Skoliozė – stuburo iškrypimas

Skoliozė: atsiradimo priežastys ir gydymas

Skoliozė – tai stuburo iškrypimas į šoną. Šio tipo stuburo liga gali pasireikšti juosmeninėje arba krūtininėje stuboro dalyje.
Tipinės skoliozės atveju žmogaus stuburas dažniausiai būna S arba C formos. Jeigu ši liga yra krūtininėje dalyje, labai tikėtina, kad pacientas turės kvėpavimo problemų.

Skoliozės rūšys:

 • įgimtą skoliozę (sukeltą slankstelių anomailijų gimimo metu),
 • idiopatinę (kai liga atsiranda jaunystėje),
 • bei dėl šalutinių priežasčių (tokių kaip fizinės traumos, paralyžius ir kt.)

Skoliozės tipai

 • Levoscoliosis – kūno vingis į dešinę.
 • Dextroscoliosis – kūno vingis į kairę.
 • Rotoscoliosis – yra skoliozė kurios slankstelių pasisukimas yra trimatis ir ypač ryškus.
skolioze

Skoliozės atsiradimo priežastys

Pasak specialisto Andriaus Fedosejevo, šią ligą gali sukelti vaikystėje patirta trauma, slankstelių deformacija gimimo metu, įvairios anomalijos (tokios kaip stuburo kanalo prisirišimas).

Tačiau dažniausiai ši liga yra diagnozuojama pacientams, kurie serga celebriniu paralyžiumi arba spina bifida.
Itin dažnai šios ligos priežastis išlieka nežinoma.

Neretai ji pasitaiko pereinanti iš kartos į kartą. Daugiau nei prieš 18 metų buvo nustatyta, kad genetika ir tokio tipo stuburo liga nėra ir negali būti susijusios tarpusavyje.

Idiopatinės skoliozės susirgimų pasitaiko vaikams, kurie niekada neturėjo jokių sutrikimų, susijusių su kaulais ar sąnariais.
Taip pat svarbu pabrėžti, jog ši liga neatsiranda dėl netinkamos laikysenos, dietos ar netaisyklingo sunkių daiktų nešiojimo per vieną petį.

Įgimta stuburo liga – skoliozė atsiranda dėl įgimtos kaulų deformacijos ar kitų organų defekto.

Neuroraumeninė skoliozė atsiranda dėl per laisvos raumenų kaulų laikančių stuburą kontrolės.
Dažniausios šio tipo skoliozėspriežastys yra cerebrinis paralyžius ir raumenų distrofija. Degeneracinė skoliozė gali būti sukelta diskų, kurie skiria slankstelius degeneracijos arba sąnarių artrito.

Skoliozė sukelia torso asimetriją žiūrint iš priekio į galą. Tokiu atveju labai aiškiai matoma, kad vienas petys yra aukščiau už kitą. Vaikui augant didėja ir iškrypimas. Kuo ankščiau ši liga prasideda, tuo labiau progresuoja. JAV buvo atliktas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, jog šią ligą paaugliams dažniausiai pastebi kūno kultūros mokytojai ir medicinos seselės mokyklose.

Skoliozės požymiai:

 • Vienas petys yra auksčiau negu kitas
 • Klubo, krūtinės ląstos, pečių dislokacija
 • Stuburo iškrypimas
 • Sunkus kvėpavimas
 • Riboti krūtinės judesiai
 • Nesimetriška moters krūtinė
 • Nevienodas atstumas tarp rankų ir kūno
 • Tam tikrais atvejais susilpnėjusi nervų veikla
 • Skirtingas pečių aukštis
skolioze - stuburo iskrypimas

Stuburo iškrypimas – skoliozės diagnozė

Skoliozė yra nustatoma ortopedijos specialistų. Siekiant gauti kuo tikslesnį atsakymą, renkama informacija apie pacientą, užduodami klausimai apie kitus šeimos narius, taip pat turinčių šią ligą.

Fizinės patikros metu nustatomas stuburo išsivystymas paauglystėje, taip pat neurologinių sutrikimų patikrinimas, nugaros asimetrijos matavimas. Jis gali atskleisti kaulų – raumenų problemas. Šis matavimas yra atliekamas pacientui stovint, lenkiantis, gulantis. Jis apima abu vizualinius aspektus ir skoliometrą, t.y. mechaninės priemonės skoliozei matuoti naudojimą.

Jei aptinkamas stuburo iškrypimas, tuomet yra daroma viena ar keletas stuburo nuotraukų, siekiant tiksliau nustatyti iškrypimų dydžius.
Rentgenas parodo dubens kaulų ir klubų asimetriją, iškrypimo laipsnius ir plotus bei lokalizaciją. Kreivė brėžiama pagal iškrypimo pradžios tašką ir baigiasi ten, į kurią pusę išsilenkęs ir Cobb kampas. Šie kampai parodo linijių projekcijas. Siekiant išgydyti skoliozę šie kampai yra nuolat matuojami ir stebimas jų pokytis.

Kartais taip pat yra naudojamas magnetinis rezonansas (MRI), siekiant tiksliau pamatyti stuburo kanalą ir nervines šakneles tuo atveju, jei yra neurologinių prolemų tikimybė.

skolioze gydymas

Skoliozė: gydymas

Skoliozė yra gydoma priklausomai nuo skausmo bei iškrypimo dydžio. Iškrypimai, esantys mažesnis nei 20 lapsnių dažniausiai nėra gydomi.
Išimtis taikoma vaikams, kuriems ši liga pasireiškia dar augant.
Tiems vaikams, kurių iškrypimo kampas yra iki 30 laipsnių, o suaugusiems, kurių iškrypimo kampas yra 40 laipsnių ar daugiau, net ir nejaučiant skausmo yra reikalinga papildoma stebėsena.

Vaikams ir paaugliams, kurių stuburo iškrypimas yra 30 laipsnių ir kurie augs dar bent metus, dažnai yra reikalinga stuburo konstrukcija. Ji stuburo iškrypimo nepataisys, tačiau tikėtina, kad efektyviai padės sustabdant arba sulėtinant krypimą.
Suaugusiems konstrukcija yra naudojama itin retai, iškyrus atvejus kai skausmas yra itin didelis, o operacijos galimybės nėra (pavyzdžiui vyresnio amžiaus pacientams).

Kostrukcijas nešioti dažniausiai reikia 22 – 23 valandas per dieną, nors kai kurių gydytojų nuomone, atliekant pratimus pacientai neturėtų jų dėvėti.

Sergant idiopatine skolioze operacija dažniausiai yra rekomenduojama, jei:

 • Stuburo iškrypimas progresavo nepaisant konstrukcijos.
 • Stuburo iškrypimas yra didesnis negu 40-50 laipsnių paaugliams dar nesibaigus augimo periodui.
 • Suaugusio žmogaus stuburo iškrypimas yra didesnis negu 50 laipsnių ir didėja.
 • Žmogus nuolatos jaučią stiprų skausmą.

Ortopedinės operacijos kaulų raumenų skoliozei dažniausiai yra atliekamos anksčiau. Pagrindinis tikslas dėl ko atliekama operacija yra kaip tik įmanoma labiau pakoreguoti deformaciją, apsaugoti ją nuo kitokio pobūdžio deformacijų bei kuo daugiau sumažinti skausmą.

Operacija dažniausiai gali pakoreguoti 40-50% iškrypimo, o kartais net 80%, tačiau ji ne visada panaikina skausmą.

Kineziterapija skoliozės gydyme

Kineziterapija arba korekcinis įtvaras suderintas kartu su kineziterapija leidžia pasiekti skoliozei specifines kūno laikysenos korekcijas.

Konservatyvaus gydymo patirtis rodo, jog įmanoma sustabdyti skoliozės progresavimą bei sumažinti esamus išlinkimus ir kitokį disbalansą asocijuojamą su laikysenos pakitimais. Tačiau tai įmanoma tuo atveju jei gydymas pradedamas taikyti prieš augimo periodo pasibaigimą.

Suagusiems pacientams šis gydymo metodas taip pat gali būti naudingas, nes jo dėka galima pašalinti plaučių bei širdies sutrikimus ir skausmą.

Skoliotinė laikysena yra puikiai gydoma specifiniai, asimetriniais pratimais. Šie pratimai užtikrina, jog netaisyklinga laikysena ir ydingos kūno padėtys neperaugs į struktūrinę skoliozę (fiksuotas stuburo iškrypimas). Prieš pereinant į simetrinius pratimus būtina ištaisyti visus kūno laikysenos iškrypimus.

Augimo šuolio metu skoliozė yra linkusi progresuoti. Jei šiuo periodu skoliozė jau yra 20-25⁰ Cobb’o kampo, tuomet gydymą būtina derinti su korekciniu įtvaru. Gali būti, jog kineziterapiją reikės daugiau ar mažiau taikyti visą likusį gyvenimą.

Daugiau kaip 80 metų konservatyvi Schroth skoliozės gydymo metodika yra sėkmingai taikoma Europoje. Nuo 2016m. Schroth skoliozės gydymo metodas yra taikomas ir Lietuvoje, kineziterapijos klinikoje „Sveikatos gama.“ Gydymą atlieka kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Straipsnį parengė Shroth skoliozės gydymo metodo specialistas kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.