Nugaros skausmas gulint – kaip jį sumažinti?

nugaros skausmas gulint

Nugaros skausmas gulint, dar vadinamas naktiniu nugaros skausmu, yra dažnai pasitaikanti nugaros problema. Su juo susidurti galima keliais būdais: jei skausmas tęsiasi dieną, tačiau atsigulus nenuslūgsta (kartais net pablogėja) arba jei skausmas atsiranda tik gulint. Skausmas gali būti apibūdinamas kaip aštrus, bukas, pulsuojantis ir gali vyruoti nuo švelnaus iki sekinančiai skausmingo.

 

Kodėl atsiranda nugaros skausmas gulint?

Nugaros skausmas gulint nebūtinai signalizuoja rimtą problemą, jei jis pasikartoja tik retkarčiais ir nepasižymi labai stipriu skausmu. Tačiau, jei susiduriate su šiuo skausmu dažnai ir jis žymiai kenkia miego kokybei, reikėtų kreiptis pas kineziterapeutą išsiaiškinti priežastį. Dažniausios priežastys yra:

  • Skausmas gali atsirasti dėl pertemptų raumenų arba raiščių.
  • Dylantys diskai. Palaipsniui dylantys tarpslanksteliniai diskai ir stuburo slanksteliai gali sukelti skausmą gulint. Diskų dilimas yra natūralus procesas, stiprėjantis su amžiumi.
  • Spondiliolistezė. Tai yra viena iš artrito formų, sutinkama pakankamai retai. Ji pasižymi lėtiniais skausmais ir uždegimu nugaros ir kaklo srityje, skausmas dažniausiai pablogėja naktį, o pagerėja judant.

 

Gydymas

Nugaros skausmas gulint gali būti numalšintas su skausmą mažinančiomis priemonėmis, kaip šilti ir šalti kompresai, nuskausminamieji, lengvi tempimo pratimai. Vis dėlto, tai yra laikina pagalba, neišsprendžianti pačios problemos. Efektyviausios gydymo priemonės yra:

  • Pokyčiai miego aplinkoje. Kartais nugaros skausmas gulint gali būti išspręstas tiesiog pakeitus netinkamą čiužinį, pagalves ir paįvairinus miego pozas. Pabandykite miegoti ant nugaros, su pagalvėmis po keliais ir neaukšta pagalve po kaklu.
  • Specializuota kineziterapinė mankšta. Jos metu saugiai stiprinami raumenys, suteikiantys atramą apatinei nugarai, taip ne tik efektyviai gydant, bet ir išvengiant galimo skausmo.
  • Nugaros masažas. Nugaros masažas padeda atkurti susilpnėjusius nugaros raumenis, gydo patempimus ir sumažina raumenų įtampą. Masažas ne tik sumažina skausmą bei stresą bet ir efektyviai gydo nugaros skausmą.
  • Skirtingų technikų naudojimas stiprina tam tikras raumenų grupes, mažina skausmą ir greitina gijimą.

 

Kada kreiptis į kineziterapeutą

Nugaros skausmas kartais praeina savaime arba pakeitus miegojimo aplinką ar pozą. Vis dėlto, jei skausmas yra intensyvus, neleidžia išsimiegoti ar pažadina iš miego kelias naktis iš eilės – rekomenduojame kreiptis į kineziterapeutą. Tai padaryti reikėtų suskubti ypač, jei neseniai patyrėte traumą, skausmas plinta į kojas, matomi infekcijos požymiai, kaip raudonumas, tinimas ar kartu su skausmu jaučiate silpnumą, aptirpimą, dilgčiojimą.

Kineziterapeutas padėtų nustatyti nugaros skausmo gulint atsiradimo priežastį ir kartu su jumis sukurtų efektyvų gydymo planą.

 

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos “Sveikatos gama” vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.