Skausmas kaklo priekyje: priežastys ir gydymas

skausmas kaklo priekyje

Skausmas kaklo priekyje

 

Skausmas, atsirandantis zonoje tarp apatinio žandikaulio ir krūtinės viršaus, vadinamas skausmu kaklo priekyje. Jis dažnai asocijuojamas su skaudama gerkle, tačiau yra daugybė kitų priežasčių, kurios gali sukelti šią problemą. Taip yra dėl to, nes kaklas sudarytas iš daugybės potencialiai pažeidžiamų elementų, kaip raumenys, raiščiai, sausgyslės, trachėja, stuburas ir kita. Problemos kiekviename iš jų rezultatas gali būti skausmas kaklo priekyje.

 

Dėl ko atsiranda skausmas kaklo priekyje?

Pateikiame dažniausiai pasitaikančias skausmo kaklo priekyje atsiradimo priežastis.

  • Raumenų patempimas ir pertempimas. Skausmas kaklo priekyje gali atsirasti dėl patempto ar pertempto raumens kaklo šone (sukamojo galvos raumens). Dažniausiai šią problemą sukelia netaisyklinga laikysena, galvos palenkimas žiūrint į telefoną ar skaitant knygą, netinkama miego pozicija ar pakartotiniai galvos judesiai dirbant.
  • Mėšlungis. Mėšlungis arba kaklo spazmas yra staigus ir netikėtas vieno ar kelių raumenų susitraukimas. Jis sukelia staigų ir stiprų skausmą, kuris dažniausiai greitai praeina. Mėšlungį gali sukelti dehidratacija, pervergimas, stresas, didelis temperatūrų pokytis ir karštis, mineralų trūkumas. Nors mėšlungis atsiranda ir dingsta netikėtai, su šia problema susiduriantiems žmonėms jis kartojasi periodiškai, kol išsprendžiama jį sukėlusi problema.
  • Kaklo trauma. Tai yra pavojingas sužeidimas, dar vadinamas botago kirčio trauma, atsirandantis dėl itin stipraus ir staigaus sukrėtimo. Jo metu kaklas stipriai atlošiamas atgal ir tuomet staigiai į priekį. Dažnai tai nutinka automobilio avarijų, nukritimo, smūgio metu. Tokia trauma gali sukelti rimtus sužeidimus ir kaklo skausmus, tačiau daug įtakos pasekmėms turi kaklo ir nugaros raumenų būklė prieš traumą.
  • Padidėję limfmazgiai. Padidėję limfmazgiai gali sukelti skausmą bei diskomfortą kakle ir tai yra pakankamai dažnas reiškinys. Jis gali atsirasti dėl peršalimo, gripo ar įvairių infekcijų ir neretai pasireiškia dar prieš pirmuosius ligos simptomus. Taigi, kaklo skausmas priekyje gali signalizuoti, kad kūnas kovoja su peršalimu ar infekcinėmis ligomis.
  • Alerginė reakcija. Šiais laikais labai daug žmonių susiduria su įvairiomis alergijomis, kartais to net nežinodami. Skausmas kaklo priekyje arba skausmas ir tempimo jausmas gerklėje yra viena pirmųjų kūno reakcijų į įvairius alergenus. Jis pasireiškia sunkumu kalbėti ar ryti, kosėjimu, oro trūkumu. Tokią reakciją dažniausiai sukelia maistas, vaistai, vabzdžių įkandimai ar kitos medžiagos. Jei skausmas gerklėje atsiranda nuolat be jokios žinomos priežasties, rekomenduojame susisiekti su alergologu.

 

Skausmo kaklo priekyje gydymas ir prevencija

Skausmo kaklo priekyje gydymas tiesiogiai priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Jei tai sukelia peršalimas, alergija ar infekcija – gydomi šių ligų simptomai. Tačiau kitais atvejais geriausias gydymo ir prevencijos būdas yra kineziterapija. Kineziterapiniai pratimai padeda gerinti raumenų, raiščių lankstumą, stiprina raumenis, sukuria tinkamą atramą stuburui ir gerina ištvermę ar net koreguoja laikyseną. Kineziterapinių pratimų nauda akivaizdi kalbant apie patemptų ar pertemptų raumenų problemą. Tokiu būdu grąžinamas raumenų balansas, sustiprinami nusilpę raumenys ir didinama nuolat išvarginamų raumenų ištvermė. To rezultatas – stipresni ir subalansuoti kaklo raumenys ir sumažėjęs pažeidžiamumas.

Tačiau gali kilti klausimas, kaip kineziterapiniai pratimai gali padėti kaklo traumų atveju – juk jų neišvengsi. Svarbu suprasti, kad nors ir kaklui pavojingų situacijų neina išvengti, didžiausią įtaką traumos pasekmėms daro kūno būklė prieš įvykį. Jei kaklo raumenys, raiščiai ir sausgyslės yra stiprūs ir lankstūs, stuburas turi tinkamą atramą, kaklas tampa sunkiai pažeidžiamu. Net ir stipraus smūgio atveju išlavinti raumenys greitai prisitaikys prie situacijos ir minimalizuos žalą. Būtent dėl to kineziterapiniai pratimai gali padėti išvengti kaklo skausmo ir rimtų traumų. Proporcingai ir saugiai stiprinant raumenis bei lavinant lankstumą, sukuriama puiki apsauga nuo raumenų patempimų, pertempimų, traumų ir įvairių skausmų bei gerinama viso kūno būklė.

 

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ jau daug metų specializuojasi nugaros ir kaklo skausmų gydyme bei prevencijoje. Mūsų patyrę specialistai padės efektyviai ir saugiai gerinti stuburo būklę, išvengiant kaklo ir nugaros skausmų bei gydant jau esamas problemas. Registruokitės vizitui mūsų klinikoje jau dabar!

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos “Sveikatos gama” vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.