Nugaros patempimas

nugaros patempimas

Nugaros patempimas

Kas yra nugaros patempimas?

Kiekvieną dieną mūsų nugaros atlaiko didelį krūvį, ypač jei netaisyklingai sėdime bei stovime, netiksliai atliekame pratimus ar kūprinamės. Visa tai sukelia stresą nugarai, tad nenuostabu, kad daugelis žmonių bent kartą gyvenime susiduria su nugaros skausmu. Dažniausiai sutinkama nugaros skausmo priežastis – nugaros patempimas. Taip vadinami nugaroje esančių minkštųjų audinių pažeidimai, kuomet sužalojami ten esantys raumenys, raiščiai ar sausgyslės. Nugaros patempimas, priklausomai nuo jo rimtumo, sukelia duriantį, dilgčiojantį, aštrų skausmą judant ar liečiant. Šis stiprus diskomfortas gali būti juntamas savaitę, mėnesį ar net išsivystyti į lėtinį skausmą, jei nebus imamasi gydymo priemonių.

 

Kaip atsiranda nugaros patempimas?

Nugaros patempimas įvyksta, kai persukamas, pertempiamas ar įplėšiamas minkštasis audinys, esantis nugaroje. Yra daug priežasčių, kodėl tai gali nutikti, todėl su šia problema susiduria ne tik sportuojantys žmonės. Žinoma, daug fiziškai aktyvių žmonių pasitempia nugarą sporto metu, tačiau tai gali įvykti ir netaisyklingai keliant sunkų objektą, parkritus, dirbant lauke ar net per stipriai persisukus. Pažeidus nugaroje esančią sausgyslę, raumenį ar raištį, šioje vietoje prasideda uždegimas ir juntamas skausmas. Nors nugaros patempimas gali atsitikti bet kam, didžiausią grėsmę patiria žmonės, kurie daug ir intensyviai sportuoja, ypač jei fizinė veikla reikalauja kelti sunkius objektus ar persisukti. Kita vertus, su šia problema taip pat labai dažnai susiduria fiziškai neaktyvūs žmonės, kadangi jų nugaros audiniai yra silpni, nelankstūs ir lengvai pažeidžiami. Tokiu atveju net mažas judesio netikslumas ar per didelis krūvis gali pasibaigti raumens patempimu.

 

Nugaros patempimas: simptomai

Juntami simptomai gali skirtis, priklausomai nuo sužeidimo sunkumo ir vietos, kadangi nugarą pasitempti galima tiek apatinėje dalyje, tiek vidurinėje ar viršutinėje. Vis dėlto dažniausiai nukenčia apatinė nugaros dalis, nes būtent šiai sričiai tenka didžiausias spaudimas bei krūvis sėdint, vaikštant ar atliekant daugumą kasdienių darbų.

Dažniausi nugaros patempimo simptomai:

  • nugaros skausmas, sustiprėjantis atliekant tam tikrus judesius ar kosint, čiaudint;
  • nugaros sustingimas;
  • judėjimo diapazono sumažėjimas;
  • negalėjimas išlaikyti taisyklingos laikysenos arba skausmas tai darant;
  • raumenų spazmai gulint ar ilsintis;
  • sustiprėjantis skausmas liečiant paveiktą nugaros dalį.

Pasitempus nugarą galite jausti vieną ar keletą šių simptomų, jų intensyvumas priklauso nuo pažeidimo sunkumo. Jei nugaros patempimas nėra stiprus, skausmas neturėtų tęstis ilgiau, nei 2 savaites. Kitu atveju, ypač jei skausmas nemažėja, būtina kreiptis į kineziterapeutą.

nugaros patempimas

Nugaros patempimas: gydymas

Gydymas namuose

Pirmiausiai pajutus patemptos nugaros simptomus verta nedelsiant pradėti gydymą namuose. Nors skausmas verčia norėti likti lovoje ir kuo mažiau judėti, tai būtų prastas sprendimas. Susižeidus nugarą nerekomenduojama ilsėtis ilgiau nei 2 dienas ir joms pasibaigus reikėtų pradėti atsargiai bei reguliariai atlikti švelnius tempimo, stiprinimo pratimus. Skausmą sumažinti padės šalti bei šilti kompresai, kurie gerina kraujo cirkuliaciją ir spartina gijimo procesą. Nuskausminamųjų vaistų reikėtų vengti, kadangi skausmas leis orientuotis, kokių judesių reikia vengti ir kokiose pozicijose sėdėti bei stovėti. Tai padės apsaugoti nugarą nuo tolimesnių pažeidimų.

Kineziterapinis gydymas

Jei nugaros patempimo gydymas namų sąlygomis nepadeda ir skausmas tęsiasi ilgiau nei 10-14 dienų, reikia kreiptis į kineziterapeutą. Kitu atveju problema pradės progresuoti ir paprastas skausmas gali išsivystyti į ilgai besitęsiantį ir lygiai taip pat ilgai bei sunkiai gydomą lėtinį nugaros skausmą. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas nustatys tikslią skausmo atsiradimo priežastį, ištirs bendrą kūno būklę ir sukurs prie jos geriausiai pritaikytą individualų gydymo planą. Šis planas dažniausiai susideda iš kineziterapinių pratimų, masažų, patarimų bei įvairių terapijos metodų, jei jų reikalauja Jūsų būklė. Kad gijimo procesas būtų ne tik efektyvus, bet ir saugus, kineziterapeutas parodys, kaip taisyklingai atlikti kiekvieną pratimą. Laikantis plano bei reguliariai atliekant pratimus, pavyks ne tik greitai išgydyti nugaros patempimą, bet ir užkirsti kelią jo pasikartojimui ateityje.

 

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi nugaros skausmo gydyme. Jei Jus vargina nugaros skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius nugaros skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464.