Nugaros skausmas viršutinėje dalyje
Nugaros skausmas viršutinėje dalyje
Nugaros skausmas viršutinėje dalyje yra viena dažniausiai pasitaikančių nugaros sveikatos problemų. Šiame straipsnyje koncentruosimės į viršutinę nugaros dalį ir aprašysime priežastis, prevenciją, bei gydymą.
Nugaros skausmas viršutinėje dalyje dažniausiai juntama tarp menčių arba įvairiose stuburo vietose tarp kaklo ir juosmens.
Kodėl atsiranda nugaros skausmas viršutinėje dalyje?
Nugaros skausmą gali sukelti daug priežasčių. Kartais priežasties net neina nustatyti, tuomet skausmas vadinamas nespecifiniu. Toks skausmas dažniausiai atsiranda dėl raumenų ar minkštųjų audinių sudirginimo. Vis dėlto, galima išskirti dažniausiai pasitaikančias nugaros skausmo viršutinėje dalyje priežastis:
- Prasta laikysena. Ši daugeliui žmonių būdinga yda dažnai sukelia nemalonias pasekmes. Kūprinimasis, neteisinga laikysena sėdint prie stalo silpnina nugaros raumenis. Laikui bėgant, išsibalansavę ir susilpnėję raumenys priveda prie skausmo, kadangi darosi sunku pakelti krūvį ir juntamas dirginimas.
- Trauminiai sužalojimai taip pat gali sukelti nugaros skausmą. Tokių sužeidimų ir jų simptomų sunku nepajusti, šios skausmingos patirtys gali turėti rimtas pasekmes.
- Raumenų pertempimas. Per dažnas ir per stiprus nugaros raumenų naudojimas yra dar viena nugaros skausmo priežastis. Tai nutinka, kai tie patys judesiai, kaip, pavyzdžiui dėžių kėlimas, yra nuolat kartojami. Toks elgesys sukelia raumenų įsitempimą, dirginimą ir pertempimą.
Nugaros skausmo viršutinėje dalyje prevencija
Šie patarimai gali padėti, jei nesate susidūrę su viršutinės nugaros skausmu ir norite to išvengti:
- Saugiai kelkite objektus. Keliant sulenkite kelius ir įsitikinkite, kad krūvis tenka kojom, ne vien tik nugarai.
- Atsitraukite nuo darbo stalo trumpoms pertraukoms. Jų metu geriausia pajudėti ir atlikti tempimo pratimus arba bent jau taisyklingai pastovėti.
- Gera laikysena – būtinybė. Stovėti ir sėdėti reikia išsitiesus, nuleidus ir atlošus pečius. Ausys, pečiai, klubai bei blauzdos (stovint) turėtų būti vienoje linijoje.
- Užsiimkite fizine veikla. Teisingas judėjimas stiprina kūno, nugaros raumenis ir padeda išvengti visų su stuburo sveikata susijusių problemų. Žinoma, tik tuomet, kai atliekamas taisyklingai.
- Ergonomiška darbo aplinka. Sėdint, užtikrinkite tinkamą nugaros atramą ir kompiuterį laikykite akių lygyje.
Nugaros skausmas viršutinėje dalyje gydymas
Nugaros skausmui gydyti dažniausiai naudojama kineziterapija. Konsultacijos metu kineziterapeutas padaro pilną ištyrimą, paskiria gydymą (pratimus, masažus) bei pamokina, ką daryti, kad skausmas nepasikartotų. Daugiau informacijos apie kineziterapeuto konsultaciją.
Kiti efektyvūs gydymo būdai gali būti:
- Šilti ir šalti kompresai. Kompresai padeda numalšinti skausmą. Gydymo tikslais jie gali padėti, jei nugaros skausmas viršutinėje dalyje prasidėjo neseniai.
- Fizinių pratimų atlikimas. Judėjimo pratimai gali efektyviai gydyti nugaros skausmą ir užkirsti kelią stuburo problemoms. Kita vertus, netaisyklingai atliekami pratimai ar netinkamas sporto rūšių pasirinkimas gali tik pabloginti būklę. Būtent dėl to reikia užtikrinti, kad pratimai būtų parinkti ir atlikti taisyklingai. Siekiant geriausių, o svarbiausia – saugiausių, rezultatų, rekomenduojame specializuotas kineziterapines mankštas.
- Masažai. Nugaros masažas gali padėti gydyti ne tik skausmą, bet ir problemos priežastį. Masažo metu atpalaiduojami įsitempę raumenys ir mažinamas stresas, galintis prisidėti prie skausmo atsiradimo. Taip pat, suaktyvinama kraujotaka ir raumenys gauna daugiau deguonies, atpalaiduojami galimai užspausti nervai.
Šiame tekste aptarėme, kodėl atsiranda nugaros skausmas viršutinėje dalyje, taip pat kaip jo išvengti ir kaip gydyti kineziterapija. Jeigu jaučiate nugaros skausmą apačioje, jums turėtų būti aktualus kitas mūsų straipsnis, plačiau: „Nugaros skausmas apačioje“.
Svarbiausia yra neužleisti nugaros skausmo, tai rekomenduojame užsiregistruoti kineziterapeuto konsultacijai jau dabar, kad mūsų klinikos kineziterapeutai galėtų Jums padėti.
Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama” vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.