Skoliozė – stuburo iškrypimas

Skoliozė: kas tai?

Skoliozė yra stuburo iškrypimas, primenantis S arba C formą. Priklausomai nuo skoliozės rimtumo, stuburas gali iškrypti į šonus arba pasisukti savo ašies atžvilgiu. Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikystėje ir paveikia panašiai 3% pasaulio gyventojų. Nors yra keletas faktorių, kurie gali prisidėti prie skoliozės atsiradimo, kaip lytis (skoliozę dažniau turi mergaitės), amžius (9-15 metų), ir genetika (skoliozė dažnai paveldima), tikslios priežasties dažniausiai nustatyti neįmanoma. Vis dėlto, neretai klaidingai manoma, kad skoliozei būdingas kreivas stuburas atsiranda dėl sunkios kuprinės nešiojimo, sunkių daiktų kilnojimo ar netaisyklingo sėdėjimo.

Dažniausiai skoliozė pasireiškia švelniai, tačiau negydoma gali progresuoti. Rimti skoliozės atvejai yra itin pavojingi ir gali būti luošinantys, ypač jei stuburo iškrypimas pasireiškia krūtinės dalyje. Šiuo atveju kreivas stuburas trukdo tinkamai funkcionuoti plaučiams. Būtent dėl to labai svarbu gydymą pradėti tik pastebėjus pirmuosius simptomus.

skolioze

Skoliozės rūšys:

Pagal atsiradimo priežastis nustatomos skoliozės rūšys:

  • Idiopatinė (atsiranda vaikystėje be tikslios priežasties)
  • Įgimta (atsiranda dėl netinkamo stuburo susiformavimo)
  • Nestruktūrinė (atsiranda dėl laikinos priežasties, kaip kojų ilgių skirtumai, ir gali būti ištaisyta)
  • Dėl šalutinių priežasčių (tokių kaip fizinės traumos, cerebrinis paralyžius ir kt.)

Net 80% visų skoliozės atvejų yra idiopatinės rūšies. Ji gali būti nustatyta įvairių amžių vaikams, nuo kelių mėnesių iki 18 metų amžiaus.

Skoliozės požymiai

Ankstyvoje stadijoje skoliozė neturi beveik jokių pastebimų požymių, kadangi iškrypimas fiziškai dar nėra akivaizdus ir nepasireiškia kiti simptomai. Ankstyvą skoliozės diagnozę apsunkina ir tai, kad ši liga iš kitų nugaros problemų išsiskiria skausmo nebuvimu. Taigi, nors kreivas stuburas gali atrodyti skausminga problema, skoliozė pati savaime skausmo nesukelia. Vis dėlto, vėlesnėse stadijose skoliozė gali pradėti trikdyti kitų organų veiklą ar raumenų funkcionavimą ir bus juntamas skausmas. Ligos požymiai pasidaro akivaizdesni stuburo iškrypimui peržengus 20 Kobo laipsnių kampą.

Skoliozės požymiai gali būti:

  • Vienas petys yra aukščiau nei kitas
  • Viena mentė atrodo didesnė nei kita
  • Vienas klubas yra aukščiau nei kitas
  • Žiūrint iš nugaros, stuburo linija atrodo kreiva

Vėlesnėse stadijose skoliozės sukeliamos problemos:

  • Nugaros skausmas apatinėje dalyje
  • Pasunkėjęs kvėpavimas
  • Išsikišusi viena šonkaulių pusė
  • Silpnumas
  • Pasikeitusi eisena
skolioze - stuburo iskrypimas

Pastebėjus vieną ar keletą šių požymių vaiko fizionomijoje, net jei jie vos pastebimi, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ar kineziterapeutą. Ankstyvose stadijose pradėtas gydymas turi žymiai geresnius rezultatus ir greitai sustabdo skoliozės progresą.

Skoliozės laipsniai

Skoliozės progresui matuoti XX a. viduryje buvo sukurtas Kobo kampas. Kobo kampas yra matuojamas laipsniais ir jais vadovaujantis galima tiksliau parinkti tinkamą gydymą ir sekti ligos progresą. Jis išmatuojamas nubrėžiant dvi linijas: vieną paraleliai viršutinio labiausiai iškrypusio slankstelio nuokrypiui ir kitą apatinio labiausiai iškrypusio slankstelio nuokrypiui. Šių linijų susikirtime susidaro Kobo kampas. Pagal kampo laipsnius galima išskirti pagrindines skoliozės stadijas:

  • 10 Kobo kampo laipsnių. Tai yra minimalus skoliozę apibūdinantis kampas. Kampui esant mažiau nei 10 laipsnių, iškrypimo dar negalima vadinti skolioze. Esant tokio dydžio stuburo kreivei, dažniausiai gydymas netaikomas, tačiau pacientas turėtų būti reguliariai įvertinamas kineziterapeuto. Siekis yra užtikrinti, kad skoliozė neprogresuoja.
  • 15-20 Kobo kampo laipsnių. Šioje stadijoje specifinis gydymas nėra būtinas, tačiau stipriai rekomenduojami reguliarūs kineziterapiniai pratimai, skirti sustabdyti skoliozės progresą ir reguliarūs patikrinimai.
  • 20-40 Kobo kampo laipsnių. Šioje stadijoje būtinas intensyvus kineziterapinių priemonių naudojimas ir gydytojai neretai paskiria korekcinius skoliozės įtvarus. Gali prasidėti nugaros skausmai, raumenų silpnumas, stuburas gali pradėti suktis.
  • 40-50 ir daugiau Kobo kampo laipsnių. Ši stadija yra sunki, gali pasireikšti kvėpavimo problemos ir stiprūs skausmai. Privalomas intensyvus gydymas, gydytojai gali rekomenduoti operaciją.

Kreivas stuburas – ar tai skoliozė?

Skoliozė dažniausiai pastebima kasmetinių vaiko sveikatos patikrinimų metu. Šeimos gydytojai įprastai paprašo pasilenkti, kadangi tokioje pozoje geriausiai matomas stuburo iškrypimas. Jei buvo pastebėtas kreivas stuburas, bus atliekami kiti testai ir daroma rentgeno nuotrauka, siekiant išsiaiškinti iškrypimo priežastį. Tačiau ne visuomet kreivas stuburas reiškia skoliozę. Gydytojas užduos klausimus apie giminės sveikatos istoriją, kadangi skoliozė dažnai yra paveldima ir bus atliekami kitų su stuburu susijusių ligų testai.

Kreivas stuburas gali būti asocijuojamas ne tik su skolioze, bet ir su kitomis ligomis

Kreivas stuburas gali signalizuoti ir kitas, pavojingesnes problemas, kaip auglys, Šauermano liga ar diskų sutrikimas. Jeigu diagnozuojama skoliozė, išmatuojamas Kobo kampas ir aptariamos gydymo galimybės. Norint kuo anksčiau pastebėti skoliozę, vieną iš testų – Adomo testą, galima atlikti ir namuose. Jam atlikti tereikia apnuoginti nugarą taip, kad matytųsi stuburas, suglausti kojas ir lenktis į priekį, rankas vedant tiesiai link pėdų. Jei pastebite stuburo kreivę, kreipkitės į gydytoją ar ortopedijos specialistą – tai gali būti skoliozė.

kreivas stuburas

Skoliozė: gydymas

Skoliozės laipsniai padeda geriau suprasti kokio gydymo reikalauja kiekviena būklė. Vis dėlto, gydyme svarbu atsižvelgti ir į kitus veiksnius, kaip paciento amžius, kaulų struktūra, augimo greitis ir skoliozės rūšis. Šie veiksniai stipriai lemia gydymo būdo pasirinkimą, todėl kiekvienam pacientui gydymo planas turėtų būti sukurtas individualiai. Svarbu suprasti, kad skoliozė nėra išgydoma ir gydymo procedūrų tikslas yra sustabdyti jos progresą. Tačiau kartais, naudojant tinkamas priemones, įmanoma net sumažinti stuburo išlinkimą.

Trys būdai, kuriais gydoma skoliozė

  • Korekciniai įtvarai. Korekciniai skoliozės įtvarai, dar vadinami konstrukcijomis, naudojami sustabdyti stuburo kreivėjimo procesą. Juos naudoti rekomenduojama tik tada, kai pacientas vis dar auga ir Kobo kampas yra 25-40 laipsnių. Jei pacientas yra nustojęs augti arba Kobo kampas yra virš 40 laipsnių, įtvarai neturėtų padėti. Šie įtvarai reikalauja pastovaus dėvėjimo ir juos nusiimti dažniausiai galima tik prausiantis, todėl rezultatai juntami tik teisingai juos naudojant. Vis dėlto, šiuolaikiniai įtvarai yra lengvi ir sąlyginai patogūs, todėl netrukdo atlikti kasdienių veiklų.
  • Skoliozės operacija naudojama tik kritiniais atvejais, kai Kobo kampas vis didėja ir yra peržengęs 40-50 laipsnių. Yra keletas skoliozės operacijos tipų, tačiau dažniausiai naudojamas nugaros slankstelių sujungimas. Operacijos metu du ar daugiau stuburo slankstelių yra sujungiami į vieną nelankstų kaulą. Tai atliekama naudojant medicininius įrankius, kaip varžtai, kabliai, strypai, kurie visam laikui išlieka stubure. Tokiu būdu stuburo iškrypimas ištiesinamas apie 50-70% ir sustabdomas skoliozės progresas.
  • Kineziterapija yra geriausias pasirinkimas daugeliu skoliozės atvejų. Apie 90% skoliozės atvejų liga neprogresuoja virš 20-40 Kobo laipsnių, todėl jų gydymui gali užtekti ir konservatyvių – kineziterapinių priemonių, kaip stebėjimas ir specialūs pratimai. Kineziterapija arba korekcinis įtvaras, suderintas kartu su kineziterapinėmis priemonėmis, leidžia stabdyti skoliozės progresavimą ir net sumažinti esamus išlinkimus. Geriausi rezultatai pasiekiami, kai gydymas pradedamas ankstyvose skoliozės stadijose ir pacientas yra dar augantis. Tačiau kineziterapija yra naudinga ir skoliozę turintiems suaugusiems, kadangi jos dėka stiprinami aplink stuburą išsidėstę raumenys ir galima pašalinti plaučių bei širdies sutrikimus ir skausmą.

Kineziterapija yra saugiausias skoliozės gydymo būdas

Schroth metodas

Ypatingai teigiamus rezultatus skoliozės gydyme demonstruoja Schroth metodas. Tai yra vienas efektyviausių būdų gydyti skoliozę, besiorientuojantis ne į trumpalaikę naudą, o į ilgalaikį savarankišką praktikavimą. Schroth metodas susideda iš individualių pratimų, kvėpavimo technikų ir laikysenos koregavimo. Tikslingai ir nuosekliai praktikuojant Schroth metodą su kineziterapeutu ir savarankiškai, galima pasiekti stulbinančių rezultatų: sustabdyti skoliozės progresą, patiesinti stuburo kreivę ir išvengti operacijos. Daugiau apie Schroth metodą skaitykite čia.

Skoliozė: pratimai

Skoliozei gydyti kineziterapiniu būdu naudojama Schroth metodika, susidedanti iš pratimų, kvėpavimo technikų ir laikysenos korektūros. Šių pratimų planas yra sudaromas individualiai kiekvienam pacientui, priklausomai nuo jo amžiaus, Kobo kampo ir pajėgumo. Paskiriant pratimus atsižvelgiama į stuburo būklę iš trijų dimensijų perspektyvos, todėl pavyksta pasiekti geriausių rezultatų. Skoliozės pratimai yra efektyvūs, nes lavinamos specifinės, dėl skoliozės sunykę, raumenų grupės ir taisyklingu kvėpavimu atkuriama krūtinės ląstos forma. Atkūrus raumenų simetriją ir naudojant tinkamą laikyseną skoliozė nustoja progresuoti, kadangi raumenys prilaiko stuburą tinkama kryptimi. Siekiant gerų rezultatų pratimai turi būti praktikuojami kasdien, todėl kineziterapeutas labiau koncentruojasi į teisingo pratimų atlikimo mokymą ir supratimo apie tinkamas ir žalingas pozicijas ugdymą. Rezultatai pradeda matytis panašiai po 5 kineziterapijos seansų ir išmokus taisyklingai atlikti visus pratimus gydymas tęsiamas namuose.

Skoliozės gydyme naudojamų pratimų pavyzdžiai:

  • Kamuolio pratimai. Pacientas sėdi ant stabilumo kamuolio prieš veidrodį. Naudojant prie sienos pritvirtintas gimnastikos kopėtėles, išmokstama koreguoti savo laikyseną trijų dimensijų atžvilgiu.
  • Pratimai išsitiesus. Pacientas atsigula ant kilimėlio veidu žemyn. Tuomet naudojami prietaisai, kaip diržai, juostos, pleištai ir įvairiomis technikomis sukuriama trauka, aktyvuojant specifines raumenų grupes, išsidėsčiusias nugaros linkiuose.
  • Pusiausvyros pratimai. Pacientas stovi ant pusmėnulio formos ir balansuoja pusiausvyrą, laikydamasis į du vertikalius strypus. Šio pratimo metu aktyvuojami gilieji raumenys ir prasitampoma.
schroth metodas

Skoliozės operacija

Skoliozės operacija turėtų būti vykdoma tik kraštutiniais atvejais, nepadėjus jokiems kitiems gydymams ir jei stuburo iškrypimo kampas nuolat didėja. Operacija yra efektyviausias būdas ištaisyti iškrypimą, tačiau reikia nepamiršti, kad kiekviena invazija į organizmo veiklą sukelia rimtas pasekmes. Pirmąsias šešias savaites po operacijos pacientas sunkiai vaikščios ir kils keblumų atliekant paprastas užduotis, kaip apsirengti, atsistoti ir atsigulti. Praėjus 6 savaitėms pradedama reabilitacija, kurios metu kineziterapinėmis priemonėmis intensyviai stiprinami raumenys, koreguojama laikysena ir mažinamas skausmas. Pacientas į įprastas veiklas grįžti galės panašiai po pusės metų, tačiau tai priklausys nuo į reabilitaciją įdėtų pastangų ir būklės. Operacijos metu į stuburą įveržti prietaisai liks ten visam gyvenimui ir, kadangi sujungiami keli stuburo slanksteliai, nugara tose vietose nebebus lanksti. Taip pat, svarbu paminėti, kad po operacijos nugaroje lieka ilgas randas, kurio gijimas priklauso nuo organizmo.

Stuburo operacija efektyviai ištiesina nugarą, tačiau jos pasekmės yra ilgalaikės

Skoliozės operaciją vykdyti rekomenduojame tik augti nustojusiems pacientams, tačiau vaikams šios operacijos labai dažnai galima išvengti. Svarbu nepriimti skubotų sprendimų, kadangi taikant Schroth metodą augantiems pacientams galima efektyviai sumažinti net ir didelį stuburo iškrypimą. Jei gydytojas Jūsų vaikui rekomenduoja skoliozės operaciją, rekomenduojame kreiptis į Schroth metodikoje besispecializuojantį kineziterapeutą, dažnu atveju operacijos galima išvengti.

Skoliozės gydymas Kaune

Kineziterapijos klinika „Sveikatos Gama“ jau nuo 2016 metų sėkmingai gydo skoliozę taikant Schroth metodą. Vadovaujantis šia metodika kineziterapeutas specialistas Andrius Fedosejevas padėjo šimtams įvairios būklės pacientų išvengti operacijos ir neskausmingai, bet efektyviai sustabdyti skoliozės plitimą. Plati patirtis, dirbant net su pačiais mažiausiais pacientais, ir modernios priemonės leidžia užtikrinti pastebimus rezultatus vos po kelių sesijų. Jei Jūs ar Jūsų vaikas kenčia nuo skoliozės – kreipkitės į mus ir kineziterapeutas Andrius Fedosejevas išties pagalbos ranką kovoje su skolioze. Registuotis vizitui galite jau dabar.

Straipsnį parengė Schroth skoliozės gydymo metodo specialistas kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir papildyta 2021-10-11.