Lordozė: padidėjusi lordozė, priežastys ir gydymas
Lordozė – tai stuburo išlinkimas į priekį ties juosmeniu. Žmogaus stuburas turi keturis nežymius išlinkimus, kurie padeda išlaikyti galvą, sėdėti, vaikščioti. Du išlinkimai yra nukreipti į priekį ir du atgal. Tačiau kai stuburo linkiai yra nenatūraliai padidėję, ši būklė vadinama hyperlordoze arba padidėjusia lordoze. Tai sukelia padidėjusį stuburui tenkantį spaudimą ir atsiranda skausmas. Laikui bėgant, gali būti pažeisti aplink stuburą esantys minkštieji raumenys.
Žvelgiant iš šono, juosmuo yra C raidės formos, tačiau sergant lordoze šis išlinkimas yra padidėjęs. Žmogus, turintis lordozę dažnai atrodo tarsi atsikišusiais sėdmenimis.
Pastebėjus įtartiną laikyseną, ją įvertinti galima paprastu būdu. Atsigulusiam ant nugaros žmogui ties liemeniu po nugara galima pakišti delną. Jeigu įkišus delną lieka vietos, galima įtarti padidėjusią lordozę.
Padidėjusi lordozė: priežastys
Dažniausiai padidinta lordozė atsiranda jau vaikystėje net nežinant, kad ją turite. Ji vadinama gerybine juveniline lordoze.
Padidėjusios lordozės priežastys:
- netaisyklinga laikysena;
- viršsvoris;
- osteoporozė (kaulų susilpnėjimas);
- discitas (stuburo disko sutrikimas pasireiškianti slanksteliuose);
- kifozė (netaisyklinga nugaros laikysena vidurinėje nugaros dalyje);
- spondilolistezė (stuburo slankstelių liga, kai vienas slankstelis pasislenka žemiau esančio slankstelio atžvilgiu);
- achondroplazija (paveldima liga, kremzlių distrofija, kuri lemia žemą pacientų ūgį).
Sunkesnės padidėjusios lordozės formos yra hiperlordozė, juosmens, kaklo ir krūtinės sričių lordozė. Labai dažnos padidėjusios lordozės priežastys yra įsitempę nugaros raumenys, antsvoris ir neštumas. Nors gali atrodyti, kad tai yra tik nugaros sąstingis, tačiau ilgainiui lordozė gali sukelti vidutinio stiprumo ar stiprų nugaros skausmą. Rachitas bei vitamino D trūkumas vaikams gali sukelti juosmens dalies lordozę.
Kada pradėti padidėjusios lordozės gydymą?
Yra labai paprastas būdas, kuris padės sužinoti ar Jums reikia kreiptis į kineziterapeutą. Jei lenkiantis į priekį lordozės išlinkimas (išlinkimas ties juosmeniu) išsitiesina – tai reiškia, kad stuburas yra lankstus ir tokiu atveju gydymas nereikalingas. Tačiau, jei pasilenkus lordozės išlinkimas neišsitiesina (tai reiškia, kad stuburas nėra lankstus), būtina kreiptis į kineziterapeutą ir lordozė turi būti gydoma.
Taip pat, jei patiriate bent vieną iš šių simptomų Jums būtina kreiptis pas kineziterapeutą:
- skausmas;
- raumenų spazmai;
- dilgčiojimas ar tirpimas;
- šlapimo pūslės ar žarnyno sutrikimai.
Daugeliu atvejų mūsų lankstumas bei judėjimas priklauso nuo stuburo būklės. Net ir netaisyklingos laikysenos gydymas gali padėti išvengti daug rimtesnių ligų tokių kaip artritas bei lėtinis nugaros skausmas.