Kaip greitai numalšinti nugaros skausmą

Kaip greitai numalšinti nugaros skausmą

Kaip greitai numalšinti nugaros skausmą

Su nugaros skausmu susiduria daugybė žmonių ir tai yra dažniausiai pasitaikanti darbo praleidimo priežastis tarp 30-50 metų amžiaus žmonių. Užklupęs skausmas gali būti erzinantis ar net sunkiai pakenčiamas ir gali ištikti bet kurioje nugaros dalyje. Naujai atsiradęs skausmas (trunkantis iki 6 sav.) yra vadinamas ūmiu, o ilgai besitęsiantis (virš 2 mėn.) vadinamas lėtiniu. Skausmo rūšis šiek tiek lemia gydymo metodus, tačiau pagrindinis skirtumas pasireiškia gydymo trukmėje. Ilgiau besitęsiantį skausmą ir numalšinti užtrunka ilgiau. Todėl siekiant kuo greičiau jo atsikratyti skatiname gydymą pradėti nedelsiant. Pateikiame patarimus, kaip greitai numalšinti nugaros skausmą.

 

Judėkite.

Anksčiau dažnai nugaros skausmą būdavo rekomenduojama gydyti gulėjimu ir poilsiu. Tačiau šis metodas yra visiškai neveiksmingas ir tik prisideda prie nugaros skausmą sukeliančių problemų. Geriausias ir efektyviausias būdas greitai numalšinti nugaros skausmą yra judėjimas, mankštos ir specialūs pratimai. Žinoma, judėjimas kenčiant skausmą gali sukelti šiek tiek diskomforto, tačiau tikslingai ir tinkamai atliekami judesiai iškart jį numalšina – svarbiausia neapleisti savo raumenų. Labai svarbu paminėti, kad ne visi pratimai ir sporto šakos padeda malšinti skausmą, kai kurios gali tik pabloginti situaciją.

Reikėtų vengti intensyvaus ar kontaktinio sporto, kaip krepšinis, bėgimas ar gimnastika. Taip pat, venkite pritūpimų ir tempimo pratimų, kur reikia stovint lenktis prie pėdų, ir kojų kilnojimo pratimų. Vietoj to pabandykite vaikščioti, plaukioti, atlikti lengvus nugaros tempimo pratimus. Skausmą patiriantis stuburas yra labiau pažeidžiamas, todėl stipriai rekomenduojame prieš pradedant sportuoti pasikonsultuoti su kineziterapeutu. Specialistas parekomenduotų Jūsų būklei tinkamus pratimus ir parodytų, kaip taisyklingai juos atlikti.

Patiriant nugaros skausmus svarbu judėti, tačiau jei pratimas kelia skausmą, nesistenkite jo atlikti per prievartą

Šaltis ir karštis.

Šilti ir šalti kompresai puikiai padeda mažinti nugaros skausmus įvairiose vietose. Vis dėlto, prieš naudojant kompresus atsižvelgti reikėtų į juntamo skausmo tipą. Jeigu nugaros skausmas prasidėjo neseniai ir tęsiasi iki 2 parų – naudokite šaltus kompresus. Ant skaudamos vietos pridėkite šaltą kompresą ir laikykite apie 20 min., tai darykite kelis kartus per dieną. Praėjus 2 paroms, skausmą sumažinti padės karšti kompresai ar šiltos vonios. Ši priemonė labiausiai tinka ūminio skausmo slopinimui, tačiau patiriant lėtinį skausmą nuolat dedami šilti kompresai taip pat gali padėti. Šis metodas veikia geriausiai, jei skausmo priežastis yra įvairūs nugaros sužeidimai ar raumenų patempimai.

 

Užtikrinkite miego kokybę.

Miego kokybė gali stipriai paveikti stuburo sveikatą. Nugaros skausmai gali atsirasti dėl netinkamos miego pozos, todėl pajutus skausmus pasistenkite miegoti ant nugaros. Jei nepavyksta, nes esate įpratę miegoti ant šono – stenkitės dažnai keisti puses. Taip pat, atkreipkite dėmesį į pagalvę, laikykite ją ne po pečiais, o po kaklu ir galva. Pagalvė neturėtų iškelti galvos, o tik suteikti jai atramą. Čiužinys yra dar vienas svarbus kokybiško miego elementas. Renkantis čiužinį reikėtų atsižvelgti į jo kietumą. Teisingai pasirinkti padės ši taisyklė: jei jūsų liemuo yra siauresnis už klubus – rinkitės minkštesnį čiužinį, jei liemuo panašaus pločio kaip klubai – rinkitės kietesnį.

Jei jūsų liemuo yra siauresnis už klubus – rinkitės minkštesnį čiužinį, jei liemuo panašaus pločio kaip klubai – rinkitės kietesnį

Tinkami batai.

Labai dažnai neergonomiški batai yra viena iš nugaros skausmo atsiradimo priežasčių. Nors nuolatinis aukštakulnių dėvėjimas akivaizdžiai kenkia stuburo sveikatai, tai ne vieninteliai nugaros skausmą galintys sukelti batai. Jei jūsų plokšti batai nesuteikia tinkamos atramos, yra per kieti, per maži ar vidpadis neatitinka pėdos formos – gali išsivystyti nugaros skausmas. Šią problemą išspręsti galite paprasčiausiai pakeitus batus. Skausmas turėtų sumažėti iš karto.

 

Nugaros masažas.

Nugaros masažas ne tik labai efektyviai mažina nugaros skausmus, tačiau gerina ir emocinę būklę, mažina stresą. Masažo metu suaktyvėjusi kraujo cirkuliacija padeda greičiau gyti pažeistoms nugaros vietoms, atpalaiduojami įsitempę raumenys. Tai yra vienas maloniausių būdų greitai numalšinti nugaros skausmą.

 

Rūpinkitės savo emocine sveikata.

Yra žinoma, kad stresas žymiai prisideda prie nugaros skausmo atsiradimo. Streso metu įsitempia raumenys, pasikeičia kvėpavimas ir dingsta noras aktyviai leisti laisvalaikį. Visi šie faktoriai lemia suprastėjusią sveikatą ir dažnai sukelia nugaros skausmus. Tačiau stresą sumažinti gali padėti net maži pokyčiai rutinoje ar sveikų įpročių prisijaukinimas. Pabandykite sveikiau maitintis ir daugiau laiko skirti poilsiui. Atraskite laiko susitikti su artimaisiais ir nepamirškite savo hobių.

 

Tinkama laikysena.

Kūprinimasis, netinkama laikysena gali ne tik sukelti nugaros skausmus, bet ir pabloginti jau esamus. Tai ypač aktualu, jeigu dirbate sėdimą arba stovimą darbą. Susidūrus su nugaros skausmais pabandykite užtikrinti taisyklingą laikyseną sėdint ir stovint. Pasistenkite nesikūprinti, sėdint kelius laikykite klubų aukštyje ir užtikrinkite tinkamą nugaros atramą. Jei tenka ilgą laiką stovėti, pasistenkite nesilošti atgal ir rekomenduojame vieną koją atremti į aukščiau esančius paviršius.

Jei dirbate sėdimą darbą, pasistenkite nesikūprinti ir sėdint kelius laikyti klubų aukštyje, taip pat užtikrinkite tinkamą nugaros atramą

Šie patarimai turėtų padėti greitai numalšinti nugaros skausmą. Vis dėlto, jei juos išbandėte, tačiau nugaros skausmas nemažėja ar nepranyksta – kreipkitės į kineziterapeutą. Kineziterapijos klinikoje „Sveikatos gama“ dirbantys specialistai padės geriau suprasti nugaros skausmo atsiradimo priežastis ir sukurs efektyvų Jums individualiai pritaikytą gydymo planą. Nedelskite padėti sau, registruokitės kineziterapeuto konsultacijai jau dabar.

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama” vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.