Kelio patinimas ir skausmas
Kelio patinimas ir skausmas
Kelio patinimas yra būklė, kai aplink sąnarį susikaupia papildomi skysčiai, taip vizualiai padidindami kelį. Patinimas geriausiai matomas lyginant su kitu, nepaveiktu keliu. Labai dažnai kelio patinimas ir skausmas sutinkami kartu, kadangi ši būklė ištinka po sužeidimų, infekcijos, pertempimų, traumos ar sąnario ligų. Katu su patinimu ir skausmu taip pat gali būti juntamas kelio sustingimas, dėl kurio sunkiau judinti, lankstyti ar pilnai ištiesti kelį. Žinoma, kartais ištinimas gali pasireikšti ir dėl minkštųjų audinių sumušimo, tokiu atveju patinimas ir skausmas turėtų nuslūgti panašiai per dieną.
Kodėl atsiranda kelio patinimas ir skausmas
Yra daug priežasčių, galinčių sukelti šią nemalonią būklę ir jas nustatyti gali gydytojas arba kineziterapeutas. Jei tikslią problemos priežastį nustatyti sunku – gali būti paimtas ir ištirtas kelyje susikaupusių skysčių mėginys. Išskiriame dažniausiai kelio patinimą sukeliančias priežastis:
- Įplyšęs meniskas
- Raiščio sužeidimai ar įplyšimas
- Audinių sudirginimas dėl didelio fizinio krūvio
- Artritas (osteoartritas arba reumatoidinis artritas)
- Infekcija
- Lūžęs kaulas
Šios problemos gali ištikti bet kurį žmogų, tačiau tam tikros rizikos grupės su jomis susiduria dažniau. Vyresnio amžiaus žmonėms didėja tikimybė susidurti su įvairiomis artrito formomis. Intensyviai sportu, o ypač kontaktinėmis sporto šakomis, užsiimantys asmenys turi didelę riziką patirti traumą, išvarginti kelius ir juos sužeisti. Esant viršsvoriui keliai patiria daug krūvio ir streso, todėl greičiau dėvisi sąnarys, taip pat padidėja rizika atsirasti osteoartritui.
Kaip kelio patinimas ir skausmas gali būti gydomas namuose
Pastebėjus kelio patinimą ir pasireiškus skausmui, pirmosios gydymo priemonės yra prieinamos namų sąlygomis.
Poilsis. Pažeistiems, ištinusiems keliams labai svarbu leisti pailsėti ir duoti laiko sugyti. Pirmąją parą nuo diskomforto atsiradimo venkite fizinių veiklų ir stenkitės daug ilsėtis, laikyti kelius ištiestus ir kojas šiek tiek pakeltas. Vis dėlto, poilsis neturėtų tęstis ilgiau nei 24-48 valandas.
Kompresai. Šalti kompresai padeda sumažinti kelio patinimą ir skausmą, tad kas kelias valandas šaldykite skaudamą vietą ledu (nepamirškite jo apvynioti rankšluosčiu ar kita medžiaga, kadangi tiesioginis kontaktas su oda gali ją pažeisti). Praėjus 3 dienom nuo skausmo atsiradimo pradžios kelį galima pradėti šildyti kompresais ar šiltomis vonelėmis.
Tvarsčiai. Patartina apvynioti skaudamą kelį elastiniu bintu ar specialu elastiniu įtvaru. Įsitikinkite, kad jis per daug neveržia, kadangi tai gali sutrikdyti kraujotaką.
Vis dėlto, jei kelio patinimas ir skausmas per keletą dienų nepraeina, kelias atrodo paraudęs ir šiltas, skausmas stiprėja – būtina kreiptis į kineziterapeutą.
Kineziterapinis gydymas
Kineziterapinis gydymas yra efektyviausias ir saugiausias būdas gydyti kelio patinimą ir skausmą. Kineziterapeuto konsultacijos metu bus nustatyta problemos atsiradimo priežastis, ištirta bendra kūno būklė ir sudarytas individualus gydymo planas. Šis gydymo planas skirtas ne tik sumažinti kelio problemos simptomus (skausmą ir patinimą), bet ir išvengti jų pasikartojimo ateityje. Tai pasiekiama gerinant bendrą kūno būklę, stiprinant nusilpusius raumenis, lavinant audinių tamprumą ir lankstumą. Tokiu būdu padidinamas atsparumas traumoms ir sukuriama tinkama atrama sąnariui, apsauganti nuo pažeidimų. Jau po pirmų užsiėmimų akivaizdžiai sumažės kelio patinimas ir skausmas bei pagerės bendra kūno savijauta.
Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina kelio skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .
Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.