Artritas: kokie simptomai, kaip jį gydyti?
Artritas yra sąnarių sutrikimas, kuris pasireiškia vieno ar kelių sąnarių uždegimu. Dažniausiai šia liga serga 65 metų ir vyresni, tačiau ši liga gali susirgti įvairaus amžiaus žmonės. Artrito sąvoka taip pat yra vartojama apibūdinti įvairiems sąnarių, aplinkinių bei jungiamųjų audinių sutrikimams. Dažniausiai pasitaikanti šios ligos forma yra ostioartritas dėl tos priežasties sąnarių kremzlės dyla, plonėja, todėl sąnario judesiai tampa skausmingi, sudėtingesni.
Nors yra 100 skirtingų artrito formų, tačiau net 95 procentų visų artrito atvejų sudaro būtent šios ligos:
- Osteoartritas;
- Reumatoidinis artritas;
- Psoriazinis artritas.
Artrito simptomai
Dažniausi artrito simptomai: nyksta sąnario kremzlė, kinta pokremzlinis kaulinis audinys bei susidaro naujos kaulinės struktūros. Po kurio laiko sąnarių ligos progresuoja, ir žmogus nuolat pradeda jausti skausmą. Taip pat pastebėta, kad į oro permainas labiausiai reaguoja dėl senatvinių pokyčių pažeisti sąnariai: juos skauda, gelia, jie patinsta, atsiranda kitų nemalonių simptomų.
Kaip vyksta artrito gydymas?
Vienas svarbiausių artrito gydymo metodų yra kineziterapija. Kineziterapijos metu didžiausias dėmesys yra skiriamas skausmo malšinimui bei sąnario funkcijos atstatymui didinant paciento fizinio aktyvumo galimybes. kineziterapeutai naudodami fizinių pratimų ir kitas programas siekia maksimalaus rezultato bei, kad po jų pacientas gebėtų savarankiškai tęsti gydymą. Fizioterapija taip pat siekiama sumažinti esantį uždegimą, taip pat itin didelį dėmesį sutelkia į skausmo ir sąstingio mažinimą.
Šildymas. Šios procedūros metu kūno audiniai yra veikiamo šiluma. Šiluma gali būti nukreipta į paviršinius ar giluminius audinius. Dažniausiai naudojami gydymo būdai yra infraraudonoji spinduliuotė (šilumos lempos) ir karšti kompresai paviršiniams audiniams šildyti.
Elektroterapija. Šis gydymo būdas sukelia elektrinį kūno audinių stimuliavimą. Šis būdas gali būti labai naudingas gydant tiek ūminį, tiek lėtinį artritą, kuomet jau jaučiamas skausmas, patinimas ir raumenų spazmai.
Masažas taip pat gali padėti laisviau judėti. Tai netinka kiekvienam pacientui, bet jūsų kineziterapeutas galės patarti, ar jums tai bus naudinga.
PATARIMAS: itin svarbus subalansuotas sporto ir poilsio rėžimas, skirti didelį dėmesį sąnario padėčiai, nes būtent šis būdas padeda suvaldyti skausmą, o po šios srities operacijos yra itin svarbus sąnario funkcijos atstatymas bei apsauga.
Ką daryti jei diagnozuotas artritas?
Fizinis aktyvumas
Per daug intensyvus artrito gydymas gali net pakenkti, bet taip nieko nedaryti irgi negalima. Jūsų kineziterapeutas gali patarti, kaip padidinti fizinės veiklos intensyvumą, kad galėtumėte susidoroti su tuo, ir padės rasti tinkamą poilsio ir sporto rėžimą. Planuojant fizinį aktyvumą, kad šis nebūtų pernelyg intensyvus, galėsite mėgautis tuo, kuo užsiimate.
Sergant artritu yra labai svarbu palaikyti fizinį aktyvumą. Daugelis sergančiųjų artritu mano, kad sportas tik dar labiau pakenks jų sąnariams bei sukels tik dar didesnį skausmą, tačiau svarbu nepamiršti, kad sąnariai yra skirti judėjimui, o aplink esantys raumenys ir kiti audiniai tampa silpnesni. Dėl šios priežasties jūsų sąnariai gali prarasti elastingumą ir taip apribos jūsų judėjimo laisvę. Visgi sportas gali jums padėti palaikyti gerą fizinę būklę, atsikratyti antsvorio arba išlaikyti sveiką svorį ir užtikrins pasitikėjimo savimi jausmą.
Kaip kineziterapija gali padėti jeigu diagnozuotas artritas
Pasikonsultuokite su kineziterapeutu – jie gali padėti suplanuoti sporto programą, jei esate naujokas, kineziterapeutas suteiks informacijos bei padės pasirinkti tinkamą treniruočių pobūdį pagal sveikatos būklę.
Kitas svarbus dalykas yra fizinio krūvio intensyvumo pasirinkimas ir atsargus jo didinimas po truputį. Pirmieji bandymai sportuoti gali sukelti dar didesnį skausmą, tačiau su laiku skausmas išnyks ir jūsų pasitikėjimas savimi išaugs ir sustiprėsite fiziškai. Dėl to yra labai svarbu bent jau pradžioje sportuoti su kineziterapeuto priežiūra.
Artritas gali sukelti sąnarių sąstingį ir raumenų silpnėjimą, o tai gali turėti įtakos jūsų kasdienei veiklai.
Kineziterapeutas įvertins jūsų raumenų jėgą ir įvertins jūsų sąnariams galimų judesių spektrą, parinks metodus ir pratimus, kad jūsų sąnariai funkcionuotų kaip įmanoma geriau. Pasikonsultuokite su kineziterapeutu jau dabar.