Meniskas: menisko plyšimas, menisko operacija

meniskas kineziterapija

Kas yra kelio meniskas?

Kelio meniskas yra kremzlinis darinys, kuris skiria šlaunikaulį nuo blauzdikaulio. Dažniausiai meniskas įvardinamas kaip kelio kremzlė. Kelio sąnarys turi du meniskus – vidinį ir išorinį, kurie turi skirtingą formą, tačiau dažniausiai jie yra pusmėnulio formos. Meniskas kartu su priekiniu kryžminiu raiščiu atlieka stabilizacinę funkciją. Taip pat jis atlieka amortizacinę funkciją, padėdamas keliui atlaikyti patiriamą spaudimą. Kai mes einame, šokinėjame, bėgiojame, kelio sąnarys gauna labai didelį krūvį. Tokiu atveju kelio meniskas padeda atlaikyti keliui tenkantį spaudimą, apsaugodamas kaulo paviršių nuo sužalojimų. Keliui tenkančio krūvio amplitudė didėja priklausomai nuo atliekamo veiksmo greičio (ėjimas, bėgimas, šokinėjimas). Meniskas padeda paskirstyti keliui tenkantį spaudimą, o ne jį sulaikyti.

 

Kodėl plyšta meniskas?

Su menisko plyšimu susidurti gali tekti įvairaus amžiaus žmonėms. Jauname amžiuje menisko plyšimas dažniausiai įvyksta sportuojant ir patiriant sportinę traumą. Tai sukelti gali keliams pavojingi judesiai, ypač – kojos persukimas ar nenatūralus pasisukimas kojomis. Dėl šios priežasties menisko plyšimas yra dažnas tarp šokėjų ar kontaktiniu sportu (krepšiniu, futbolu, regbiu) užsiimančių žmonių.

Vyresnio amžiaus žmonės su menisko plyšimu dažnai susiduria dėl kitokių priežasčių, nors sportinės traumos vis dar gali būti aktualios. Su amžiumi audinių elastingumas mažėja, meniskas pasidaro kietesnis (tai vadinama menisko degeneracija), todėl vyresniame amžiuje dažnesni degeneraciniai plyšimai. Ši problema ypač dažna, jei žmogus neužsiima fizine veikla, reguliariai nesportuoja. Taip yra dėl to, nes tuomet keliai gauna mažiau raumenų prilaikymo bei atramos, audiniai yra mažiau lankstūs ir labiau pažeidžiami. Plyšus meniskui, ypač vyresniame amžiuje, dažnai reikalinga menisko operacija bei sąnario paviršiaus atstatymas. Priklausomai nuo menisko plyšimo tipo, menisko operacija gali būti sudėtinga. Negydomas itin sudėtingas menisko plyšimo atvejis gali sukelti ankstyvą kaulų degeneraciją (artritą).

 

Meniskas: plyšimo simptomai

Dažnas, aštrus, stiprus skausmas sulenkus kelius gali būti pirmas menisko plyšimo ženklas. Šis skausmas gali pasireikšti ir atliekant kitus judesius, kaip tupiantis, lipant laiptais, sukantis ar kitaip sukeliant spaudimą keliui. Tokiu atveju kartu su skausmu dažnai juntamas ir sąstingis keliuose. Greta šių simptomų taip pat būdingas kelio sąnario skausmas, padidėjęs jautrumas bei patinimas. Vis dėlto, net ir žinant simptomus, menisko plyšimas gali būti diagnozuotas tik atvykus pas kineziterapeutą bei jam atlikus įvairius testus. Taip yra dėl to, nes panašūs simptomai būdingi ir kitoms kelių problemoms, kaip sąnario degeneracijai, bursitui ar sausgyslių, raiščių problemom. Tačiau tik kineziterapeutas gali patvirtinti šią diagnozę.

Dar vienas būdas aptikti menisko plyšimą ir patvirtinti įtariamus jo simptomus – magnetinio rezonanso tomografija. Tai geras neinvazinis būdas, patvirtinti šios nemalonios būklės atsiradimą. Verta atkreipti dėmesį, kad rentgeno tyrimas menisko plyšimo parodyti negali.

gydymas

Plyšusio menisko gydymas

Nedidelis menisko plyšimas gali būti išgydomas kineziterapijos pagalba. Viena pagrindinių taisyklių yra vengti apkrovos keliui. Būtent raumenys ir padeda apsaugoti kelius nuo per didelės apkrovos. Mokslininkai įrodė, kad raumenų stiprinimas padeda sumažinti keliui tenkančią apkrovą, kadangi sąnarys ir kiti kelio dariniai gauna geresnę atramą ir palaikymą. Plyšus meniskui ir atlikus kelio operaciją, gydymo eiga su kineziterapeutu dažniausiai atrodo taip:

  • Sumažinti skausmą ir uždegimą;
  • Pagerinti judėjimą;
  • Stiprinti šlaunies dvigalvius ir blauzdos dvigalvius raumenis;
  • Stiprinti apatinę kūno dalį: treniruoti klubų bei dubens raumenis;
  • Stiprinti kelio girnelės raiščius;
  • Raumenų stiprinimas padės laisviau judėti bei padės lengviau atlikti skirtingus veiksmus tokius kaip vaikščiojimas, bėgiojimas bei šokinėjimas;
  • Sumažinti pasikartojančių traumų tikimybę.

Menisko plyšimas taip pat gali atsirasti ir dėl kitų kelio traumų, kurios taip pat turėtų būti gydomos. Dėl šios priežasties kineziterapeuto konsultacija dar prieš pradedant gydymą yra labai naudinga. Specialistas nustatys visas įmanomas skausmo atsiradimo priežastis ir sukurs individualią, būtent prie Jūsų būklės pritaikytą, gydymo planą.

 

Meniskas: kiek laiko užtrunka menisko plyšimo gydymas? 

Plyšęs meniskas gali būti gydomas nuo šešių iki aštuonių savaičių. Kaip jau minėta anksčiau, kai kuriais atvejais gali būti reikalinga menisko operacija. Kineziterapeutas jums patars koks gydymas yra reikalingas. Gijimo periode labai svarbu, kad vengtumėte veiksmų bei pratimų, kurie gali padidinti krūvį plyšusiam meniskui bei dar labiau sulėtinti jo gijimą. Kineziterapeutas patars kaip sumažinti krūvį tenkantį keliui.

Ar visada reikalingas chirurginis gydymas?

Daugelis chirurgų rekomenduoja atlikti keleto savaičių kineziterapijos kursą, kad būtų pasiruošta menisko operacijai. Priešoperacinė kineziterapija turi du pagrindinius privalumus:

  • Pilnas kelio išgijimas, t.y. operacija nebereikalinga. Kartais, jei menisko plyšimas nėra labai didelis ar pilnas, pilnam išgijimui gali užtekti ir neinvazinių kineziterapinių priemonių.
  • Kelio stiprinimas, kuris padės geriau gyti po operacijos ir geriau ją atlaikyti.

Jei menisko operacija reikalinga, ji dažniausiai atliekama artroskopiškai (sąnario ištyrimo ir gydymo metodas, kai naudojama speciali tam pritaikyta aparatūra). Šis metodas skiriasi tuo, kad norint atlikti sąnario ištyrimą ir tam tikrus operacinius veiksnius nereikia atverti sąnario (neatliekamas operacinis pjūvis). Operacijos metu padaromos tik kelios nedidelės skylutės darbiniams instrumentams. Dažniausiai menisko operacijos metu stengiamasi išsaugoti kelio elastingumą. Sėkmingai atlikta menisko operacija užkerta kelią tolimesnėms kelio traumoms, tokioms kaip artritas.

 

Meniskas: kineziterapija po operacijos

Reabilitacija po operacijos

Reabilitacijos laikotarpis priklauso nuo to, kurioje vietoje buvo plyšęs meniskas. Dažniausiai kineziterapeutai rekomenduoja 4-8 savaičių reabilitaciją su tiesimo bei lenkimo pratimais, tam, kad vėliau būtų galima atlikti pratimus su svoriais. Reabilitacijos metu vykdomi pratimai pagrinde skirti stiprinti kelius, kelio girnelę, keturgalvį šlaunies bei dvigalvį blauzdos raumenis. Gydymas po operacijos yra panašus tiek rezekcijos, tiek operacijos atveju, atsižvelgiant į kelio būklę.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ turi daug metų patirties gydant plyšusius meniskus ar padedant atsigauti po kelio operacijos. Dėl išsamesnės informacijos rekomenduojama pasitarti su kineziterapeutu. Padėjome jau šimtams klientų ir galime padėti ir Jums! Registracija užpildžius šią formą, arba telefonu 867304464.

Informacija papildyta ir atnaujinta 2022-05-30.