Nugaros skausmas nėštumo metu

nugaros skausmas nėšumo metu

Nugaros skausmas nėštumo metu

Nugaros skausmas nėštumo metu yra itin dažna problema, su kuria susiduria net apie 50-80% moterų įvairiose nėštumo stadijose. Jis atsiranda dėl natūralių pokyčių moters anatomijoje ir laikysenoje nėštumo metu, kurie daro įtaką stuburo sveikatai. Nugaros skausmas nėštumo metu gali pasireikšti apatinėje nugaros dalyje, pasklisti į kojų ar sėdmenų sritį, gali būti juntamas nuolat arba atsirasti kartais. Tai neretai priklauso nuo moters fizinės būklės prieš nėštumą ir kitų sveikatos faktorių. Vis dėlto, nugaros skausmas beveik visais atvejais pradingsta iš karto po gimdymo, tačiau yra būdų su juo kovoti net ir nėštumo metu.

 

Nugaros skausmas nėštumo metu: požymiai

Nugaros skausmas dažniausiai atsiranda ties 5 nėštumo mėnesiu, tačiau kartais gali būti juntamas jau nuo 2 mėnesio. Nugaros skausmas laukiantis pasižymi:

  • Aštriu ir deginančiu arba geliančiu skausmu apatinėje nugaros dalyje ties juosmeniu
  • Į koją sklindančiu skausmu, kuris gali būti juntamas net pėdoje
  • Skausmu vienoje nugaros pusėje
  • Negalėjimu pakelti priekinės pėdos dalies vaikštant
  • Nugaros skausmu, sustiprėjančiu naktį arba gulint

Šie simptomai gali būti juntami po vieną ar visi kartu, tačiau jie yra nepavojingi, jei skausmas yra pakenčiamas. Vis dėlto, jei nugaros skausmas pasireiškia kartu su stipriu duriančiu skausmu pilve ar krūtinėje, karščiavimu, juntamas silpnumas, galūnių aptirpimas ar kiti nerimą keliantys simptomai – nedelsiant susisiekite su gydytoju.

Kodėl atsiranda nugaros skausmas nėštumo metu

Nėštumo metu moters kūnas išgyvena daug pokyčių ir keletas jų gali prisidėti prie atsiradusio ar sustiprėjusio nugaros skausmo.

  • Papildomas svoris. Nėštumo metu priaugtas svoris kelia stresą ir papildomą spaudimą nugarai, ypač apatinėje dalyje.
  • Hormonai. Laukiantis, kūnas išskiria hormonus, kurie padeda paruošti kūną gimdymui. Šie hormonai suminkština raiščius pilvo zonoje, atlaisvina sąnarius, o tai neretai atsiliepia nugaros sveikatai.
  • Masės centras. Didėjantis svoris ir besikeičiantis kūno masės centras sukelia spaudimą raumenų grupėms, kurios yra nepratusios prie didelio krūvio. Tai gali išvarginti, pertempti raumenis ir pasireikšti nugaros skausmu.
  • Stresas. Nėštumo metu stresas dažnai yra neišvengiamas. Emocinė įtampa laukiantis paveikia nusilpusias kūno vietas, tad nugaros skausmas gali atsirasti ar sustiprėti patiriant stresą.
  • Pasikeitusi laikysena. Prasta laikysena, ypač stovint ar keliant objektus, gali išvarginti nugarą ir sukelti skausmą.
nugaros skausmas laukiantis

Yra ir daugiau priežasčių, kodėl laukiantis gali atsirasti nugaros skausmas. Taip pat, pastebima, kad moterys, turėjusios nugaros problemų prieš nėštumą, susiduria su didesne rizika jį patirti besilaukiant. Amžius taip pat gali turėti įtakos nugaros sveikatai nėštumo metu, kadangi su juo dažniau susiduria jaunos arba vyresnio amžiaus moterys.

 

Kaip gydyti nugaros skausmą nėštumo metu?

Nugaros skausmas nėštumo metu yra labai dažna problema, tačiau yra keletas priemonių, padėsiančių jį mažinti. Kineziterapeutas Andrius Fedosejevas pateikia patarimus, kaip tai padaryti saugiai.

  • Taisyklinga laikysena. Taisyklingos laikysenos palaikymas yra vienas efektyviausių būdų išvengti arba sumažinti nėštumo metu juntamą nugaros skausmą. Nors pasikeitęs kūno masės centras verčia vaikštant ar stovint atsilošti, reikėtų stengtis stovėti tiesia nugara, atpalaidavus pečius. Jei tenka stovėti ilgai – vieną iš kojų pakelkite ant žemos pakylos ir pasistenkite kuo dažniau pailsėti.
  • Tinkami batai. Nėštumo metu geriausia nešioti batelius su žemu kulniuku (ne plokščius), kadangi jie padeda geriau paskirstyti svorį.
  • Miegokite ant šono. Nėštumo metu patariama miegoti ant šono, sulenkus vieną ar abu kelius. Nėščiosioms pritaikytos pagalvės taip pat gali padėti kokybiškai išsimiegoti, nekenkiant nugarai.
  • Taisyklingai kelkite objektus. Besilaukiant, patartina vengti kelti nuo žemės net ir lengvus daiktus, tačiau jei tenka daryti – kelkite taisyklingai. Įtūpkite ir kelkite objektą su kojų jėga, išlaikant nugarą tiesią ties juosmeniu.
  • Atlikite kineziterapinius pratimus. Kineziterapiniai pratimai, skirti nėščioms moterims, yra labai svarbus elementas siekiant išvengti arba atsikratyti nugaros skausmo. Reguliari fizinė veikla, sufokusuota į nugaros raumenų stiprinimą ir tempimą, padės mažinti nugaros skausmą net ir vėlesniais nėštumo mėnesiais. Vis dėlto, netaisyklingai atliekami pratimai ar per didelis krūvis gali stipriai pakenkti ne tik nugaros, bet ir viso kūno sveikatai. Dėl šios priežasties prieš užsiimant sportu pasikonsultuokite su kineziterapeutu ar kitu sveikatos priežiūros specialistu. Kineziterapeutas sudarys individualiai pritaikytą gydymo planą ir parodys kaip taisyklingai bei saugiai atlikti kiekvieną pratimą.

 

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi nugaros skausmo gydyme. Jei Jus vargina nugaros skausmas nėštumo metu, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius nugaros skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.