...

Schroth metodas – efektyvus skoliozės gydymas

Schroth metodas – vienas efektyviausių būdų gydyti skoliozę. Tai specifiškai skoliozei pritaikyta kineziterapijos rūšis, kuri suteikia visą reikalingą informaciją ir įgūdžius, būtinus pacientui kasdieniame gyvenime ir veikloje. Vokietijoje susiformavęs Katerinos Schroth metodas per 80 klinikinės praktikos metų, gydant įvairių rūšių stuburo iškrypimus, išsivystė į vieną efektyviausių ir populiariausių skoliozės gydymo būdų. Dabartiniais laikais, šis metodas gali padėti ne tik sustabdyti skoliozės progresą, tačiau ir ją gydyti. Vis dėlto, efektyvumas priklauso nuo keleto veiksnių, kaip paciento amžius, Kobo kampas, skoliozės progresavimo rizika ir kita.

skoliozes gydymas schroth metodas

Kam skirtas Schroth metodas

Yra žinoma, kad su skolioze dažniausiai susiduria 10-16 metų vaikai, išgyvenantys spartų augimą. Šiuo laikotarpiu stuburas patiria itin daug pokyčių ir gali pradėti vystytis skoliozė. Schroth metodas yra puikiai tinkamas įvairaus amžiaus vaikams, kadangi jo praktikavimas yra neskausmingas ir gali būti pateiktas žaisminga forma. Šio metodo taikymas vaikams yra sukoncentruotas į ligos stabilizaciją ir stuburo tiesinimą bei į skoliozės gydymą nukreiptų įgūdžių ugdymą. Vis dėlto, Schroth metodas išlieka efektyviausiu pasirinkimu ir skoliozę turintiems suaugusiems, tačiau šiuo atveju jis įgauna papildomą skausmo valdymo diskursą. Taip pat, Schroth metodas gali būti taikomas visose skoliozės gydymo stadijose: prieš operaciją ir po jos, tačiau dažniausiai renkamasi šį būdą taikyti, kuomet operacija nėra atliekama.

Kaip veikia Schroth metodas

Tai yra nechirurginis gydymo būdas, naudojantis specializuotus ir prie kiekvieno paciento būklės unikaliai pritaikytus skoliozės pratimus. Schroth metodo specialistai atrinkdami pratimus atsižvelgia į stuburo būklę iš trijų dimensijų perspektyvos. Atkreipiamas dėmesys į sagitalinę (strėlinę), vertikalinę (stačiąją) ir transversalinę (skersinę) ašis, todėl kiekvienas pratimas yra idealiai pritaikomas prie specifinės paciento būklės. Šiais pratimais ir tinkamo kvėpavimo technikomis siekiama pailginti liemenį bei ištaisyti kūno raumenų disbalansą. Rezultatas yra skausmo sumažėjimas, lėtėjantys arba nebeprogresuojantys iškrypimai bei pagerėjusi širdies ir plaučių funkcija, slankumas, laikysenos stabilumas. 

 

Trys pagrindiniai Schroth metodo taikymo elementai:

Laikysenos koregavimas. Laikysenos stebėjimas ir nuolatinis koregavimas, naudojantis veidrodžiais, yra pirmas žingsnis link būklės stabilizavimo ir koregavimo. Su skolioze susiduriantys žmonės turi nuolat stebėti savo laikyseną kasdienėse veiklose, kadangi prasta laikysena būklę tik pablogina.

Kvėpavimo technikos. Specialaus kvėpavimo technikų reikšmė pacientų dažnai nuvertinama. Tačiau specializuotos kvėpavimo technikos yra labai svarbios. Jos efektyviai padeda atsukti stuburą ir atkurti krūtinės ląstos formą bei minkštuosius audinius.

Raumenų simetrija. Iškrypęs stuburas stipriai paveikia nugaros raumenis. Išsivysto raumenų disbalansas: vienos pusės raumenys stiprėja, o kitos nyksta. Aplink stuburą išsidėsčiusių raumenų stiprinimas padeda subalansuoti raumenis ir stabdyti stuburo krypimą.

Schroth metodas: jo nauda

Gydantis pas sertifikuotą Schroth metodikos kineziterapeutą įgaunama daugybė žinių ir įgūdžių, fokusuotų ne į trumpalaikį palengvėjimą, o ilgalaikį savarankišką praktikavimą. Kineziterapeutas dirba su pacientu tol, kol pacientas pilnai supranta savo atvejį, išmoksta  atlikti stuburo iškrypimo korekcijas ir pritaiko gebėjimus kasdieniame gyvenime, pakeisdamas jais stuburui žalingus įpročius. Kiekvienam pacientui sukuriama individuali, prie unikalaus stuburo iškrypimo pritaikyta 20-30 min. gydomųjų pratimų programa.

Norint pastebėti rezultatus, pratimai turi būti atliekami kasdien, todėl reikalingas paciento pasiryžimas. Nors skoliozės progresas pradedamas stabdyti jau pirmosiose gydymo seansuose, reikia laiko ir dedikacijos, norint būklę išgydyti ir stabilizuoti galutinai. Gydymo eigoje reikalingi periodiški vizitai pas gydantį kineziterapeutą, kuris stebi ir koreguoja gydymo eigą. Reguliarūs patikrinimai itin rekomenduojami pacientams, kurie tuo metu auga sparčiausiai ir pacientams, nešiojantiems korekcinius įtvarus. Pirmieji rezultatai pradeda matytis panašiai po 5 gydymo seansų.

    Pacientas, besigydantis pagal Schroth metodą:

    • Išmoksta savarankiškai sumažinti stuburo iškrypimą;
    • Treniruoja ir stiprina giliuosius laikysenos raumenis, kurie išlaiko koreguotą stuburo padėtį;
    • Praktikuoja korekcinį kvėpavimą, kuris padeda atstatyti įdubusį šonkaulių lanką ir didina krūtinės ląstos ir šonkaulių paslankumą;
    • Išmoksta kasdienybėje atpažinti tinkamas ir žalingas laikysenas bei padėtis, taip pasirinkdamas stuburą tiesinančią laikyseną.
    • Išmoksta atlikti asimetrinius fizinius pratimus, kurie sumažina stuburo apkrovą.

Kokie yra Schroth metodo pratimai gydant skoliozę?

Skoliozės gydymo pratimai yra nustatomi pagal išlinkimo struktūrą ir sunkumą, taip pat pagal paciento amžių, fizinę būklę bei funkcines galimybes. Jie yra skirti supažindinti su taisyklinga laikysena ir jos koregavimu per tinkamą pozicionavimą bei kartojimą. Pacientas yra išmokomas tam tikrų pozicijų, padedančių tiesinti ir plokštinti krūtinę bei nugaros sritis. Daugeliui žmonių skoliozė pasireiškia išsitiesinusiu nugaros linkiu, išsikišusiais šonkauliai, strėnomis ir dubens kaulais. Specializuoti pratimai padeda sutvirtinti stuburo atramą ir atkurti taisyklingas dubens linijas, mažinti liemens išsikišimą. Šie pratimai gali būti atliekami sėdint ant kamuolio, gulint ant nugaros, pilvo ar ant šono, taip pat skirtingose stovėjimo pozicijose naudojant lankus arba prie sienos pritvirtintas lazdas.

Pacientui susipažinus su individualia kreivės linija ir jos taisymo principais, skoliozės gydymas Schroth metodu gali tęstis naudojant kitas pozicijas ir pratimus. Tai leidžia prisitaikyti prie tobulėjančio stuburo linkio būklės ir atrasti pratimus, geriausiai tinkančius įvairiems atvejams, taip toliau sekant programą. Toks metodas turi plačiausias ateities perspektyvas, kadangi pacientas, pilnai suprasdamas savo būklę ir išmokęs jai tinkančius pratimus, pats tampa savo gydytoju ir stuburo korekciją tęsia namuose.

Kaip vyksta skoliozės gydymas Schroth metodu?

Schroth terapija remiasi lytėjimu, taip padedant pacientui geriau pajusti problemines, stiprinimo reikalaujančias vietas. Terapeutas lytėjimo stimulais veda pacientą, taip leisdamas suprasti ir pajusti, kur reikia įkvėpti oro ar įtempti raumenis, kad šie pradėtų veikti taisyklingų pozicijų linkme. Taip pat, naudojami žodiniai nurodymai, kuriuos sekdamas pacientas koreguoja, išlaiko tinkamą padėtį ir palengva išmoksta savarankiškai ją atrasti. Toks gebėjimas itin praverčia stuburo korekciją tęsiant namuose.

Gydymo seansuose pasitelkiami veidrodžiai, kadangi vizualinė informacija padeda geriau įsiminti, kokie pojūčiai kyla atliekant konkrečius korekcinius pratimus. Įsivaizduodamas ir jausdamas savo kūno dalis, reaguojančias į kvėpavimą, pacientas išmoksta naujų kvėpavimo būdų ir kūno valdymo technikų.

Andrius Fedosejevas - Schroth metodo specialistas Kaune

schroth metodas skoliozes gydymas kaune andrius fedosejevas

Kaip tęsiasi gydymas baigus skoliozės gydymo kursus (Schroth metodas)?

Skoliozės gydymo pabaigoje, t.y. baigus intensyvų treniravimosi kursą su Schroth terapeutu, pacientas atlieka pratimus namuose. Būtent dėl to gydymo seansai yra fokusuoti ne į trumpalaikį gydymą, o ilgalaikę naudą ir įvairiapusį mokymą. Baigus gydymo kursus stipriai rekomenduojama tęsti terapiją savarankiškai, taip palaikant ir nuolat gerinant stuburo būklę. Vis dėlto, sparčiai augantiems pacientams rekomenduojama ir toliau retkarčiais apsilankyti pas kineziterapeutą, siekiant užtikrinti būklės stabilumą. Pasibaigus terapijos kursams, pacientui nurodoma ir toliau sekti savo laikyseną kasdienėje veikloje, kaip keliantis ryte, einant į mokyklą ar leidžiant laiką su draugais. Laikui bėgant, pacientas palaipsniui išmoksta labiau jausti savo laikyseną ir geba ją nuolat koreguoti, terapijos metu išmokta taisyklinga laikysena patampa įprasta. Žinoma, nereikėtų pamiršti ir gydymo metu išmoktų pratimų – kasdienis jų praktikavimas yra būtinas, norint išlaikyti tinkamą stuburo formą.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos Gama“ specializuojasi stuburo ligų gydyme. Klinikoje efektyviai taikome Schroth metodą skoliozės gydymui. Kineziterapijos specialistas Andrius Fedosejevas yra padėjęs pacientams išvengti operacijos, taikant Schroth metodo gydymą. Registruokitės konsultacijai pas specialistą Andrių Fedosejevą čia: registracija.

 

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas. Informacija atnaujinta ir papildyta 2021 03 25.

  • Efektyvus skoliozės gydymas Kaune Schroth metodu

    Pasikonsultuokite dėl gydymo su specialistu telefonu +370 673 04464 arba el. paštu info@sveikatosgama.lt

  • Kontaktai