sanariu skausmas

Sąnarių skausmas, jo atsiradimo priežastys ir gydymas

Žmogaus kūne yra daugybė sąnarių, kasdien atlaikančių mūsų svorį ir padedančių atlikti visus įprastus darbus. Jie patiria didelį krūvį bei spaudimą, todėl nenuostabu, kad sąnarių skausmas yra vienas dažniausių pacientų nusiskundimų. Sąnarių skausmas gali pasireikšti įvairiose vietose ir sukelti skirtingus pojūčius, priklausomai nuo problemos atsiradimo priežasties, lokacijos, aplinkybių.

Pajutus skausmą sąnaryje nereikėtų panikuoti, kadangi dažniausiai tai nesignalizuoja rimtų problemų, diskomfortas gali praeiti savaime per keletą dienų. Vis dėlto, laiku nepastebėta ir negydoma sąnario problema gali progresuoti ir pradėti kenkti gyvenimo kokybei bei fizinei būklei. Dėl šios priežasties, pastebėjus skausmą sąnaryje, reikėtų neignoruoti simptomų, o nedelsiant imtis gydymo namų sąlygomis ar susisiekti su kineziterapeutu.

Kodėl atsiranda sąnarių skausmas?

Sąnarių skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Mūsų sąnariai sudaryti iš daugybės skirtingų elementų ir problema kiekviename iš jų gali pasireikšti skausmu. Taip pat, kartais kitose kūno vietose ar audiniuose esančios problemos gali sukelti skausmą, persiduodantį net į sąnarius. Skausmo priežasties supratimas ir diagnozė yra labai svarbu, kadangi nuo to priklauso visas gydymo procesas. Išskiriame dažniausiai pasitaikančias sąnario skausmo priežastis:

  • Artritas. Artritas yra viena dažniausiai sutinkamų sąnario skausmo atsiradimo priežasčių. Dvi pagrindinės artrito formos yra osteoartritas ir reumatodinis artritas. Osteoartritas yra degeneracinė liga, dėl kurios palengva pradeda irti sąnarį supančios kremzlės. Tokiu būdu kaulai trinasi tarpusavyje, gali atskilti kremzlės dalelės ir patekti į sąnarį, juntamas girgždėjimas sąnariuose bei jų sustingimas. Reumatoidinis artritas veikia visiškai kitaip, tai – autoimuninė liga, sukelianti sąnarių uždegimą. Jis pasižymi paraudusiais, ištinusiais sąnariais, skausmu ir į gripą panašiais simptomais. Abi artrito rūšys sukelia daug diskomforto ir, nesiimant priemonių, gali progresuoti.
  • Bursitas. Bursitas yra sąnario tepalinio maišelio (bursos) uždegimas. Jis pasireiškia skausmu, ištinimu, paraudimu ir sunkumu pilnai lankstyti paveiktąjį sąnarį. Bursitas gali atsirasti įvairiuose sąnariuose, tačiau dažniausiai jis sutinkamas kelyje, alkūnėje, klubuose ar kulne. Uždegimas bursoje gali būti sukeltas dėl įvairių priežasčių, jos vyrauja priklausomai nuo skausmo vietos.
  • Tendinitas. Tendinitas, arba sausgyslių uždegimas, atsiranda sudirginus ar pažeidus sąnaryje esančią sausgyslę. Taip gali atsitikti dėl pakartotinų judesių sporto, darbo metu ar dėl staigaus sužeidimo. Tendinitas dažniausiai paveikia alkūnes, kelius, pečius ir klubus.
  • Sužeidimai ir traumos. Kiekvieną sąnarį sudaro daug elementų ir dėl stipraus smūgio, nukritus, netaisyklingai pasisukus, bet kuris iš jų gali būti pažeistas. Sąnarių skausmas gali atsirasti dėl po sužeidimo įtrūkusios kremzlės, plyšusio raiščio ar sausgyslės, patemptų raumenų ar net įskilusio kaulo.

Yra ir daugiau priežasčių, galinčių sukelti skausmą, kadangi kiekvienas sąnarys pasižymi specifiškai jam būdingomis problemomis.

Peties sąnario skausmas

Petys yra pats judriausias ir mobiliausias kūno sąnarys. Tai, žinoma, yra geras dalykas, tačiau judrumas petį taip pat padaro ir lengvai pažeidžiamu – šio sąnario skausmą per gyvenimą patiria net apie trečdalis žmonių. Peties sąnario skausmas dažniausiai atsiranda dėl sausgyslių uždegimo ar traumos, tačiau taip pat neretai susiduriama su peties rotatorių įplyšimu, peties sąnario ankštumo sindromu ir sąnario dislokacija.

Plačiau apie peties skausmą, jo gydymą ir pratimus, skirtus skausmui mažinti, skaitykite čia.

Kelių sąnarių skausmas

Per metus keliai susilenkia daugiau nei milijoną kartų, kasdien jie atlaiko didelį svorį ir patiria daug spaudimo bei krūvio. Dėl šios priežasties nereikėtų stebėtis, kad kelio sąnario skausmas yra vienas pagrindinių nusiskundimų tarp įvairaus amžiaus žmonių. Skausmas kelyje gali atsirasti dėl visų viršuje aptartų problemų, tačiau dažniausiai sutinkami raiščių sužeidimai. Taip pat kelys dažnai susiduria ir su šiam sąnariui būdingomis būklėmis, kaip beikerio cista, bėgiko keliu ir menisko įtrūkimu.

Daugiau apie šias būkles, jų gydymą ir prevenciją skaitykite čia.

peties sąnarių skausmas

Klubo skausmas

Klubo sąnario skausmas sutinkamas rečiau nei kelių ar pečių ir jį diagnozuoti šiek tiek sunkiau. Skausmas kirkšnyje ar apatinėje nugaros dalyje neretai išplinta į klubus, todėl kartais gali būti sunku nustatyti tikslią jo atsiradimo priežastį. Vis dėlto, klubo skausmas dažniausiai susijęs su sausgyslių, raiščių, raumenų sužeidimais arba artritu. Jų išvengti galima taisyklingai bei reguliariai sportuojant ir palaikant gerą fizinę kūno būklę.

Plačiau apie klubo sąnario skausmą skaitykite čia.

sąnarių skausmas

Sąnarių skausmas: gydymas

Sąnarių skausmas gali būti erzinantis ar sunkiai pakeliamas, jis gali trukti keletą dienų ar net kelis mėnesius – viskas priklauso nuo jo atsiradimo priežasties. Būtent dėl to pirmasis žingsnis gydyme – tiksli problemos diagnozė. Nuo jos priklauso gydymo planas ir jame naudojami metodai. Aprašome dažniausiai naudojamus gydymo metodus.

  • Gydymas namų sąlygomis. Tai yra pirmoji priemonė, kurios imamasi susidūrus su sąnarių skausmu. Nesudėtingi sužeidimai, raumenų ar raiščių patempimai ir uždegimai dažnai gali būti išgydomi namuose. Pajutus skausmą leiskite sąnariui pailsėti, venkite veiklų, kurios kelia diskomfortą. Rekomenduojama sąnarį sutvarstyti ir kas keletą valandų dėti šaltus kompresus. Vis dėlto, poilsis neturėtų trukti per ilgai, kadangi gali nusilpti sąnarį supantys raumenys. Jei skausmas nepraeina ar nesumažėja per keletą dienų – kreipkitės į kineziterapeutą, tai yra ženklas, jog reikalinga imtis kitų gydymo metodų.
  • Kineziterapija. Kineziterapija dauguma atvejų yra saugiausias ir efektyviausias gydymo metodas. Kineziterapeuto konsultacijos metu specialistas nustatys skausmo atsiradimo priežastį ir sukurs prie individualios būklės pritaikytą gydymo planą. Kineziterapeutas išmokins taisyklingai atlikti kiekvieną pratimą ir suteiks informacijos bei patarimų, leisiančių kuo greičiau grįžti prie kasdienių veiklų. Kartu su kineziterapiniais pratimais taip pat gali būti naudojamos ir kitos gydymo priemonės, kaip įtvarai, masažai, sąnario šildymas ar šaldymas. Didžiausias privalumas yra tai, kad kineziterapijos naudojimas ne tik efektyviai numalšina skausmą, bet ir žymiai sumažina riziką problemos pasikartojimui ateityje.
  • Medikamentai. Priešuždegiminiai vaistai padeda sumažinti stiprų sąnarių skausmą ir gali nuslopinti dėl bursito ar tendinito atsiradusį uždegimą. Susidūrus su artritu taip pat gali pagelbėti šaldantys geliai, numalšinantys sąnario skausmą. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad vaistai nepanaikina skausmą sukėlusios priežasties, o tik padeda ją ignoruoti. Taigi, nuskausminamieji turėtų būti naudojami tik kaip pagalbinė gydymo proceso priemonė, tačiau nereikėtų į juos remti viso gydymo.

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina įvairių sąnarių skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį parengė vyr. kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.

Informacija peržiūrėta ir papildyta 2021-11-02.