Skausmas kelio užpakalinėje dalyje ir jo atsiradimo priežastys

kelio sąnario skausmas užpakalinėje dalyje

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje ir jo atsiradimo priežastys

 

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje yra dažna problema, kadangi keliai yra viena pažeidžiamiausių traumoms kūno vietų. Juos sudaro daug elementų, kaip kaulai, kremzlės, sausgyslės, raiščiai, raumenys, todėl problemos bet kuriame iš šių audinių gali pasireikšti skausmu.

Kai kurios kelio problemos sugyja, pasitaiso savaime, tačiau neretai tam reikalingas profesionalus gydymas. Tai priklauso nuo skausmą sukėlusios priežasties, o jų gali būti išties daug. Skausmas kelio užpakalinėje dalyje sukeliamas dėl kelio sąnario užpakalinės dalies pažeidimo (artritas, sinovitas, meniskų patologija, kurios nors kelio sąnario užpakalinės dalies sausgyslės uždegimas, užpakalinio kryžminio raiščio ar užpakalinės sąnario kapsulės dalies trauma, blauzdos nervo neuritas ir kt.). Toliau aptarsime dažniausiai sutinkamas užpakalinio kelio skausmo priežastis.

Beikerio cista

Beikerio cista yra tepalinis maišelis, esantis po blauzdos trigalvio raumens sausgyslės prisitvirtinimo vieta, beveik visais atvejais jis tiesiogiai jungiasi su sąnariu. Beikerio cistos viduje yra sinovinis skystis, kuris drėkina kelio sąnarį. Vis dėlto, atsiradus uždegimui sąnario srityje, yra išskiriama per daug skysčio, todėl papildomas sinovinis skystis suformuoja cistą. Jei ji pratrūksta, skystis išsilieja į blauzdos raumenis ir sukelia jų uždegimą, labai primenantį tromboflebitą. Ši būklė pasižymi spaudimo, tempimo jausmu pakinklio srityje ir blauzdoje, sunkumu sulenkti ar visiškai ištiesti kelį.

Artritas

Yra keletas artrito rūšių, tačiau kelio sąnaryje dažniausiai pasireiškia osteoartritas. Tai yra degeneracinė sąnario liga, pasireiškianti sąnario susidėvėjimu ir irimu. Osteoartritas gali sukelti kelio skausmą, pasidaro sunku jį lankstyti, o ilgesnį laiką išbuvus ant kojų, kartais pasireiškia ištinimas. Osteoartritas būdingas vyresniems žmonėms (65 m. amžiaus ir vyresniems), tačiau gali atsirasti ir jaunesniame amžiuje, jei patyrėte daug kelio traumų.

Sausgyslių ir raiščių sužeidimai

Užpakalinėje kelio dalyje esantys raiščiai ir sausgyslės gali įtrūkti ar būti sužeisti šalia esančių struktūrų. Tai gali nutikti dėl traumos, sužeidimo, netaisyklingai atliekamų pratimų ar intensyvios fizinės veiklos, ypač jei ji reikalauja daug šokinėti ir greitai keisti kryptį. Įtrūkus raiščiui ar sausgyslei staigiai pajuntamas aštrus skausmas, gali pasidaryti sunku vaikščioti ir lankstyti koją.

Menisko plyšimas

Meniskas yra kremzlinis darinys, stabilizuojantis ir amortizuojantis kelio sąnarį. Meniskas įplyšta dėl aktyvios fizinės veiklos arba natūralaus susidėvėjimo su amžiumi. Įplyšus meniskui skausmo iš karto gali nesijausti, tačiau po kelių dienų nesiilsint ir negydant sužeidimo, skausmas kelio užpakalinėje dalyje sustiprėja. Taip pat gali pasireikšti silpnumas keliuose, jų sustingimas ar tinimas. Kartais meniskas sugyja savaime, leidžiant keliui ilsėtis ir jį šaldant, tačiau gali būti reikalinga ir operacija.

Kelio skausmas užpakalinėje dalyje gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tačiau neretai jų gydymui reikalinga specialisto pagalba.

Kelio sąnario skausmas užpakalinėje dalyje: gydymas

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje gydomas priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties, tačiau pirmoji priemonė, kurios reikėtų imtis suskaudus keliui, yra poilsis. Nerekomenduojama daug judėti pajutus skausmą kelyje, pirmąsias dienas nuo skausmo atsiradimo reikia pasistengti ilsėtis, laikyti kelį pakeltą ir nekelti jam spaudimo savo svoriu. Taip pat patariama šaldyti skaudamą vietą kompresais kelis kartus per dieną, taip mažinant skausmą ir uždegimą. Vis dėlto, jei šie gydymo metodai nepadeda ir skausmas per kelias dienas nesumažėja arba simptomai tik stiprėja – reikia kreiptis į kineziterapeutą.

Kineziterapeuto konsultacijos metu nustatoma tiksli skausmo atsiradimo priežastis ir įvertinama bendra kūno būklė, kelio pažeidimo stiprumas. Turint šią informaciją, specialistas sukuria individualiai pritaikytą efektyvų gydymo planą, kuris padės išgydyti kelio skausmą ir jį sukėlusią priežastį. Taip pat, gydant kelį kineziterapiniais pratimais ir kitomis kineziterapijos priemonėmis, gerinama bendra kūno būklė ir užkertamas kelias problemos pasikartojimui ateityje. Tinkamai ir laiku taikoma kineziterapija gali padėti išvengti net kelio operacijos.

kelio skausmas

Kada skausmas kelio užpakalinėje dalyje yra pavojingas

Nors neretai skausmas kelio užpakalinėje dalyje praeina savaime, labai svarbu laiku suprasti, kuomet reikalinga specialisto pagalba. Negydoma problema gali progresuoti ir būklė tik blogės, prailgindama gijimo laiką. Ženklai, kad kelio skausmas namų sąlygomis nebus išgydytas ir reikia kreiptis į kineziterapeutą yra:

  • Kelys yra paraudęs
  • Užpakalinė arba priekinė kelio dalis ištinusi
  • Skausmas yra itin intensyvus
  • Pasireiškė karščiavimas
  • Pastebimi pokyčiai kelio išvaizdoje
  • Koja neatlaiko kūno svorio, sunku vaikščioti

Jei savo būklėje pastebėjote vieną ar kelis iš šių požymių, nedelsiant kreipkitės pas kineziterapeutą. Laikas pasirūpinti savo sveikata jau dabar.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina kelio skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį parengė kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija atnaujinta ir papildyta 2021-10-14.