio girnelės pažeidimų atvejais. Vis dėlto, dėl negydomos problemos taip pat gali progresuoti, pažeisti raiščiai ar kiti audiniai laikui bėgant gali reikalauti operacijos. Prieš priimant sprendimą operuoti kelį, rekomenduojama pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kadangi kartais tikslingas kineziterapijos taikymas gali padėti išvengti operacijos.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina kelio skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.