Achilas ir jos skausmai. Ką daryti, jeigu patyrėte achilo sausgyslės traumą?

skaudantis achilas sportininkui achilo sausgysle

Skaudantis achilas yra dažna trauma

Skaudantis achilas (Achilo sausgyslė) yra dažnai pasitaikanti trauma, kuri neretai sekina ir vargina. Dažniausiai šį skausmą patiria profesionaliai sportuojantys žmonės, kurie nenori, jog skausmas būtų trukdis siekiant aukštų rezultatų ir pasiekimų sporte.

Daugelis tokių žmonių toliau treniruojasi kęsdami ir ignoruodami Achilo sausgyslės skausmą, tarsi nebūtų laiko reabilitacijai, nes visą laiką reikia ruoštis varžyboms. Dažniausiai vyrauja nuostata „pradėsiu, kai baigsis varžybas“.

Logiška, tačiau tai nepadės nei pasiekti gero rezultato, nei grįžti prie mylimos veiklos per trumpą laiko tarpą. Achilo sausgyslės traumos gydymo atidėjimas tik pablogins situaciją.

Taigi, kas yra Achilas (achilo sausgyslė) ir kodėl atsiranda Achilo sausgyslės trauma?

Medicinos terminologijoje Achilo sausgyslės skausmas įvardijamas Achilles Tendinopathy. Tai reiškia, kad yra trauma sausgyslėse, kuri tolygiui didėja. Pradžioje Achilo sausgyslėje yra maži įtrūkimai, kuri gali atsirasti dėl per didelio treniruočių krūvio, dėl netinkamos avalynės ar pasikeitusių treniruočių formos.

Tuomet kūnas bando ištaisyti šiuos įtrūkimus, ir kai atrodo, jog gijimo procesas prasideda, pradėjus naują treniruotę atsiranda kiti įtrūkimai.

Tai kartojasi iki tada, kai Achilo sausgyslė nebėra tokia tvirta kokia buvo ir tampa skausminga, ištinsta bei nebepakelia apkrovos. Norint ją sugrąžinti į pirminę būseną reikia ją gydyti, o tai yra sunkus ir laiko reikalaujantis procesas.

Daugeliu atvejų, jeigu kreipiatės į kineziterapeutą ir gydotės vos tik pajautus pirmuosius skausmus, per savaitę ar dvi galėsite grįžti į treniruotes. Kita alternatyva – treniruotis per skausmus ir iškristi iš rikiuotės dvejiems mėnesiams bei lėtai reabilituoti savo pažeistą Achilo sausgyslę.

Ką turėtumėte daryti jeigu patyrėte achilo (Achilo sausgyslės) traumą?

1. Kreipkitės pas kineziterapeutą traumos ištyrimui. Vos tik pradėjote jausti kažkokius Achilo sausgyslės simptomus, nedelsiant pasitikrinkite pas specialistą traumos rimtumą. Galbūt problema nėra tokia didelė ir tiesiog Achilo sausgyslės skausmai atsirado tik dėl to, kad dėvite neteisingą avalynę.

2. Naudokite ortopedinį įtvarą, jei treniruočių metu yra rizika stipriau pažeisti Achilo sausgyslę.

3. Ilsėkitės – poilsis šio tipo traumoms yra tiesiausias kelias į pasveikimą. Jei pradėsite kuo greičiau, poilsis gali užtrukti ir trumpiau. Jeigu laikysitės aukščiau išvardintų patarimų, pasveiksite dar greičiau ir Achilo sausgyslė vėl bus sveika.

4. Grįžkite į treniruotes palaipsniui, o ne iš karto. Tai svarbu norint išvengti Achilo sausgyslės traumų atsinaujinimo. Treniruočių krūvio didinimas palaipsniui ženkliai sumažina traumos atsinaujinimą ir padeda jūsų Achilo sausgyslei susigrąžinti reikalingą jėgą.
Gijimas bus veiksmingesnis jei treniruojatės pagal kineziterapeuto parengtą reabilitacijos planą. Didžiausia klaida, kai Achilo sausgyslė gali būti sutraumuota, yra treniruotis tuo pačiu intensyvumu.

Tikimės, jog šie patarimai padės tiek susidūrusiems su Achilo sausgyslės trauma, tiek jos dar nepatyrusiems. Prižiūrėkite ir saugokite savo kūną – turite tik vieną.

Jeigu patyrėte achilo sausgyslės traumą, registruokitės pas kineziterapeutą užpildę šią registracijos formą.