Tirpsta rankos ar kojos? Kodėl atsiranda kojų ir rankų tirpimas, bei kaip jį gydyti

koju ir ranku tirpimas pratimai jeigu tirpsta rankos

Kojų ir rankų tirpimas bei problemos gydymas kineziterapijos pagalba

Tirpsta rankos ar kojos? Rankų tirpimas (dar vadinamas parestezija) atsiranda dėl užspausto nervinio audinio. Būtent tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl tirpsta rankos galint ant jų ilgą laiką. Šiuo atveju rankų tirpimas yra normalus reiškinys, kuris sukelia nedaug diskomforto ir praeina per kelias minutes, tačiau jei tai pasikartoja, tada tai gali būti rimta problema. Rankų tirpimas pasireiškia dilgčiojančiu, badančiu ar deginančiu jausmu galūnėse, dažnai pirštų galuose. Kartais šis jausmas gali būti pakankamai stiprus ir net apsunkinti vaikščiojimą ar daiktų laikymą. Ši kūno būklė turi keletą atsiradimo priežasčių, tačiau dažnu atveju tai nėra rimtos problemos ir daugumą iš jų galima kontroliuoti kineziterapijos pagalba. 

 

Kodėl tirpsta rankos? Priežastys kodėl atsiranda rankų tirpimas ar kojų tirpimas

Galūnių tirpimas atsiranda dėl papildomo spaudimo nervui, nerviniam audiniui, kuris yra išsidėstęs visame kūne. Dažniausiai tirpimo pojūtis praeina, kai spaudimas dingsta, tačiau jei tirpimas atsiranda be spaudimo nerviniam audiniui ar greitai nepraeina, jį gali sukelti rimtesnės problemos.

Dažniausiai rankų tirpimas atsiranda dėl riešo kanalo sindromo, kurį sukelia pagrindinio riešo nervo spaudimas, pasireiškiantis skausmu. Pakartotiniai judesiai nenatūralioje padėtyje taip pat gali sukelti padidėjusį spaudimą rankoje. Jų dėka atsiradę mikroskopiniai raiščių ir raumenų įplyšimai padidėja ir vėliau sukelia spaudimą nerviniam audiniui, kuris pasireiškia skausmu. Nelaimingi atsitikimai, nukritimas ar susimušimas yra dar viena galima galūnių tirpimo priežastis. Jų metu sutrenkiami nervai arba kiti audiniai, kurie pasislinkdami užspaudžia nervus. Taip pat, paresteziją sukelti gali radikulopatija – nervinių šaknelių uždegimas. Ši būklė gali atsirasti dėl nervinio kanalo susiaurėjimo, stuburo išvaržos ar bet kokios kitos masės, užspaudžiančios nervinį audinį, atsiradimo. Kitos galimos priežastys yra diabetas bei prasta kraujotaka.

tirpsta rankos

Kineziterapinis gydymas jeigu Jums tirpsta rankos ar tirpsta kojos

Rankų ir kojų tirpimo gydymas labai priklauso nuo pagrindinės ligą sukėlusios priežasties. Dėl šios priežasties itin svarbi yra tiksli diagnozė. Jei negalavimą sukelia liga, tokiu atvejų gydymas bus nesunkus ir dauguma atvejų gali padėti kineziterapija. Kineziterapinis gydymas yra itin veiksmingas gydant paresteziją, atsiradusią dėl prastos kraujotakos, nervo užspaudimo bei išvaržos. Šiuo atveju labiausiai padeda tikslingi, individualiai prie būklės pritaikyti gydomieji pratimai. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas atliks diagnozę ir paskirs tinkamiausią gydymo būdą, parodys kaip atlikti kiekvieną pratimą taisyklingai. Reguliariai atliekant gydymo planą sudarančius pratimus ne tik pagerės bendra kūno būklė, sumažės ar pradings kojų ar rankos tirpimas, bet ir bus atlikta efektyvi prevencija nuo traumų ir rimtų sužeidimų.

 

Pratimai

Stiprinimo pratimai plačiai naudojami gydant rankų tirpimą ir dilgčiojimą. Tai apsaugo nuo nervų pažeidimų, pagerina cirkuliaciją ir nervų judesius. Kineziterapeutas Andrius Fedosejevas pateikia keletą veiksmingų pratimų jei tirpsta rankos.

Pratimai jeigu tirpsta rankos

Pirmas pratimas: pirštus sulenkti į kumštį, paliekant ištiestą nykštį ir nykščiu dengti sulenktus pirštus. Tai pagerina kraujotaką ir sumažina spaudimą rankose.

Antras pratimas: sulenkti pirštus į kumštį, palaikius kelias sekundes ištiesti pirštus į viršų. Tada delną atlenkite atgal kiek įmanoma daugiau, tačiau ne per daug, kad nejustumėte diskomforto.

Trečias pratimas: pirštus laikykite ištiestus, o nykštį atitraukite ir taip laikykite kelias sekundes.

Ketvirtas pratimas: ištieskite pirštus, ir laikykite delną nukreiptą į viršų. Šioje padėtyje išbūkite kelias sekundes. Šis tempimo pratimas yra skirtas rankos daliai nuo nykščio iki riešo.

Penktas pratimas: ištiestą ir įtemptą nykštį priešingos rankos pagalbą lenkite žemyn. Šį pratimą kartokite 3-5 kartus.

Masažas kai pasireiškia rankų tirpimas

Masažas yra itin veiksminga priemonė jeigu yra tirpsta rankos ar tirpsta kojos. Pirmiausia dėl to, kad masažas padeda gerinti bei suaktyvinti kraujotaką. Masažas pagerina limfos bei kraujo tekėjimą išorinėje kraujotakos sistemoje. Taip pat masažas yra ir puikus būdas greičiau atsigauti po sužeidimų, kadangi suaktyvinta kraujotaka sužeistai vietai suteikia daugiau deguonies ir greitinamas gijimas. Visgi efektyviausias būdas gydyti rankų ir kojų tirpimą yra derinant masažą ir pratimus, kuriuos Jums paskirs ir jų vykdymą prižiūrės kineziterapeutas.

 

Rankų tirpimas: kaip jo išvengti?

Mūsų klinikoje dirbantys specialistai turi ilgametę darbo patirtį ir padės, jeigu Jums tirpsta rankos ar tirpsta kojos. Rankų tiprimas (taip pat ir kojų tirpimas) gali būti išgydytas, tad rekomenduojame neatidėlioti rankų bei kojų tirpimo sprendimo ir jau šiandien užsiregistruoti vizitui pas mus.

Informacija papildyta ir atnaujinta 2022-05-27.

kojų tirpimas