Kelio skausmas: vidinio ir išorinio kelio sąnario skausmo priežastys

Kelio skausmas – dažniausios vidinio ir išorinio kelio sąnario skausmo priežastys:

Tepalinio maišelio uždegimas. „Žąsies pėdos“ (bursa anserina) tepalinis maišelis įtraukiamas į uždegimą išsivysčius grakščiojo, siuvėjo ar pusplėvinio raumenų sausgyslių insercionitui ar pertempimui (pavyzdžiui, ilgai stovint nepatogioje padėtyje, ilgai vaikščiojus ar laipiojus, dirbant sunkų darbą, sergant artroze).

Kelio skausmas jaučiamas vidinėje kelio sąnario pusėje apie 5 cm žemiau sąnario vidinio plyšio. Jis sustiprėja ilgiau pasėdėjus ir bandant atsistoti, lenkiant kelio sąnarį, lipant laiptais, maudžia, dažnai jaučiamas ir naktį, gali plisti vidiniu šlaunies ir blauzdos paviršiumi.

Klubinio blauzdikaulio raiščio tepalinio maišelio uždegimas pasireiškia skausmu ir skausmingumu virš išorinio sąnario plyšio. Pusplėvinio raumens tepalinio maišelio uždegimas. Skauda ties pusplėvinio raumens sausgyslės prisitvirtinimo vieta, kelio skausmas sustiprėja judinant kelį.

Pusplėvinio raumens sausgyslės uždegimas

Jis dažniausia išsivysto dėl degeneracinių sausgyslės pakitimų ar plyšimo. Apžiūrint nustatomas skausmingumas sausgyslės srityje.

Blauzdikaulinis šeivikaulio artritas

Retai, bet gali būti skausmo išorinėje kelio sąnario puseje priežastis.

Pakinklio sausgyslės uždegimas ir kelio skausmas

Skauda įšorinėje kelio sąnario pusėje, kai jis sulenktas 15-30° kampu ir apkrautas, einant, begant žemyn. Skausmas gali atsirasti sukant pėdą į vidų.

Čiuopiant skauda ties sausgyslės prisitvirtinimo vieta šlaunikaulio išoriniame paviršiuje kiek į priekį nuo išoriniošalutinio raiščio, ypač kai ligonis sėdi sulenkęs 90° kampu skaudamą kelį, o pėdą padėjęs ant sveikosios kojos kelio.

Meniskų patologija

Meniskų plyšimai gali būti trauminiai ar savaiminiai, degeneraciniai. Skauda išilgai kelio sąnarinio plyšio, čiuopiant ir darant tam tikrus judesius. Kelio skausmas dažnai difuzinis, sustiprėja ištiesus kelį. Gali būti kelio sąnario strigimas ar vadinamasis užsidarymas, kurį pavyksta išprovokuoti tam tikrais mėginiais. Kelio sąnarys gali patinti.

Kai pažeistas vidinis meniskas, skauda vidinėje kelio sąnario pusėje, ties sąnario plyšiu, maksimaliai ištiesus ar sulenkus kelį, pasukus sulenkus kelį, pasukus pėdąį išorę, kai kelio sąnarys sulenktas 90° kampu.

ei sąnarys sulenkiamas tik truputį, skausmas sumažėja ar išnyksta. Ligonis negali visiškai ištiesti ar sulenkti kelio. Nustatomas skausmingumas ties vidiniu kelio sąnario plyšiu.

Kai pažeistas išorinis meniskas, skauda išorinėje kelio sąnario pusėje, maksimaliai ištiesus ar sulenkus kelį ar pasukus pėdą į vidų, kai kelio sąnarys sulenktas 90° kampu.

Disekuojantis osteochondritas

Tai patologija, kurios metu spontaniškai atskyla subchondrinio kaulo fragmentas ir virš jo esanti sąnario kremzlė. Ligos priežastis – po sąnariniu paviršiumi esančio kaulo kraujotakos sutrikimas. Šia liga dažniau serga jauni žmonės. Ji pasireiškia

kelio sąnaryje, bet kurioje šlaunikaulio sąnarinio paviršiaus dalyje. Pažeidimo sritis gali būti Iazdyno riešuto dydžio. Laipsniškai visa pažeista sritis atskyla nuo kaulo ir tampa laisvu kūnu sąnaryje. Iš pradžių gali ir neskaudėti arba skauda išilgai sąnarinio plyšio ar girnelinėje

šlaunikaulio srityje. Subchondrinio kaulo ir kremzlės fragmentas, patekęs į sąnario ertmę, gali įstrigti tarp sąnarinių kaulų galų. Sąnarys gali patinti.

Blauzdikaulinis šlaunikaulio artritas

Jis gali būti degeneracinės arba trauminės kilmės ir gali pasireikšti vidiniame arba išoriniame kelio sąnario skyriuje. Iš pradžių skauda ties sąnario plyšiu, sąnarys gali patinti, sustingti, pamažu blogėja funkcija.

Paprastai į procesą įtraukiami keli kelio sąnario skyriai. Tada skausmas būna difuzinis.

„Bėgiko kelis“ ir kelio skausmas

Klubinio blauzdikaulio raiščio uždegimas vadinamas bėgiko keliu. Jo priežastis – pervargimas. Paprastaišia liga serga bėgikai ir kiti sportininkai. Sulenkiant ir tiesiant kelio sąnarį, klubinis blauzdikaulio raištis šliaužia išorinio šlaunikaulio krumplio paviršiumi ir trinasi į jį. Tai gali sukelti uždegimą.

Skausmas jaučiamas išoriniame kelio sąnario paviršiuje ties šlaunikaulio krumpliu. Jis atsiranda nubėgus tam tikrą atstumą ir toliau bėgant stiprėja.

Pailsėjus skausmas praeina, tačiau vėl pradėjus bėgioti, pasikartoja. Bėgant žemyn, kelio skausmas stipresnis. Lankstant kelį, kartais jaučiamas spragtelėjimas.

Aseptinė šlaunikaulio krumplio dalies osteonekrozė

Pasireiškia stipriu kelio sąnario plyšio skausmu.

Chondrolizė

Tai ūmus kelio sąnario kremzlės suirimas, pasireiškiantis bet kurioje sąnario srityje. Patologija dažnesnė jauniems žmonėms, ją nulemia traumos. Kelio sąnarys staiga pradeda skaudėti ir patinsta.

Blauzdikaulio proksimalinės srities stres reakcija ar stres lūžis

Šią patologiją išprovokuoja labai didelis fizinis krūvis, trauma. Diagnozė nustatoma atmetus kitas ligas.