Nugaros skausmas yra viena dažniausiai pasitaikančių sveikatos problemų tarp jaunesnių nei 45 metų žmonių. Dažnai jis pasireiškia maudžiamais raumenimis ar deginančiu, aštriu skausmu nugaros zonoje. Šia zona galima laikyti nugarą visose vietose, kur išsidėstę 24 nugaros slanksteliai, taigi, skausmas gali būti juntamas nuo nugaros apačios iki pat kaklo viršaus. Pradėjus skaudėti nugarai svarbu nepanikuoti, tik labai retais atvejais tai signalizuoja rimtus struktūrinius pažeidimus ir nėra susijęs su nugaros smegenų pažeidimais. Žinoma, tai yra itin nemalonus pojūtis, galintis daryti neigiamą įtaką gyvenimo kokybei, tačiau dažniausiai jis yra pakankamai lengvai išgydomas.

Nugaros skausmas viršutinėje dalyje

    Skausmo atsiradimo priežastys

    Dažnai sunku nustatyti tikslią priežastį, dėl ko ėmė skaudėti nugarą.  Jei priežastis nėra aiški, skausmas vadinamas nespecifiniu, nes nėra jokio pažeidimo, kurį būtų galima matyti rentgeno nuotraukose. Vis dėlto, nugarą skaudėti gali dėl vienos  ar kelių priežasčių:

    • Fiziniai veiksniai, kaip patempimas, fizinės veiklos trūkumas, netaisyklingas sunkių daiktų kilnojimas.
    • Psichologiniai veiksniai, kaip baimė susižeisti, stresas ar emociniai sutrikimai.
    • Prasta laikysena sėdint ar stovint.
    • Nekokybiškas miegas.
    • Nuolatinis nuovargis nuo aktyvaus fizinio ar protinio darbo.
    • Netaisyklingai atliekami sporto pratimai, ypač kilnojimas.
    • Viršsvoris.

    Labai svarbu nenuvertinti nei vienos iš galimų priežasčių, net jei tai yra stresas ar prasta nuotaika. Kiekvienas iš veiksnių gali sukelti arba sustiprinti skausmą, todėl svarbu atpažinti galimus sukėlėjus ir jų vengti.

Diagnozė

Nugaros skausmams diagnozuoti gydytojas paklausia apie simptomus ir atlieka apžiūrą. To gali pakakti diagnozei atlikti arba reikės papildomų testų. Dažniausiai šis skausmas sukeliamas dėl viršuje paminėtų priežasčių, tačiau yra ir rimtesnių sužeidimų tikimybė. Gydytojas ieškos specifinių simptomų, kurie gali tai signalizuoti. Tai gali būti:

    • Neseniai įvykęs nugaros sužeidimas, kaip nukritimas ar avarija.
    • Skausmas sukeltas mažo sužeidimo arba sunkių objektų kėlimo.
    • Jei praeityje sirgote vėžiu arba turite susilpnėjusį imunitetą.
    • Karščiavimas, nepaaiškinamas svorio kritimas ar krečiantis šaltis.
    • Jei esate jaunesni nei 20 ar vyresni nei 50 metų amžiaus.

    Jeigu skauda nugarą, tai taip pat gali signalizuoti rimtas problemas, jeigu:

    • Skausmas nepraeina net pakeitus pozą ar ilsintis.
    • Skausmas nemažėja jau dvi savaites, nors jį gydote kartu su kineziterapeutu.
    • Rytais jaučiatės labai sustingę.
    • Skausmas jaučiamas visą laiką ir jis tik stiprėja.
nugaros skausmas ir kineziterapeuto konsultacija

Nugaros skausmas apačioje

Tai – gan dažnas nusiskundimas. Skausmas juntamas penkių apatinių slankstelių zonoje ir turėtų praeiti per 4-6 savaites. Dažniausios skausmo atsiradimo priežastys yra:

    • Patempti raumenys
    • Sėdimas darbas
    • Netaisyklinga laikysena
    • Tarpslankstelinio disko sužeidimas

Ūminis (trunkantis iki 6 sav.) nugaros skausmas apačioje turėtų praeiti savaime. Jį sumažinti galima šiltais ir šaltais kompresais, poilsiu ir mankštomis, prižiūrint kineziterapeutui. Vis dėlto, jei skauda ilgiau nei 2 mėn., tai yra lėtinis skausmas ir jo gydymui reikia imtis papildomų priemonių. Šiuo atveju kineziterapeuto konsultacija yra itin rekomenduojama, kadangi lėtinis skausmas padidina riziką rimtiems sužeidimams ir gali signalizuoti stuburo problemas. Jo gydymui rekomenduojamas nugaros masažas, specializuotos kineziterapinės mankštos.

Daugiau apie tai skaitykite straipsnyje „Skausmas nugaros apačioje: priežastys, gydymas, patarimai kaip išvengti“.

skausmas nugaros apacioje gydymas kineziterapija

Nugaros skausmas viršuje

Skausmas gali būti juntamas tarp menčių arba įvairiose stuburo vietose tarp kaklo ir juosmens. Dažniausiai praeina per 3-4 savaites. Dažniausios priežastys yra šios:

    • Netaisyklinga laikysena sėdint ir stovint
    • Per dažnas nugaros raumenų naudojimas
    • Traumos

Dažniausia priežastis – netaisyklinga laikysena, todėl pirmiausiai dėmesį reikėtų atkreipti į savo laikyseną sėdint ir stovint. Tačiau, jei skausmas nepraeina ilgiau nei mėnesį, verta imtis rimtesnių priemonių. Jo gydymui rekomenduojame saugią fizinę veiklą, kaip specializuota kineziterapinė mankšta, ir nugaros masažus.

Daugiau apie tai skaitykite straipsnyje: „Nugaros skausmas viršutinėje dalyje“.

Skausmas, pereinantis į koją

Šis skausmas prasideda apatinėje nugaros dalyje, keliauja per sėdmenis ir išplinta į užpakalinę kojos dalį. Skausmas stipriau juntamas kojoje, kartais pasireiškia kartu su dilgčiojimu ar nutirpimu. Skausmas gali atsirasti dėl keleto stuburo problemų, kaip lėtinis nugaros skausmas, išvarža ar stuburo kanalo stenozė. Vis dėlto, dažniausiai pasitaikanti priežastis – užspaustas nervas. Nervas dažniausiai užspaudžiamas dėl prastos laikysenos sėdint ar per didelės apkrovos stuburui. Susidūrus su šia problema reikia nedelsiant imtis priemonių: šaltų kompresų, nugaros masažų, švelnių tempimo pratimų ir poilsio gulint. Jei šios priemonės po poros dienų nerodo teigiamų rezultatų ir skausmas nemažėja – kreipkitės į kineziterapeutą arba gydytoją. Neretu atveju reikalinga operacija, todėl šią problemą atpažinti reikėtų kuo anksčiau.

Jeigu skauda gulint

Dažniausiai tai lengvai išsprendžiama problema – tereikia pakeisti čiužinį ar miego pozą. Vis dėlto, jei pokyčiai aplinkoje nei kiek nepadeda ir skausmas gulint ištinka tik naktį – tai gali signalizuoti rimtesnę priežastį. Dažniausiai šiuos skausmus sukelia: patemptas raumuo ar raištis, išialgija, tarpslankstelinių diskų degeneracija. Skausmas gulint gydomas priklausomai nuo priežasties. Siekiant greito palengvėjimo, rekomenduojama pakeisti miego pozicijas, pabandyti miegoti ant nugaros, su pagalvėmis po keliais. Taip pat, skausmui malšinti gali padėti karšti kompresai ir nugaros masažas. Labai svarbu nesilaikyti lovos rėžimo ilgiau nei keletą dienų ir joms praėjus palengva grįžti į normalias veiklas. Tokiu būdu išvengsite raumenų sustingimo. Tačiau, jei skausmas per keletą dienų nesumažėja – kreipkitės į kineziterapeutą.

Daugiau apie tai skaitykite straipsnyje: „Nugaros skausmas gulint – kaip jį sumažinti?“

nugaros skausmas gulint

Patarimai, kaip išvengti nugaros skausmų

Su šia problema susiduria daugybė žmonių, tačiau to galima išvengti saugiai tobulinant savo fizinę būklę. Nugaros sveikatai stiprinti padės:

Fizinė veikla. Reguliari žemo-vidinio aktyvumo fizinė veikla padeda stiprinti nugaros ir viso kūno ištvermę bei pajėgumą, palaikyti raumenų balansą. Vaikščiojimas ir plaukimas yra puikūs pasirinkimai, tačiau turint nugaros skausmo istoriją reikėtų vengti kontaktinio sporto šakų ir itin aktyvaus judėjimo, kaip bėgimas.

Lankstumo ir raumenų jėgos stiprinimas. Svarbu stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, taip sukuriant tvirtą kūno pagrindą. Stiprūs raumenys aplink stuburą sukuria tarsi apsauginį skydą, taip sumažindami stuburo pažeidžiamumą.

Sveikas svoris. Papildomas svoris išvargina nugaros raumenis ir jie tampa pažeidžiami. Būtent dėl to viršsvorio numetimas palengvina stuburui ir nugaros raumenims tenkančią apkrovą ir sumažinama skausmo rizika.

Metimas rūkyti. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad rūkymas didina nugaros skausmų riziką.

Taisyklinga sėdėsena ir stovėsena. Gera laikysena gali gerokai sumažinti nugarai tenkantį spaudimą ir stresą. Stovint reikėtų nesikūprinti, patartina vieną iš kojų laikyti ant žemos pakylos, taip sumažinant krūvį, tenkantį apatinei nugarai. Sėdint įsitikinkite, kad nugara ir rankos turi tinkamas atramas, kelius ir klubus stenkitės laikyti tame pačiame lygyje. Taip pat, nerekomenduojame sėdėti toje pačioje pozoje ilgiau nei pusvalandį.

Gydymas

Kartais skaudėti nugarą praeina savaime, tačiau ilgiau nei keletą savaičių besitęsiantį skausmą reikia gydyti. Yra žinoma daug priemonių, mažinančių skausmą, kaip šilti ir šalti kompresai, nuskausminamieji, poilsis, tačiau tai yra tik laikini sprendimai – problema niekur nedingsta. Šiuo atveju geriausias sprendimas yra kineziterapija.

Kineziterapeuto konsultacija padėtų išsiaiškinti tikslią skausmo priežastį ir žinant tai, galima pradėti imtis konkrečių veiksmų efektyviam problemos sprendimui.

Dažniausiai gydymą sudaro specializuoti pratimai, skirti konkrečiai pažeistai nugaros daliai stiprinti. Tačiau reikia nepamiršti, kad skaudama nugara yra itin pažeidžiama ir neteisingai atliekami pratimai gali tik pabloginti situaciją. Specializuotos kineziterapinės mankštos leidžia maksimizuoti ne tik gydymo efektyvumą, bet ir saugumą, nes prižiūrintis kineziterapeutas stebi kiekvieną judesį ir padeda pakoreguoti pratimų atlikimą. Taip pat, visi pratimai yra atrenkami pagal Jūsų specifinius poreikius, atsižvelgiant į pajėgumą, intensyvumo poreikį ir problemines kūno sritis. Galiausiai, tai yra puiki prevencinė priemonė, užkertanti kelią bet kokiems nugaros skausmams, su kuriais labai dažnai susiduria sėdimą darbą dirbantys žmonės. Atsargus ir tikslingas judėjimas yra geriausia gydymo priemonė.

Kuo gali padėti nugaros masažas?

Nugaros masažas yra patikrintas būdas spręsti daugybę su nugara susijusių problemų ir veikia kaip puiki prevencinė priemonė. Yra daug tyrimų, įrodančių, kad nugaros masažas padeda gydyti skausmus viršutinėje ir apatinėje nugaros dalyse, nugaros skausmą gulint ir į koją pereinantį skausmą. Taip yra dėl to, kad nugaros masažas:

    • Aktyvina kraujo cirkuliaciją.
    • Mažina raumenų įtampą.
    • Išskiria endorfinus.

Šios savybės leidžia nugaros masažui veikti itin efektyviai, padėdamos skatinti gijimą, slopinti skausmą ir tinimą, atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir mažinti stresą bei emocinę įtampą. Nugaros masažas, naudojamas kartu su fizine veikla, laikysenos tobulinimu ir terapija, gali padėti saugiai ir efektyviai atsikratyti net ir įsisenėjusių nugaros skausmų.

Straipsnio apibendrinimas

Nugaros skausmas yra viena dažniausiai sutinkamų sveikatos problemų, galinti pasireikšti visais gyvenimo etapais, įvairiomis skausmo formomis. Gera žinia tai, kad visas šias skausmo rūšis galima efektyviai gydyti. Atsargus ir tikslingas judėjimas būtų puiki prevencija. Kineziterapeuto konsultacijos bei nugaros masažas gali padėti įveikti net įsisenėjusius skausmus ir stipriai pagerinti stuburo sveikatą, mažinti emocinę bei fizinę įtampą. Suskubkite savo kasdienybėje atpažinti nugarai žalingus įpročius, juos pakeiskite, ir skausmas praeis dar neprasidėjęs.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos Gama” jau 6 metus specializuojasi nugaros skausmo gydyme. Padėjome tūkstančiams pacientų pamiršti skausmus, galime padėti ir Jums. 

Registruotis konsultacijai galite čia: registracija.

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.