Kelio skausmas: vidinio ir išorinio kelio sąnario skausmo priežastys

kelio skausmas vidineje dalyje

Kelio skausmas vidinėje pusėje

Kelio skausmas vidinėje pusėje yra duriantis, veriantis pojūtis ir diskomfortas kelio pusėje, esančioje arčiausiai kūno vidurio. Tai būtų kairė dešinio kelio pusė ir dešinė kairio kelio pusė. Tiksli šio skausmo vieta gali šiek tiek skirtis arba jis gali pasireikšti tik atliekant tam tikrus judesius, pavyzdžiui sulenkiant ar ištiesiant koją. Yra daug priežasčių, kodėl atsiranda kelio skausmas vidinėje pusėje, tai yra sąlyginai dažna problema tarp įvairaus amžiaus žmonių. Toliau aptarsime dažniausiai pasitaikančias šios skausmo atsiradimo priežastis.

Kelio skausmas vidinėje pusėje: priežastys

Tepalinio maišelio uždegimas

„Žąsies pėdos“ (bursa anserina) tepaliniame maišelyje gali kilti uždegimas persitempus ar prasidėjus insercionitui aplinkinių raumenų sausgyslėse. Taip gali atsitikti ilgai stovint nepatogioje padėtyje, ilgai vaikščiojus ar laipiojus, dirbant sunkų darbą, sergant artroze.

Kelių skausmas jaučiamas vidinėje sąnario pusėje apie 5 cm žemiau sąnario vidinio plyšio. Vis dėlto, jei uždegimas prasideda klubinio blauzdikaulio tepaliniame maišelyje, skausmas juntamas virš išorinio sąnario plyšio. Abejais atvejais skausmas paaštrėja atsistojant po ilgesnio sėdėjimo, lenkiant kelio sąnarį, lipant laiptais. Nemalonus jausmas, maudimas, jaučiamas ir naktį, jis gali išplisti šlaunies ir blauzdos paviršiumi.

Pusplėvinio raumens sausgyslės uždegimas

Uždegimas dažniausiai išsivysto dėl sausgyslės pakitimų ar plyšimo. Taip gali atsitikti dėl natūralaus sausgyslės susidėvėjimo, pertempimo ar atsiradusios trinties su aplinkinėmis struktūromis. Sausgyslės uždegimas ar sužeidimas pasireiškia skausmu ir gali atsirasti tinimas, silpnumas visoje kojoje.

Artritas

Keliuose pasireiškiantis oseoartritas arba reumatoidinis artritas taip pat gali sukelti skausmą vidinėje kelio pusėje, nors tai nėra dažnas atvejis. Osteoartitas, sukeliantis sąnario susidėvėjimą, pasireiškia skausmu, stipriausiai juntamu rytais ar atsistojant, taip pat gali prasidėti kelio tinimas. Reumatoidinis artritas, autoimuninė liga, pasižyminti uždegimu sąnariuose, sukelia itin stiprų skausmą kelių srityje, stipriausiai jaučiamą rytais. Vis dėlto, kelio sąnaryje dažniau pasitaiko osteoartitas.

Pakinklio sausgyslės uždegimas

Pakinklio sausgyslės uždegimas taip pat atsiranda dėl degeneracijos arba traumų metu pažeistos, įplyšusios sausgyslės. Susidūrus su šia problema skauda išorinėje kelio sąnario pusėje, kai jis sulenktas 15-30° kampu arba patiria krūvį einant, bėgant, lipant žemyn. Skausmas taip pat gali atsirasti sukant pėdą į vidų. Pakinklio sausgyslės uždegimas gali būti nustatytas, jei skausmas paaštrėja liečiant koją ties šios sausgyslės prisitvirtinimo vieta, ypač kai pacientas sėdi skaudamą kelį sulenkęs 90° kampu, o pėdą padėjęs ant sveikosios kojos kelio.

Meniskų patologija

Kiekvienas kelys turi du meniskus – tai yra kremzliniai dariniai, amortizuojantys, prilaikantys,  stabilizuojantys sąnarį. Dėl traumos ar susidėvėjimo plyšus vidiniam meniskui, atsiranda kelių skausmas vidinėje pusėje. Skausmas juntamas išilgai kelio sąnarinio plyšio, čiuopiant ir darant tam tikrus judesius, kaip sukant koją į išorę ar ištiesus ir sulenkus kelį. Gali atsirasti kelio sąnario strigimas ar vadinamasis užsidarymas, taip pat tinimas ir nestabilumo jausmas keliuose. Esant vidinio sąnario menisko pažeidimui, skausmas sumažėja ar išnyksta, kai kelys yra šiek tiek sulenktas.

kelio skausmas vidinėje pusėje

Disekuojantis osteochondritas

Disekuojantis osteochondritas yra patologija, kai atskyla po sąnario kremzle esančio kaulo fragmentas. Taip atsitinka dėl kraujotakos sutrikimo sąnaryje, kuomet dėl deguonies trūkumo numiršta ir suskyla po kremzlėmis esantis kaulas. Tuomet kaulo dalėles atskyla ir pasklinda sąnaryje, sukeldamos skausmą ir trikdydamos kojų judėjimą. Su šia būkle dažniau susiduria vaikai ir jauni žmonės.

Disekuojančio osteochondrito stadija nustatoma pagal pažeisto kaulo ploto dydį ir pilną ar dalinį fragmento atsiskyrimą nuo kaulo. Jei atskilusi kaulo ir kremzlės dalis išlieka savo vietoje, simptomai, kaip skausmas ar ištinimas, gali net nepasireikšti. Kartais, ypač augantiems vaikams, ši būklė pasitaiso savaime, tačiau jei kaulo fragmentai įstringa tarp judančių sąnario dalių, gali būti reikalinga operacija.

„Bėgiko kelis“

Bėgiko kelis yra pakankamai platus terminas, skirtas apibūdinti grupę sutrikimų, su kuriais dažnai susiduria bėgiojantys ar daug fizinės veiklos atliekantys asmenys. Ši problema pasižymi buku, geliančiu skausmu vidinėje kelio pusėje, kuris sustiprėja vaikštant, lipant laiptais, bėgant ar atsistojant ir atsisėdant. Dažniausiai bėgiko kelis atsiranda dėl per didelio fizinio krūvio ir dažno kelio lankstymo. Tokiu būdu pradeda dėvėtis kelio sąnarys, persitempia raumenys, sąnarys pasidaro pažeidžiamas traumoms. Kelio skausmas vidinėje pusėje sumažėja pailsėjus, tačiau dažnai vėl atsiranda grįžus prie fizinės veiklos. Dėl šios priežasties esant bėgiko keliui yra reikalingas kineziterapinis gydymas.

Kelio skausmas vidinėje dalyje yra pakankamai dažna problema, tačiau, skausmui nemažėjant, verta pasikonsultuoti su kineziterapeutu.

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje neretai yra maišomas su kelio skausmu vidinėje pusėje, tačiau šias būkles sukelti gali skirtingos priežastys. Užpakalinę dalį sudaro kiti raumenys, sausgyslės ir raiščiai, todėl siekiant apsaugoti šią kelio dalį reikėtų vengti kitokių judesių ir veiklų.

Daugiau apie skausmą kelio užpakalinėje dalyje skaitykite čia.

kelio skausmo gydymas

Kelio skausmas vidinėje pusėje: gydymas

Kelio skausmas vidinėje pusėje gydomas priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties ir metodai gali vyruoti nuo poilsio iki kineziterapinio gydymo ar net operacijos. Tačiau svarbiausia, kad kelių skausmas būtų pradėtas gydyti nedelsiant ir neignoruojant šio nemalonaus pojūčio.

Pirmiausiai rekomenduojama pritaikyti gydymą namų sąlygomis. Jei sužeidimas yra lengvas, atsiradęs pirmą kartą, jis užgis savaime ir nereikalaus tolimesnio gydymo. Šiuo atveju reikėtų leisti kojai pailsėti, laikyti ją pakylėtą pagalvėmis ir sumažinti spaudimą keliui nesiremiant ant jo. Tai galima padaryti naudojant ramentus ar pora dienų vengiant fizinės veiklos. Taip pat, patartina šaldyti skaudamą vietą kompresais, taip sumažinant uždegimą ir skausmą bei sutvarstyti kelį elastiniu bintu.

Kada kelių skausmas reikalauja kineziterapinio gydymo

Gydymas namų sąlygomis dažnai nepadeda panaikinti skausmo priežasties, todėl reikia kreiptis į kineziterapeutą. Tinkamai negydomas kelių skausmas gali progresuoti ir išsivystyti į rimtesnes problemas, kurias suvaldyti ir panaikinti bus gerokai sunkiau.

Ženklai, kad reikia kreiptis į kineziterapeutą:

  • Skausmas nepraeina ir žymiai nesumažėja po 3 dienų
  • Kelys yra paraudęs ar stipriai ištinęs, oda yra karšta
  • Skausmas yra labai stiprus, vos pakeliamas
  • Kelio sąnarys stringa, „užsirakina“ ar skleidžia keistus garsus judinamas
  • Yra matomi vizualūs struktūros pakitimai
  • Sunku vaikščioti, skaudamas kelys neišlaiko kūno svorio

Jei savo būklėje pastebėjote vieną ar kelis iš šių simptomų, nedelsiant kreipkitės į kineziterapeutą.

Kelio skausmas vidinėje pusėje: gydymas kineziterapija

Kineziterapiniai pratimai dažnai yra efektyviausias būdas gydyti įvarius kelių skausmus, taip pat ir skausmą vidinėje pusėje. Tai padeda ne tik pilnai išgydyti ir panaikinti skausmą sukėlusią priežastį, bet ir išvengti jos pasikartojimo ateityje. Kineziterapija yra tokia efektyvi, kadangi dauguma kelio problemų atsiranda dėl raumenų disbalanso, netaisyklingo pratimų atlikimo, prasto audinių lankstumo ir tamprumo. Šie veiksniai padaro kelius pažeidžiamus ir sausgyslės, raumenys bei raiščiai gali būti lengvai pertempiami, įplėšiami net menkos traumos metu.

Kineziterapiniai pratimai lavina lankstumą, stiprina kojų raumenis ir gerina bendrą kūno būklę, todėl gali padėti išgydyti kelio skausmą sukėlusią problemą ir išvengti jos pasikartojimo. Kineziterapeuto konsultacijos metu nustatoma skausmą sukėlusi priežastis ir sudaromas prie individualios būklės bei kūno pajėgumo pritaikytas gydymo planas. Laikantis jo, kelio skausmas vidinėje pusėje turėtų sumažėti jau po pirmų seansų ir vadovaujantis kineziterapeuto patarimais, kaip taisyklingai atlikti kasdienes ir sportines veiklas, greitai galėsite grįžti prie įprastų veiklų.

 

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina kelio skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį paruošė kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija papildyta ir atnaujinta 2021-10-15.