Riešo kanalo sindromas – kodėl jis atsiranda ir kaip gydyti?

paciento gydymas kai yra rieso kanalo sindromas

Kas yra riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromas (RKS) arba vidurinio nervo neuropatija – liga, sąlygota vidurinio nervo  užspaudimo riešo kanale, sukelianti plaštakos I-IV pirštų nuolatinius arba protarpinius jutimo sutrikimus.

Simptomai: jaučiamas aptirpimas, jutimo sumažėjimas, padidėjęs jautrumas ar visiška nejautra, skausmus ramybės metu arba nakties metu, plaštakos motorikos sutrikimus.

Riešo tunelis yra siauras plyšys, kuriuo praeina delno raumenų sausgyslės, kraujagyslės ir vidinis nervas. Jei šis tunelis susiaurėja (taip atsitinka dėl dažnai pasikartojančių monotoniškų riešjo judesių), tuomet yra spaudžiamas vidurinysis nervas, vėliau prasiseda ir uždegimas. Padidėjus spaudimui riešo kanale, sutrinka nervo kraujo apytaka ir sumažėja nervo laidumas.

Pakitimai taip pat užfiksuojami mikroskopiniais riešo kanalo audinio tyrimais, fibrocitų ir jungiamojo audinio suplonėjimą sausgyslių dangaluose bei aplink nervą. Dėl šio sindromo atsiranda delno sąstingis, sumažėja nykščio bei rodomojo piršto judrumas ir raumenų jėga.

Pirmasis simptomas neretai būna itin aštrus, deginantis skausmas, o vėlyvose stadijose galit atsirasti nykščio raumenų atrofija ar net paralyžius. Pagrindininis ir efektyviausias gydymo būdas yra chirurginis (operacija), tačiau labai naudinga yra fizioterapija ir kineziterapija.

Veiksniai, dėl kurių gali išsivystyti riešo kanalo sindromas:

• nuolatinis įtemptas fizinis rankų darbas, neatitinkantis fizinių pajėgumų,
• buvę ir nevisiškai taisyklingai suaugę dilbio ir riešo kaulų lūžiai,
• reumatoidinis artritas,
• skydliaukės susirgimai,
• diabetas,
• su menopauze susiję hormoniniai pakitimai.

Tokiems ligoniams, nesigydant po kurio laiko pradeda atrofuotis plaštakos nykščio pakylos raumenys.

Testai naudojami išaiškinti ligai:
1. Tinelio simptomas – tai parestezijos, sukeltos perkutuojant projekciją. Jis plačiai naudojamas nervo pažeidimo vietai nustatyti ir regeneracijai įvertinti. Jeigu nervo projekcijos perkutavimas sukelia parestezijas, sklindančias žemyn į inervacijos zoną arba aukštyn pagal nervo eigą, simptomas teigiamas.
2. Phalen testas- suglaudžiamos plaštakos dorsaliniais paviršiais ir turi pacientas išlaikyti ne mažiau kaip 60 sekundžių. Jei yra nervo pažeidimai- jaučiamas dilgčiojimas.

rieso kanalo sindromas, skausmas riese

Kaip gydyti riešo kanalo sindromu sergantį pacientą?

  1. Minkštųjų audinių masažas: masažas puiki priemonė gerinti kraujotką (geriau maitinamas nervas ir kiti dariniai) , pakyla odos temperatūra (šiluma mažina skausmą).
  2. Elektroterapija- TENS – veikia nuskausminamai.
  3. Sąnarių mobilizacija- gerina kraujagyslių, nervų, sausgyslių ir kitų struktūtų praeinamumą. Mažina spaudimą riešo tunelį.
  4. Įtvarų nešiojimas: tai specialių įtvarų nešiojimas, kurie imobilizuoja riešo sąnarį ir per nykščio MCP sąnarį. Šį įtvarą pacientas turi nešioti nakčiai ar darbo metu.
  5. Ledo ar šilumos kompresai: naudoti kaip nuskausminančias priemones.
  6. Laipsniškai sunkinami pratimai gerinantys lankstumą ir raumenų tvirtumą- stiprinantys pratimai palaikyti riešo kanale stabilumą.
  7. Paciento mokymas- mokyti pacientą, ergonominių pagrindų, kaip tinkamai laikyti riešą, kaip teisingai dirbti su kompiuteriu ir pan.
  8. Priešuždegiminiai pratimai.
  9. Sukurti tinkamas sąlygas, kad nepasikartotų sindromas – naudoti pelės kilimėlį su pakyla, nekelti sunkių daiktų, gydyti gretutines ligas.

Imantis šių visų reabilitacinių priemonių galima apsisaugoti nuo tolimesnių komplikacijų, išvengti chirurginio gydymo. Riešo kanalo sindromas gali būti pažabotas tikslingai dirbant, mokantis ir imantis visų apsaugos priemonių. Užsiregistruokite konsultacijai telefonu +37067304464 arba užpildžius registracijos formą.