Nugaros skausmas tarp menčių
Nugaros skausmas tarp menčių
Nugaros skausmas tarp menčių – kas tai?
Nugaros skausmas tarp menčių yra dažna sveikatos problema, su ja susiduria apie penktadalis žmonių viename ar kitame gyvenimo etape. Vis dėlto, tai yra žymiai retesnė problema, nei kaklo ar nugaros apačios skausmas. Taip yra dėl to, nes viršutinė nugaros dalis, kurioje yra mentės, yra pakankamai atspari sužeidimams ir skausmui. Būtent dėl to nugaros skausmą tarp menčių dažnai sukelia ilgalaikės problemos ir skausmas atsiranda palengva. Pradžioje jis būna švelnus ir lengvai ignoruojamas, tačiau nepradėjus gydymo ar neišsprendus jį sukėlusios problemos, skausmas gali tapti sunkiai pakenčiamu.
Kodėl atsiranda skausmas nugaroje tarp menčių?
Viršutinė nugaros dalis yra gerokai tvirtesnė ir mažiau lanksti už apatinę nugarą ir kaklą. Stuburas šioje vietoje yra stiprus, todėl labai retai nugaros skausmas tarp menčių yra susijęs su slankstelių ar pačio stuburo pažeidimais. Dažniausiai jis atsiranda dėl problemų su ties mentėmis esančiais raumenimis. Šias problemas sukelti gali:
- Prasta laikysena. Neaktyvus gyvenimo būdas ir ilgas sėdėjimas darbe bei laisvalaikiu sukelia struktūrinius pokyčius nugaroje ir kakle. Raumenys šiose vietose susilpnėja ir išsibalansuoja, todėl tinkamai neprilaiko stuburo. Netaisyklinga laikysena viską tik pablogina. Besikūprinant daug daugiau spaudimo perkeliama stuburui ir raumenims bei raiščiams, todėl jie pervargsta ir nusilpsta. Kreivas sėdėjimas ir stovėjimas taip pat svorį paskirsto netolygiai ir atsiranda raumenų disbalansas.
- „Žinučių kaklas“. Ši šiuolaikinė problema prisideda prie nugaros skausmo tarp menčių atsiradimo įvairaus amžiaus žmonėms. Rašant žinutes, galvą palenkiame į priekį atskirai nuo kūno ir tokiu būdu galvos svoris, slegiantis kaklą ir stuburą, patrigubėja. Jei per dieną žiūrėdami į telefoną praleidžiate 2-4 valandas ir daugiau, stipriai padidėja rizika susidurti su nugaros skausmu tarp menčių. Būtent dėl šios priežasties nugaros skausmai vis dažnėja tarp jaunesnio amžiaus žmonių.
- Netaisyklingas kėlimas. Kai keliame sunkius daiktus kreivu stuburu, viršutinė nugara patiria daug streso. Skausmas nugaroje tarp menčių gali lengvai atsirasti ypač tada, jei sunkų objektą iškeliate virš galvos, nes tuomet itin lengva susižeisti, patempti raiščius ar raumenis. Per sunkių objektų kėlimas ir nešiojimas taip pat vargina viršutinę nugarą ir gali atsirasti skausmai. Su šia problema dažnai susiduria fizinį darbą dirbantys žmonės ar netgi mamos, nešiojančios savo vaikus.
- Sportas. Nors sportas yra puikiai padeda išvengti nugaros skausmo, kai kurios sporto šakos padidina riziką sužeisti tarp menčių esančius raumenis. Svorių kilnojimas, kamuolio kėlimas virš galvos, kai kurios plaukimo technikos kelia grėsmę viršutinės nugaros sveikatai.
- Stresas. Nuolatinis stresas sukelia raumenų įtampą, kuri ypač jaučiasi pečiuose ir kakle. Įtempti kaklo ir pečių raumenys gali sukelti skausmą tarp menčių.
Yra ir kitų priežasčių, galinčių sukelti nugaros skausmą tarp menčių, kaip skoliozė, osteoartritas, išvarža. Tačiau dėl jų sunerimti reikėtų tik tada, jei gydomas skausmas nepraeina ir nemažėja bėgant laikui.
Nugaros skausmas tarp menčių: gydymas ir prevencija
Skausmas nugaroje tarp menčių gydomas panašiai, kaip ir kitų nugaros dalių skausmas. Jis itin efektyviai gydomas kineziterapiniais pratimais ir nugaros masažu. Tinkamas judėjimas padeda sugrąžinti raumenų balansą ir geriau prilaikyti stuburą, padeda sumažinti stuburo pažeidžiamumą. Tinkamai gydant, nugaros skausmas tarp menčių turėtų praeiti arba sumažėti per keletą dienų, tačiau jei skausmas nemažėja net gydantis su kineziterapeutu – kreipkitės į gydytoją. Gali būti, kad po skausmu slepiasi rimtesnė priežastis.
Daugiau apie nugaros skausmo gydymą galite skaityti čia: https://sveikatosgama.lt/nugaros-skausmas/
Vis dėlto, kadangi šis skausmas dažnai atsiranda dėl žalingų įpročių, gydant labai svarbu stengtis kiek įmanoma naikinti stuburo sveikatai kenkiančius įpročius ir keisti juos teigiamais. Taip ne tik sumažinsite jau esamus skausmus, bet ir išvengsite jų ateityje.
Rekomenduojame:
- Sėdint kas pusvalandį pakeiskite poziciją. Rekomenduojame retkarčiais padaryti pertraukas nuo sėdėjimo ir lengvai prasitampyti ar pastovėti.
- Ribokite laiką prie telefono. Laiko reikalaujančius darbus ar užduotis pasistenkite atlikti per kompiuterį, o ne telefoną. Taip pat, stenkitės mažiau palenkti galvą žiūrint į telefono ekraną.
- Pailsėkite. Jei užsiimate aktyviu sportu ar dirbate fizinį darbą – pailsėkite. Leiskite savo išvargintiems raumenims atsigauti.
- Stebėkite savo laikyseną. Skausmas nugaroje tarp menčių labai dažnai atsiranda dėl kūprinimosi. Stenkitės prižiūrėti savo laikyseną ir išsitiesti, kai tik prisimenate, arba užsistatykite reguliarius priminimus per mobilųjį telefoną.
- Judėkite. Jei jūsų gyvenimo būdas yra pasyvus, pasistenkite kiek įmanoma daugiau reguliariai judėti. Puikiai tinka ir neintensyvus judėjimas, kaip vaikščiojimas. Kasdien einant bent 30 minučių, gerokai pagerėja ne tik stuburo sveikata, bet bendra kūno būklė ir savijauta. Taip pat, išbandykite specialiai nugaros skausmui mažinti skirtus pratimus.
- Nerūkykite. Moksliškai įrodyta, kad rūkymas yra itin žalingas nugaros sveikatai ir prisideda prie nugaros skausmo atsiradimo.
Nugaros skausmas tarp menčių: pratimai
Judėjimas yra puikus būdas ne tik gydyti, bet ir išvengti skausmo nugaroje. Vis dėlto, labai svarbu pratimus atlikti taisyklingai, kadangi neteisingai daromas pratimas gali tik prisidėti prie nugaros skausmo paaštrėjimo. Rekomenduojame atvykti į kineziterapeuto konsultaciją, kurios metu specialistas išmoko taisyklingo pratimų atlikimo ir pritaiko juos prie individualios būklės ir pajėgumo.
Pateikiame keletą pratimų, kuriuos atsargiai atliekant, turėtų sumažėti skausmas nugaroje tarp menčių:
Tempimo pratimai:
- Palengva palenkite kaklą į dešinę, išlaikykite pozą 10 sekundžių ir nuleidžiant galvą palei krūtinę perriskite ją į kairę pusę. Šioje pozoje ją laikykite taip pat 10 sekundžių. Tuomet grįžkite į pradinę poziciją. Šio pratimo metu su galva turėtumėte nubrėžti ratą. Pratimą kartokite 2-3 kartus.
- Atsistokite rankas priglaudus prie šonų. Ratiniais judesiais sukite pečius atgal 5 kartus. Tuomet 5 kartus sukite juos į priekį. Pakartokite keletą kartų.
- Atsisėskite ant kėdės, kojas padėkite ant žemės. Ištieskite dešinę ranką į viršų ir lenkitės į kairę pusę, kol pajusite tempimą. Išsitieskite ir kartokite dar 5 kartus. Tuomet tą patį darykite su kaire ranka.
Stiprinimo pratimai:
- Atsistokite rankas priglaudus prie šonų. Spauskite savo mentes atgal, vieną prie kitos, ir suspaudus laikykite 10 sekundžių. Kartokite kelis kartus.
- Visa nugara atsiremkite į sieną ir pėdas laikykite pečių plotyje. Ištieskite rankas į šonus (kūnu sukuriant T formą), tuomet sulenkite jas ties alkūnėmis, suformuojant statų kampą. Letai kelkite rankas į viršų, užtikrinant, kad jos liestųsi prie sienos. Kai delnai susilies viršuje, grįžkite į pradinę poziciją ir kartokite dar 10 kartų.
- Paimkite į rankas du lengvus svarmenis, atsistokite ir pasilenkite per liemenį 45° kampu. Nugara ir kaklas turi išlikti tiesūs net pasilenkus. Kelkite rankas į šonus. Tai kartokite 12 kartų.
Taisyklingai ir reguliariai atliekant šiuos pratimus išliksite lankstūs ir sustiprinsite viršutinę nugarą. Žinoma, tai nėra pilnas treniruotės planas, tačiau net ir kelių pratimų atlikimas turėtų pagerinti situaciją ir sumažės nugaros skausmas tarp menčių.
Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi nugaros skausmo gydyme. Jei Jus vargina nugaros skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius nugaros skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .
Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama” vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.