Traumos tenise – kaip jų išvengti?

Traumos tenise

Tenisas – bene populiariausias rakečių sportas pasaulyje. Didelis skaičius turnyrų, kuriose dalyvauja konkuruojantys teniso žaidėjai, gali sukelti traumas dėl per didelio krūvio, tokias kaip „teniso alkūnė“ ar riešo traumos.

Mažiaus konkurencingiems teniso žaidėjams, netinkamas ir nepakankamas psichologinis ir techninis pasiruošimas gali tapti dėl perisidirbimo atsiradusios traumos priežastimi. Nors persidirbimo traumos tenise sudaro didelę dalį, gera žinia ta, kad šių traumų galima išvengti pakeitus techniką ir treniruotes.

Kokių tipų traumos tenise dažniausios?

Du trečdaliai visų traumų tenise atsiranda dėl per didelio krūvio, o kitas trečdalis  – dėl trauminio sužalojimo ar kito įvykio. Traumos dėl perdidelio krūvio dažniausiai turi įtakos pečiam, riešams ir alkūnėms.

traumos tenise ir kaip ju isvengti

Kokios traumos  tenise dažniausios ir kaip jas gydyti?

„Teniso alkūnė“
Dažniausiai girdima trauma, kuri atsiranda dėl per didelio raumenų krūvio, kuris išplečia riešą arba sulenkia jį atgal. Tai taip pat raumuo, dažniausiai naudojamas tada, kai teniso kamuoliukas susiduria su rakete.

Tinkamas raumens ir raumenų aplink stiprinimas, kartu su reguliariu apšilimu, padės sumažinti šios traumos riziką. Dėmesys techniniams komponentams, tokiems kaip rankenos dydis ir tinkama technika, taip pat padės išvengti traumos.

Peties traumos
Traumos dėl per didelio peties krūvio dažniausiai nutinka dėl sukamųjų raumenų silpnumo ir prastos būklės. Sukamieji raumenys padeda tinkamai išlaikyti peties poziciją vadinamojoje peties „kišenėje“. Kai raumenys yra pavargę ar nusilpę, kišenėje esantis „kamuolys“ pradeda dirginti audinius.

Sausgyslės arba bursa gali tapti jautri uždegimui ir pradėti skaudėti. Tai dažniausiai sukelia skausmą su papidomu judesiu virš galvos, tokiu kaip padavimas. Jei skausmas išlieka, gal trukdyti miegui ir kitiems kasdieniams užsiėmimams.

Riešo lenkimas ir tiesinimas prieš šviečiamąją lempą kartu su pratimais tris – keturis kartus per savaitę gali padėti sumažinti skausmą ir traumos tikimybę.

Stresiniai lūžiai
20% pradedančiųjų žaidėjų kenčia nuo stresinių lūžių ir vos 7.5% profesionalų. Dažniausiai atsiranda dėl staiga padidėjusių treniruočių intensyvumo. Kai raumenys pavargsta, kaulams tenka didesnis stresas.

Jei tai įvyksta per greit, kaulas negali taip greitai prisitaikyti prie streso ir lūžta. Šie „lūžiai“ dažniausiai yra įtrūkimai kaule, kurie sukelia skausmą, vietoj tiesioginio lūžio ar poslinkio kaule.

Stresiniai lūžiai gali įvykti (blauzdikaulyje arba šeivikaulyje) arba pėdoje (navicular kaulas ar pėdos kaulai).

Šių traumų galima išvengti treniruotėse tinkamai naudojant jėgą ir ištvermę prieš reikšmingas varžybas. Tinkama avalynė yra kitas svarbus veiksnys, norint, kad būtų išvengtos traumos tenise.

Raumenų patempimai
Patempimai atsiranda dėl greitų, staigių judesių. Tinkamas apšilimas ir prasitampymas gali padėti sumažini patempimus. Į apšilimą turėtų įeiti lėtas bėgimas, šokinėjimas domkratu ar lėtas važiavimas dviračiu.

Tinkamas prasitampymas turi būti lėtas ir apgalvotas. Nešokinėkite, jei norite prasitampyti; įsitempkite 30s ar daugiau.

Geriausi tempimo pratimai yra tada, kai prasitampote judėdami – linguokite kojomis kaip įmanoma toliau į priekį ir atgal, arba linguokite rankomis ratais ir aplink kūną.

Tinkamas prasitampymas turėtų trukti ne mažiau nei 5min.

Jei turite klausimų apie traumas tenise ar kaip išvengti ateityje, pasikalbėkite su profesionaliu sporto mediku ar atletų treneriu. Į sportą turėtumėte grįžti kai bus aiški jūsų sveikatos būklė.