Čiurnos trauma: patarimai kaip greičiau atsistatyti

Čiurnos trauma

Čiurnos trauma yra nereta sportininkų trauma

Čiurnos trauma yra vienas dažniausių sportininkų sužeidimų, tačiau su juo gali susidurti net ir fiziškai neaktyvūs žmonės. Didžiausią riziką susižeisti čiurną turi vyrai tarp 15 ir 25 metų ir moterys virš 30 metų. Ši problema yra dažna ir net apie 20-40% atvejų yra pasikartojantys bei tampa ilgalaikiais simptomais. Dėl šios priežasties susidūrus su čiurnos trauma labai svarbu nedelsiant imtis tinkamo gydymo, kuris galutinai panaikintų skausmą sukėlusią priežastį. Netaikant gydymo arba tai darant netaisyklingai, yra didelė rizika, kad čiurnos trauma bus nuolat pasikartojanti ir trukdys fizinei ar net kasdienei veiklai.

Kas sukelia čiurnos traumą?

Dažniausiai čiurnos trauma atsiranda įtrūkus ar suplyšus raiščiams bei sausgyslėms, prasidėjus uždegimui viename iš jų, kartais dėl sumušimo. Taip pat trauma gali atsitikti dėl čiurnoje esančių kaulų lūžių, tačiau tai yra rečiau pasitaikanti problema. Su šiomis problemomis susiduriama nenatūraliai pasukus koją ar nusileidus ant jos netaisyklingoje pozicijoje. Bėgimas ar vaikščiojimas nelygiais paviršiais, ypač jei dėvite prastai pėdą prilaikančius, laisvus batus, taip pat gali pasibaigti trauma. Neretai su šia problema susiduria ir aukštakulnius dėvinčios moterys, kadangi tai padidina riziką persukti čiurną. Jei fizinės veiklos metu, vaikščiojant ar nukritus čiurnoje pajutote staigų skausmą, dėl kurio pasidarė sunku atsiremti į paveiktą koją, didelė tikimybė jog tai čiurnos trauma.

Patarimai susidūrusiems su čiurnos trauma

Vaikščiokite taisyklingai.
Svarbu vengti kreivo ir netaisyklingo vaikščiojimo. Šlubuoti galite, tačiau privalote užtikrinti, jog pėda ant žemės nusileis kaip įmanoma tiesiau.

Gydymą pradėkite namuose.
Nuo čiurnos traumos atsiradimo iki pirmo susitikimo su kineziterapeutu ar gydytoju gali praeiti keletas dienų, tad įtariant sužeidimą gydymą nedelsiant pradėkite namuose. Svarbiausia – neignoruokite skausmo ir netęskite veiklų, kurios kelia diskomfortą. Pirmas dvi dienas skirkite poilsiui ir stenkitės nevarginti čiurnos, laikyti ją pakeltą. Šalti kompresai padės sumažinti skausmą, šaldykite čiurną ledu kas pora valandų. Taip pat, galite sutvarstyti koją elastiniu bintu ar uždėti įtvarą, taip suteiksite čiurnai daugiau atramos.

Skubiai apsilankykite pas kineziterapeutą.
Neretai prieš susisiekdami su gydytoju pacientai laukia net 2 ar 3 savaites kol skausmas pasidaro nepakenčiamas ir pagaliau pradedamas čiurnos traumos gydymas. Labai svarbu su kineziterapeutu susisiekti nedelsiant, kadangi po čiurnos trauma dažnai slepiasi rimtesnės problemos nei gali pasirodyti. Pilnai plyšę raiščiai ar sausgyslės, kaulų skilimas pasitaiko neretai ir, laiku negydant šių būklių, situacija gali blogėti. Greičiausias ir pigiausias sprendimas – kuo greičiau susitikti su specialistu.

čiurnos trauma gydymas

Atlikite gydomuosius pratimus.
Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas sukurs individualiai pritaikytą pratimų planą, leisiantį kuo greičiau ir saugiau grįžti prie kasdienių ir net sportinių veiklų. Kineziterapeutas išmokins taisyklingai atlikti kiekvieną judesį ir gydymą galėsite tęsti namuose. Reguliariai atliekant pratimus sumažės skausmas, bus sukurta tinkama atrama čiurnai ir bus sumažinta rizika panašių problemų atsiradimui ateityje.

Labai dažnai žmonės galvoja, jog praėjus skausmui, jie yra visiškai sveiki. Deja, kai patempiate čiurną, prarandate daug su pėdos koordinacija susijusių judesių, kuriuos siunčia smegenys, o jiems susigrąžinti reikia praktikos ir specialių pratimų. Tai nėra kažkas, ką galite pajausti, tačiau tai išlieka labai svarbiu faktoriumi. Dažnai šis kriterijus yra praleidžiamas pro akis, todėl taip dažnai šios traumos atsinaujina. Mūsų smegenys pamiršta apie atstatomą čiurną, todėl prarandame anksčiau įvaldytą kontrolę.

Kai tik atsidursite prie reabilitacijos pabaigos, kineziterapeutas sudarys pratimus, kad galėtumėte atstatyti pėdų judesių koordinaciją, manevringumą ir galų gale pilnai išsigydyti čiurnos traumą.

Straipsnį parengė vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir papildyta 2021-11-05.