Riešo kanalo sindromas – kodėl jis atsiranda ir kaip gydyti?

paciento gydymas kai yra rieso kanalo sindromas

Kas yra riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromas (RKS) atsiranda, kai užspaudžiamas vidurinis rankos nervas, esantis plaštakoje. Taip atsitinka susiaurėjus riešo kanalui – kaulų ir delno raiščių supamam plyšiui, pro kurį eina šis nervas ir kraujagyslės. Kadangi vidurinis rankos nervas yra atsakingas už 4 pirštų (visų, išskyrus mažąjį) valdymą, jį užspaudus juntamas silpnumas rankoje, dilgčiojimas ir tirpimas delne. Dažnai riešo kanalo sindromas yra nepavojinga būklė, tačiau prireikia laiko ją galutinai išgydyti. Taikant tinkamus gydymo būdus ir neignoruojant pavojingų simptomų, diskomfortas turėtų pranykti be ilgalaikių pasekmių.

Riešo kanalo sindromas: simptomai

Su riešo kanalo sindromu asocijuojami simptomai dažniausiai išsivysto bei pasireiškia palengva, nuolat stiprėdami. Išskiriame dažniausiai sutinkamus ženklus, signalizuojančius šios būklės atsiradimą:

  • Silpnumas delnuose ar rankose
  • Nutirpę delnai ir pirštai
  • Dilgčiojimas pirštuose
  • Skausmas delne ar rankoje

Šie simptomai gali atsirasti ir praeiti, tačiau svarbu stebėti, kad jie neūmėtų. Verta atkreipti dėmesį, kad neretai diskomfortas stipriausiai juntamas naktį, kartais rankos dilgčiojimas ar tirpimas gali net pažadinti iš miego. Nors šie simptomai nėra pavojingi, rekomenduojama susisiekti su gydytoju ar kineziterapeutu, jei jie pradeda kenkti gyvenimo kokybei, neleidžia atlikti įprastų veiklų ar kokybiškai išsimiegoti.

Kodėl atsiranda riešo kanalo sindromas?

Riešo kanalo sindromas atsiranda dėl dirginimo ar spaudimo ištinus ir susiaurėjus riešo kanalui, taip užspaudžiant vidurinį rankos nervą. Dažnai tai gali įvykti be konkrečios priežasties, tačiau yra tam tikri rizikos faktoriai, padidinantys šansus susidurti su šia nemalonia būkle.

Rizikos faktoriai

  • Lytis. Riešo kanalo sindromas dažniau pasireiškia moterims, kadangi jų riešo tuneliai įprastai yra siauresni, nei vyrų.
  • Viršsvoris.
  • Artritas. Reumatoidinis artritas ir kitos būklės, susijusios su uždegimu, gali sukelti spaudimą viduriniam rankos nervui.
  • Darbo pobūdis. Darbai, kuriuose reikalingi dažni ir pakartotiniai riešo judesiai, ypač jei dirbama su vibruojančiais įrankiais, didina riziką susidurti su šia būkle. Tai gali paveikti siuvėjus, mezgėjus, kepėjus, kirpėjus, muzikantus ir kitų profesijų atstovus.
  • Paveldimumas. Jei riešo kanalo sindromas yra dažnas tarp šeimos narių, didelė tikimybė, kad Jūsų riešo kanalas taip pat yra siauras.
  • Anatominiai veiksniai. Įskilimas riešo kauluose, atskilusi sąnario kremzlės dalelė ar sąnario dislokacija gali užspausti vidurinį rankos nervą.
riešo kanalo sindromas

Riešo kanalo sindromas: gydymas

Jei savo būklėje pastebėjote anksčiau išvardintus simptomus, ypač jei taip pat priklausote rizikos grupėms, reikėtų nedelsiant susisiekti su gydytoju ar kineziterapeutu. Riešo kanalo sindromas turėtų būti diagnozuotas ir pradėtas gydyti kiek įmanoma anksčiau, taip sutrumpinant gijimo procesą bei komplikacijų riziką. Yra daug metodų, kuriais galima gydyti šią būklę, ir jų parinkimas turėtų priklausyti nuo sveikatos specialisto rekomendacijų bei būklės rimtumo.

  • Įtvaras. Tai dažniausiai yra pirmoji pasitelkiama gydymo priemonė. Rankos įtvaras sumažina nervui tenkantį spaudimą, tad simptomai sukelia mažiau diskomforto. Įtvaras gali būti dėvimas visą parą arba tik naktį.
  • Judėjimo apribojimas. Jei delno skausmą, dilgčiojimą ar kitus simptomus sukelia tam tikra veikla, gydymo periodu reikėtų jos vengti arba ją atliekant daryti daugiau pertraukų.
  • Kineziterapiniai pratimai. Paprasti riešų tempimo ir stiprinimo pratimai gali padėti sumažinti juntamus simptomus bei diskomfortą.
  • Alternatyvus gydymas. Minkštųjų audinių masažas gerina kraujotaką, taip paspartindamas gijimo procesus ir mažindamas skausmą. Taip pat gali būti naudojama elektroterapija, šilumos ar šalčio terapijos, akupunktūra, tačiau jų naudos įrodymui dar trūksta argumentų.
  • Operacija. Operaciją reikėtų apsvarstyti tik tuomet, jei nepadeda kiti gydymo būdai, dažnu atveju jos galima išvengti. Vis dėlto, riešo kanalo operacija yra pakankamai nesudėtinga ir nepavojinga.

Kuo gali padėti kineziterapeutas?

Riešo kanalo sindromas yra nemaloni būklė, kuri gali užsitęsti ilgą laiką. Šį laiką galima sutrumpinti, jei nuo pat pirmųjų simptomų pastebėjimo tikslingą diagnozę bei efektyvų ir saugų gydymą užtikrina kineziterapeutas. Su specialisto pagalba sukuriamas individualiai pritaikytas gydymo planas, kurio laikantis ne tik saugiai pašalinama problema, bet ir sumažinama rizika jos atsiradimui ateityje. Kineziterapeutas aprūpins kasdieniame gyvenime pritaikomais patarimais bei informacija ir užtikrins sklandų gijimą, išvengiant komplikacijų.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina riešo skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Daugybei klientų padėjome atsikratyti riešo kanalo sindromo ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464.

Straipsnį parengė kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir atnaujinta 2021-11-01.

riešo skausmo gydymas