Kam skirtas Schroth metodas
Yra žinoma, kad su skolioze dažniausiai susiduria 10-16 metų vaikai, išgyvenantys spartų augimą. Šiuo laikotarpiu stuburas patiria itin daug pokyčių ir gali pradėti vystytis skoliozė. Schroth metodas yra puikiai tinkamas įvairaus amžiaus vaikams, kadangi jo praktikavimas yra neskausmingas ir gali būti pateiktas žaisminga forma. Šio metodo taikymas vaikams yra sukoncentruotas į ligos stabilizaciją ir stuburo tiesinimą bei į skoliozės gydymą nukreiptų įgūdžių ugdymą. Vis dėlto, Schroth metodas išlieka efektyviausiu pasirinkimu ir skoliozę turintiems suaugusiems, tačiau šiuo atveju jis įgauna papildomą skausmo valdymo diskursą. Taip pat, Schroth metodas gali būti taikomas visose skoliozės gydymo stadijose: prieš operaciją ir po jos, tačiau dažniausiai renkamasi šį būdą taikyti, kuomet operacija nėra atliekama.
Kaip veikia Schroth metodas
Tai yra nechirurginis gydymo būdas, naudojantis specializuotus ir prie kiekvieno paciento būklės unikaliai pritaikytus skoliozės pratimus. Schroth metodo specialistai atrinkdami pratimus atsižvelgia į stuburo būklę iš trijų dimensijų perspektyvos. Atkreipiamas dėmesys į sagitalinę (strėlinę), vertikalinę (stačiąją) ir transversalinę (skersinę) ašis, todėl kiekvienas pratimas yra idealiai pritaikomas prie specifinės paciento būklės. Šiais pratimais ir tinkamo kvėpavimo technikomis siekiama pailginti liemenį bei ištaisyti kūno raumenų disbalansą. Rezultatas yra skausmo sumažėjimas, lėtėjantys arba nebeprogresuojantys iškrypimai bei pagerėjusi širdies ir plaučių funkcija, slankumas, laikysenos stabilumas.
Trys pagrindiniai Schroth metodo taikymo elementai:
Laikysenos koregavimas. Laikysenos stebėjimas ir nuolatinis koregavimas, naudojantis veidrodžiais, yra pirmas žingsnis link būklės stabilizavimo ir koregavimo. Su skolioze susiduriantys žmonės turi nuolat stebėti savo laikyseną kasdienėse veiklose, kadangi prasta laikysena būklę tik pablogina.
Kvėpavimo technikos. Specialaus kvėpavimo technikų reikšmė pacientų dažnai nuvertinama. Tačiau specializuotos kvėpavimo technikos yra labai svarbios. Jos efektyviai padeda atsukti stuburą ir atkurti krūtinės ląstos formą bei minkštuosius audinius.
Raumenų simetrija. Iškrypęs stuburas stipriai paveikia nugaros raumenis. Išsivysto raumenų disbalansas: vienos pusės raumenys stiprėja, o kitos nyksta. Aplink stuburą išsidėsčiusių raumenų stiprinimas padeda subalansuoti raumenis ir stabdyti stuburo krypimą.
Schroth metodas: jo nauda
Gydantis pas sertifikuotą Schroth metodikos kineziterapeutą įgaunama daugybė žinių ir įgūdžių, fokusuotų ne į trumpalaikį palengvėjimą, o ilgalaikį savarankišką praktikavimą. Kineziterapeutas dirba su pacientu tol, kol pacientas pilnai supranta savo atvejį, išmoksta atlikti stuburo iškrypimo korekcijas ir pritaiko gebėjimus kasdieniame gyvenime, pakeisdamas jais stuburui žalingus įpročius. Kiekvienam pacientui sukuriama individuali, prie unikalaus stuburo iškrypimo pritaikyta 20-30 min. gydomųjų pratimų programa.
Norint pastebėti rezultatus, pratimai turi būti atliekami kasdien, todėl reikalingas paciento pasiryžimas. Nors skoliozės progresas pradedamas stabdyti jau pirmosiose gydymo seansuose, reikia laiko ir dedikacijos, norint būklę išgydyti ir stabilizuoti galutinai. Gydymo eigoje reikalingi periodiški vizitai pas gydantį kineziterapeutą, kuris stebi ir koreguoja gydymo eigą. Reguliarūs patikrinimai itin rekomenduojami pacientams, kurie tuo metu auga sparčiausiai ir pacientams, nešiojantiems korekcinius įtvarus. Pirmieji rezultatai pradeda matytis panašiai po 5 gydymo seansų.