Futbolo traumos – kaip jų išvengti?

Futbolo traumos – kaip jų išvengti?

Nors krepšinis Lietuvoje yra populiariausias komandinis sportas, futbolas yra viena populiariausių sporto šakų pasaulyje ir greičiausiai auganti komandinio sporto šaka Jungtinėse Vastijose.

Futbolas yra tarsi malonus pratimų rinkinys ir padeda vystyti balansą, judrumą, koordinaciją ir darbą komandoje, tačiau neretai futbolininkai gali patirti daug traumų. Futbolo traumos vengimas, greitas aptikimas ir gydymas gali padėti vaikams ir suaugusiems mėgautis žaidimu ilgą laiką.

Kokios yra dažniausios futbolo traumos ir kokie jų simptomai?

Daugiausia futbolo traumų susijusios su apatinėmis galūnėmis. Šie sužalojimai gali būti trauminiai – smūgis į koją ar kelio išsukimas, ar atsirasti dėl per didelės raumenų, sausgyslių ar kaulo apkrovos.

futbolo traumos ir kaip ju isvengti

Dažniausiai patiriamos futbolo traumos:

Apatinių galūnių traumos.
Patempimai ir deformacijos yra dažniausios traumos ir jų sudėtingumo stadijos yra įvairios.

Plyšusios kremzlės ir kelio priekinių kryžminių raiščių patempimai yra pagrindinės traumos, reikalaujančios operacijos. Kitos – lūžiai ir sužalojimai nuo tiesioginių smūgių į kūną.

Apatinių galūnių traumų apkrova.
Blauzdų įtvarai (skausmas blauzdoje), girnelių tendinitas (skausmas kelyje), ir Achilo tendinitas (skausmas kulkšnies gale) yra pagrindinės, išsivystančios dėl per didelės apkrovos.

Futbolininkai dažnai patiria kirkšnies traumas, šlaunų ir blauzdų raumenų patempimus. Lūžiai dėl streso atsiranda kai kaulas susilpnėja nuo didelio krūvio. Dažnai sunku atskirti stresinius lūžius nuo minkštųjų audinių sužalojimo. Jei kurioje nors apatinėje galūnėje jaučiate skausmą ir šis nedingsta po kelių dienų, rekomenduotina apsilankyti pas fizioterapeutą.

Viršutinių galūnių traumos.
Dažniausiai atsiranda dėl kritimo ant įsitempusios rankos ar žaidėjų abipusio kontakto. Tai riešo patempimai, riešo lūžiai ar išnarinti pečiai.

Galvos, kaklo ir veido traumos.
Tai įpjovimai ir mėlynės, lūžiai, kaklo patempimas ir smegenų sukrėtimai. Smegenų sukrėtimas – sportininko psichinės būklės pakitimas dėl galvos traumos ir visuomet turi būti tinkamai įvertintas specialisto. Ne visi, kurie patiria smegenų sukrėtimą, praranda sąmonę.

Kaip gydyti futbolo traumas?

Nutraukti dalyvavimą varžybose, kol traumą pilnai nustato ir išgydo. Dauguma futbolo traumų yra nedidelės, todėl per trumpą laiko tarpą išgydomos poilsiu, ledu ir laikymu vertikalioje padėtyje.

Jei kvalifikuotas sveikatos profesionalas – medicinos fizioterapeutas ar treneris geba iškart nustatyti traumą, dažnai sprendimai gali leisti sportininkui tuojau pat grįžti į aikštelę. Tačiau sportininkas į žaidimą turėtų grįžti tik po detalios sveikatos patikros patvirtinimo.

Traumos dėl krūvio išgydomos per trumpą laiką, o tai reiškia, jog atletas gali žaisti arba treniruotis su tam tikrais pakitimais. Dažniausiai, treniravimasis jaučiant skausmą gali būti žalingas, ypač po trauminių lūžių, kelio raisčio traumų ar traumų galvoje, kakle. Vėl gi, būtina profesionalo apžiūra ir patvirtinimas.

Kaip išvengti futbolo traumų?

> Prieš sezoną praeikite medicininę sveikatos patikrą ir vadovaukitės gydytojo rekomendacijomis.

> Naudokite apsaugines priemones.

> Venkite stadionų, kuriose žaidimo sąlygos gali padidinti traumų tikimybę.

> Naudokite tinkamo dydžio sintetinius kamuolius – kamuoliai iš odos gali sugerti drėgmę, todėl sunkūs yra pavojingi, ypač jeigu smūgiuojate su galva.

> Saugokitės stumdomųjų vartų, kurie gali nukristi ant žaidėjų ir jei tik įmanoma, reikalaukite pritvirtinų vartų.

> Tinkamai vartokite vandenį – nelaukite kol būsite ištroškęs.

> Atkreipkite dėmesį į vietoves, kur karštas ir drėgnas oras, kad išvengtumėte su šiluma susijusių ligų.

> Tinkamai sportuokite – traumas lengviau patiria tie atletai, kurie nėra fiziškai gerai pasiruošę.

> Po nesportavimo periodo, palaipsniui grįžkite į kontaktinį futbolą, palaipsniui didindami jėgą ir judrumą.

> Venkite traumų dėl per didelio krūvio. Daugelis sporto specialistų teigia, kad būtina bent vieną sezoną metuose pailsėti. Venkite spaudimo, kurį patiria jauni atletai. Klausykite savo kūno, sumažinkite treniruočių trukmę ir intensyvumą jei jaučiate skausmą ar diskomfortą. Tai sumažins traumos riziką ir neleis „perdegti“.

> Nuolatos bendraukite su sveikatos medicinos profesionalais ir treneriais, jei iškyla klausimų dėl futbolo traumos ar kaip jos išvengti.