Klubo sąnario skausmas kirkšnyje

Klubo sąnario skausmas kirkšnyje

Klubo sąnario skausmas kirkšnyje

Kirkšnis ir klubo sąnarys yra glaudžiai susiję, todėl jų skausmai dažnai juntami kartu arba prasidėję vienoje iš vietų, pasklinda į kitą. Su šia problema gali susidurti visi žmonės nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinio aktyvumo lygio. Klubo sąnario skausmas kirkšnyje gali atsirasti netikėtai arba išsivystyti per laiką ir jo pojūtis skiriasi priklausomai nuo atsiradimo priežasties. Dažnai sunku konkrečiai nustatyti, dėl ko atsirado klubo sąnario skausmas kirkšnyje, kadangi pasklidęs skausmas trukdo rasti jo šaltinį. Vis dėlto, galima išskirti dažniausiai pasitaikančias šio skausmo atsiradimo priežastis.

 

Kodėl atsiranda klubo sąnario skausmas kirkšnyje?

Kadangi klubai ir kirkšnis yra glaudžiai susiję, skausmo atsiradimo priežastis gali kilti iš klubo arba iš kirkšnies, taip pat, dėl kitų būklių. Yra daug priežasčių, galinčių sukelti šią problemą, todėl išskiriame dažniausiai pasitaikančias.

  • Patemptas raumuo. Patempti raumenys kirkšnies srityje gali atsirasti dėl intensyvios sportinės veiklos ar fizinio neaktyvumo. Skausmas būna aštrus ir intensyviau juntamas judant.
  • Klubų osteoartritas. Su šia problema susiduriama, kai per ilgą laiką susidėvi klubo sąnarys, todėl nuo oseteoartito dažniausiai kenčia vyresnio amžiaus žmonės. Skausmas pasklinda, tampa juntamas kirkšnyje ir sustiprėja judant.
  • Sąnarinės lūpos įtrūkimas. Sąnarinė lūpa yra kremzlės žiedas, supantis klubo sąnarį. Jam įplyšus sumažėja sąnario stabilumas ir juntamas skausmas, kuris sustiprėja judant ir miegant.
  • Kirkšnies išvarža. Kirkšnies išvarža įvyksta, kai žarnynas išsiveržia į tarpraumeninį tarpą arba poodį kirkšnies zonoje. Kartais simptomai net nėra juntami, tačiau dažnai pasireiškia bukas skausmas kirkšnyje, sustiprėjantis kosint ar keliant daiktus.
  • Bursitas. Bursitas yra sąnario tepalinio maišelio (bursos), esančio prie klubo sąnario, uždegimas. Jis dažniausiai atsiranda dėl pakartotinių varginančių judesių, kaip nuolatinis bėgiojimas, vaikščiojimas ar kita.
  • Klubo skilimas. Jis gali atsirasti dėl stipraus smūgio ar kritimo, taip pat ir dėl nuolatinio streso klubuose, atsirandančio dėl per dažno bėgiojimo ar kitų pakartotinių judesių. Klubo skilimas sukelia intensyvų skausmą, kuris atsiranda iškart po sužeidimo.

Jaunesni ar fiziškai aktyvesni žmonės dažniausiai susiduria su šia būkle dėl patempto raumens ar įvairių traumų. Vyresni ar fizine veikla retai užsiimantys žmonės dažniau susiduria su išvaržomis, osteoartritu. Yra ir daugiau priežasčių, galinčių sukelti klubo sąnario skausmą kirkšnyje, bet jos pasitaiko retai. Tačiau jei klubo sąnario skausmas kirkšnyje pasireiškia kartu su pykinimu, karščiavimu, negalėjimu vaikščioti – nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

kirksnies ir klubo skausmas

Klubo sąnario skausmas kirkšnyje: diagnozė ir prevencija

Pirmasis žingsnis klubo sąnario skausmo kirkšnyje gydyme – tiksli diagnozė. Kadangi yra daugybė priežasčių, galinčių sukelti šią problemą, diagnozę atlikti gali tik kvalifikuotas kineziterapeutas ar gydytojas. Šiam tikslui pasiekti kineziterapeuto konsultacijos metu gali būti ištiriama bendra kūno būklė, atliekami testai, mobilumo nustatymas. Nepavykus nustatyti tikslios problemos priežasties, gali būti pasiūlyta atlikti MRI skenus ar rentgeno nuotraukas. Žinant kodėl atsirado klubo sąnario skausmas kirkšnyje, kineziterapeutas sukurs individualų gydymo planą, kurio nuosekliai laikantis problema bus saugiai ir efektyviai išspręsta. Vis dėlto, šios problemos galima išvengti taikant prevencines priemones. Kadangi klubo ir kirkšnies skausmas gali atsirasti dėl traumos, sužeidimo fizinės veiklos metu ar įvairių problemų, to geriausiai išvengti padeda sportas. Reguliariai atliekant stiprinimo, tempimo pratimus ir palaikant gerą raumenų balansą, kūnas bus mažiau pažeidžiamas traumoms, kadangi audiniai bus lankstesni ir suteiks geresnę atramą kitoms struktūroms. Taip pat, reguliarus sportas padeda išvengti išvaržos ir kitų ligų, galinčių sukelti skausmą.

klubo sąnario skausmas kirkšnyje gydymas

Klubo sąnario skausmo kirkšnyje gydymas

Klubo ir kirkšnies skausmas gydomas priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties. Kai kurios iš jų reikalauja chirurginio įsikišimo, o kitas gydyti galima ir namų sąlygomis. Susidūrus su bet kokiu klubo sąnario skausmu, rekomenduojame kreiptis į kineziterapeutą, kadangi savarankiškai pasiskirtas gydymo metodas gali būti netinkamas ar net žalingas. Atvykus į kineziterapeuto konsultaciją bus nustatoma skausmo atsiradimo priežastis ir sukurtas prie individualios būklės pritaikytas gydymo planas.

Kineziterapiniai pratimai yra dažniausiai naudojama klubo ir kirkšnies skausmo gydymo priemonė. Ją galima pasitelkti susidūrus su skausmu ar reabilituojantis po klubo operacijos. Kineziterapiniai pratimai padeda stiprinti kojų ir klubų raumenis, lavinti lankstumą ir gerinti dėl skausmo sumažėjusį judrumą. Tokiu būdu sugrąžinamas raumenų balansas, skatinamas gijimas ir sumažinamas pažeidžiamumas traumoms. Dėl šios priežasties specialisto vedami kineziterapiniai pratimai veikia ne tik kaip saugi ir efektyvi gydymo priemonė, bet ir kaip puiki skausmo prevencija.

Gydymas namų sąlygomis gali padėti sumažinti esamus klubo ir kirkšnies skausmus. Dažnai kineziterapeutai pataria šaldyti skaudamą vietą, tokiu būdu mažinant skausmą. Tai ypač padeda susidūrus su raumenų patempimu. Taip pat, priklausomai nuo būklės, gali būti rekomenduojamas poilsis, tam tikrų fizinių veiklų, kaip lipimo laiptais, vengimas ar klubų tvarstymas elastiniais tvarsčiais.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ jau daug metų dirba su klubo skausmą patiriančiais pacientais. Mūsų patyrę specialistai padės efektyviai ir saugiai gerinti klubo sąnario būklę, išvengiant klubo skausmų ir gydant jau esamas problemas. Registruokitės vizitui mūsų klinikoje jau dabar!

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos “Sveikatos gama” vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija atnaujinta ir papildyta 2022-05-28.