Ką daryti jeigu skauda nugarą?

Skauda nugarą? Nugaros skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl ko užsirašome vizitui pas gydytoją ar pasiimame laisvą dieną darbe. Beveik visi žmonės bent kartą gyvenime jaučia skausmą įvairiose nugaros vietose, kur išsidėstę 24 stuburo slanksteliai. Taigi, skausmas gali pasireikšti bet kurioje vietoje nuo nugaros apačios iki kaklo viršaus.
Gera žinia tai, kad nuo nugaros skausmo galima apsisaugoti arba efektyviai jį sumažinti. Jei skauda nugarą, namų gydymas ir taisyklinga kūno mechanika išgydys skausmą per kelias savaites. Tik labai retais atvejais nugaros skausmas signalizuoja rimtus struktūrinius sužeidimus ar yra reikalinga operacija.
Nugaros skausmo simptomai:
Nugarą sudaro daugybė elementų, ji užima didelį kūno plotą ir jungiasi su kitomis funkciškai svarbiomis kūno dalimis. Dėl šios priežasties, priklausomai nuo to, kur skauda nugarą, ir skausmo atsiradimo priežasties, gali pasireikšti skirtingi simptomai. Kai skauda nugarą, dažniausiai pasireiškia:
- Raumenų skausmas;
- Skausmas nueinantis žemyn į kojas;
- Skausmas kakle;
- Skausmas gulint;
- Sustiprėjantis skausmas pasilenkiant, stovint, einant ar keliant objektus;
- Stipresnis skausmas atsilošiant.
Skirtingi pasireiškiantys simptomai gali padėti nustatyti nugaros skausmo priežastį, todėl prieš vykstant pas kineziterapeutą konsultacijai reikėtų apgalvoti patirtus pojūčius. Tai padės tiksliau ir greičiau nustatyti skausmą sukėlusią problemą.
Nugaros skausmas apačioje
Nugaros skausmas apačioje yra dažniausiai pasitaikanti skausmo rūšis. Šis skausmas juntamas penkių apatinių slankstelių zonoje ir turėtų praeiti per 4-6 savaites. Dažniausiai su juo susiduria sėdimą darbą dirbantys, netaisyklinga laikysena pasižymintys asmenys. Jei skauda nugarą apačioje, galite jį sumažinti karštais ir šaltais kompresais, mankštomis ir poilsiu (ne ilgesniu nei 2 dienų trukmės).
Daugiau apie nugaros skausmą apačioje skaitykite čia.
Nugaros skausmas viršuje
Nugaros skausmas viršuje sutinkamas gana dažnai, vis dėlto, ne taip dažnai, kaip nugaros skausmas apačioje. Ši skausmo rūšis gali būti juntama tarp menčių arba įvairiose stuburo vietose tarp kaklo ir juosmens. Jį dažniausiai sukelia netaisyklinga laikysena, ypač žiūrėjimas į telefono ekraną palenkus galvą, taip pat per dažas nugaros raumenų naudojimas sportuojant ar dirbant. Šio skausmo prevencijai pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į savo laikyseną ir leisti pailsėti pavargusiems nugaros raumenims.
Daugiau apie nugaros skausmą viršuje skaitykite čia.

Nugaros skausmas pereinantis į koją
Nugaros skausmas pereinantis į koją gali atsirasti dėl keleto stuburo problemų, kaip lėtinis nugaros skausmas, išvarža ar stuburo kanalo stenozė. Vis dėlto, dažniausiai pasitaikanti priežastis – užspaustas nervas. Nervas dažniausiai užspaudžiamas dėl prastos laikysenos sėdint ar per didelės apkrovos stuburui. Susidūrus su šia problema reikia nedelsiant imtis priemonių: šaltų kompresų, nugaros masažų, švelnių tempimo pratimų ir poilsio gulint. Jei šios priemonės po poros dienų nerodo teigiamų rezultatų ir vis tiek skauda nugarą bei koją – kreipkitės į kineziterapeutą arba gydytoją.
Nugaros skausmas gulint
Dažniausiai nugaros skausmas gulint yra lengvai išsprendžiama problema – tereikia pakeisti čiužinį ar miego pozą. Vis dėlto, jei pokyčiai aplinkoje nei kiek nepadeda ir nugaros skausmas gulint ištinka tik naktį – tai gali signalizuoti rimtesnę priežastį. Dažniausiai šiuos skausmus sukelia: patemptas raumuo ar raištis, išialgija, tarpslankstelinių diskų degeneracija. Siekiant greito palengvėjimo, rekomenduojama pakeisti miego pozicijas, pabandyti miegoti ant nugaros, su pagalvėmis po keliais. Taip pat, skausmui malšinti gali padėti karšti kompresai ir nugaros masažas.
Daugiau apie nugaros skausmą gulint skaitykite čia.
Skausmas gali pasireikšti įvairiose nugaros dalyse ir skirtingais paros laikais. Šių simptomų variacijų išmanymas ir supratimas padeda nustatyti skausmo atsiradimo priežastį.

Kada kreiptis į gydytoją jeigu skauda nugarą
Neretai nugarą skauda dėl nesudėtingų, namų sąlygomis išgydomų problemų. Toks skausmas turėtų sumažėti per keletą dienų ir visiškai praeiti per porą savaičių. Tačiau pastebėjus įtartinus simptomus reikia nedelsiant kreiptis į kineziterapeutą, kadangi retkarčiais nugaros skausmas gali signalizuoti rimtesnes problemas.
Būtinai pasikonsultuokite su kineziterapeutu dėl nugaros skausmo, jeigu:
- Skausmas pereina į kojas, ypač žemiau kelių.
- Sukelia silpnumą, kutenimą kojose.
- Skausmas atsirado po traumos.
- Atsirado šlapinimosi ir tuštinimosi problemos.
- Prasidėjo karščiavimas.
- Nepaaiškinamai pradėjo kristi svoris.
- Skausmas nemažėja pakeitus pozicijas ar pailsėjus.
- Turite onkologinių ligų istoriją arba esate vyresni nei 50 metų amžiaus.
Dėl ko skauda nugarą?
Nugara yra sudaryta iš daugybės elementų: raumenų, stuburo, raiščių, sausgyslių, nervinių audinių ir kitų struktūrų. Pažeidimai kiekviename iš jų pasireiškia skirtingais simptomais ir jų intensyvumu, tačiau beveik visuomet juntamas skausmas. Pagal skausmo trukmę, jį galima išskirti į dvi rūšis: ūminį ir lėtinį. Jeigu skauda nugarą iki 6 savaičių – tai ūminis skausmas, jei skausmas juntamas jau ilgiau nei 2-3 mėnesius – jis tapo lėtiniu. Negydomos problemos gali pasireikšti ūminiu skausmu ir praeiti per keletą savaičių arba išsivystyti į lėtinį skausmą, kurį gydyti yra sunkiau.
Priežastys, kodėl skauda nugarą:
- Raumenų ar sausgyslių patempimas. Raumenys gali būti patempti dėl daugybės skirtingų priežasčių, tačiau dažniausiai tam įtakos turi fizinės veiklos trūkumas arba perteklius ir netaisyklinga laikysena įvairių veiklų metu. Fizinės veiklos trūkumas ir netaisyklinga laikysena sukuria raumenų disbalansą nugaroje, todėl vieni raumenys nusilpsta, o kiti yra pertempiami. Kita vertus, per didelis fizinis aktyvumas (ypač jei sportiniai pratimai atliekami netaisyklingai) išvargina raumenis ir, neleidžiant jiems tinkamai pailsėti, raumenys persitempia.
- Tarpslankstelinių diskų išvarža. Kai stubure esantys minkšti tarpslanksteliniai diskai sutrūksta ar įplyšta, gali prasidėti uždegimas, užsispausti nervai. Dažniausiai tai sukelia stiprų skausmą, kurio intensyvumas priklauso nuo išvaržos stadijos, tačiau kartais ši būklė nesukelia jokio skausmo.
- Artritas. Osteoartritas (kremzlės susidėvėjimas) ar stenozė (stuburo kanalo susiaurėjimas) gali kelti stiprų skausmą nugaros srityje.
- Skoliozė – stuburo pasisukimas ar išlinkimas į vieną pusę. Ši būklė dažniausiai pasireiškia dar vaikystėje, todėl ją reikia kuo anksčiau sustabdyti, kol ligos progresas nepadarė didelės žalos. Mažesnio laipsnio skoliozė gali nesukelti nugaros skausmo ar kitų simptomų, tačiau, didėjant iškrypimo laipsniui, skausmo rizika taip pat didėja.
- Osteoporozė. Osteoporozė yra kaulų liga, dėl kurios mažėja kaulų tankis ir jie pasidaro trapesni, pažeidžiami net silpnesniems sukrėtimams. Susiduriant su osteoporoze, stuburo slanksteliai gali skilti, sukeldami stiprų nugaros skausmą.
- Psichologiniai veiksniai. Emocinė būklė daro didelę įtaką stuburo sveikatai, todėl yra įrodyta, kad daug streso, nerimo patiriantiems žmonėms dažnai skauda nugarą. Nugaros skausmas gali atsirasti ir dėl baimės faktoriaus, kadangi nuolat saugant nugarą nuo sužalojimų, ji pasidaro silpna ir labiau pažeidžiama.
Nugaros skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai jis išsivysto patempus raumenį ar sausgyslę.

Kam dažniausiai skauda nugarą?
Nugaros skausmas gali atsirasti bet kuriam žmogui, netgi vaikams ar paaugliams, tačiau vyresnio amžiaus žmonės (30-40m.) su juo susiduria dažniau. Jauniems žmonėms skauda nugarą dažniausiai dėl netaisyklingos laikysenos sėdint ar sunkios kurpinės nešiojimo (ypač jei ji nešiojama ant vieno peties). Taip pat, žmonės, kurie mažai juda ir mankštinasi, turi viršsvorio, rūko, serga depresija, turi nerimo sutrikimus ar netaisyklingai kelia sunkius daiktus dažniau susiduria nu nugaros skausmu.
Kaip apsisaugoti, jei skauda nugarą
Nugaros skausmo galima išvengti, arba jį sumažinti gerinant savo fizinę būklę ir išmokstant teisingos kūno mechanikos. Kad išliktumėte sveiki ir stiprūs, reikia:
- Mankštintis. Atlikti pratimus, kurių metų nereikia sukinėti ar lankstyti nugaros ir kurie stiprina nugaros raumenis. Vaikščiojimas ir plaukimas taip pat yra puiki mankšta norint išvengti nugaros skausmo;
- Stiprinti raumenis ir gerinti lankstumą. Stiprūs nugaros raumenys padeda stuburui išlaikyti apkrovą ir spaudimą;
- Palaikyti sveiką kūno svorį. Viršsvoris apkrauna nugaros raumenis, tad numetus kelis nereikalingus kilogramus galima apsisaugoti nuo skausmo;
- Taisyklinga laikysena. Venkite judesių, kurių metu galite pasitempti nugaros raumenis. Taisyklinga laikysena stovint, sėdint, taisyklingas sunkių daiktų kėlimas nesukelia nugaros skausmo.
- Tinkama miego aplinka. Pakankamo kietumo čiužinys ir teisingas pagalvių naudojimas gali padėti išvengti nugaros ir kaklo skausmo. Taip pat, venkite miegojimo ant pilvo, kadangi tai yra viena žalingiausių miego pozicijų nugarai.
Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi nugaros skausmo gydyme. Jei Jus vargina nugaros skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius nugaros skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .
Straipsnį parengė kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.
Informacija papildyta ir atnaujinta 2021-10-14.