Skauda petį: kineziterapeuto patarimai ką daryti

skauda petį

Skauda petį: kineziterapeuto patarimai ką daryti

 

Peties skausmas yra dažna ir itin nemaloni sveikatos problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės. Taip yra dėl išskirtinio peties sąnario judrumo – kasdien jis judinamas įvairiomis kryptimis ir patiria daug krūvio. Žinoma, tai yra puiki savybė, leidžianti atlikti daugybę įprastų veiklų, kaip kelti daiktus, žaisti krepšinį ar net pasikasyti nugarą, tačiau plati judesio amplitudė turi savas rizikas. Tai stipriai padidina pažeidžiamumą traumoms, dislokacijoms ar pečio sąnarį supančių audinių pažeidimams, dėl kurių skauda petį. Kadangi pečiai dalyvauja daugumoje kasdienių veiklų, skausmas šioje vietoje sukelia ypač daug diskomforto. Dėl šios priežasties pajutus pirmuosius požymius reikia nedelsiant ieškoti problemos priežasties ir sprendimo.

 

Kodėl skauda petys?

Peties sąnarys yra jungtis tarp viršutinės rankos kaulo, raktikaulio ir mentės, o visa tai gaubia ir prilaiko raumenys, raiščiai bei sausgyslės. Pažeidus bent vieną iš šių audinių sutrinka judėjimo funkcija ir skauda petį. Šis skausmas gali išsivystyti įvairiais būdais: atsirasti staiga dėl sužeidimo ar progresuoti palengva dėl žalingų įpročių. Išskiriame dažniausias priežastis, kodėl skauda petys:

  • Patempti raumenys. Tai yra viena dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kodėl skauda petį. Su ja susiduriama, kai pečių zonoje esantys raumenys yra išvarginami dėl buvimo toje pačioje pozicijoje ilgą laiko tarpą arba nuo aktyvios fizinės veiklos. Taip gali atsitikti dėl kuprinės nešiojimo ant vieno peties ar prastos laikysenos sėdint bei stovint.
  • Sausgyslių uždegimas. Pečiuose esančios sausgyslės nuo intensyvaus sporto ar pakartotinių rankų judesių gali būti sužeistos aplinkui esančių struktūrų (dažniausiai kaulų) ir prasideda uždegimas. Priklausomai nuo uždegimo laipsnio, skausmas gali vyruoti nuo įkyraus iki itin intensyvaus.
  • Bursitas yra sąnario tepalinio maišelio uždegimas, dažniausiai atsirandantis dėl pečių išvarginimo. Susidūrus su bursitu stipriai skauda petys, skausmas sustiprėja keliant rankas į šonus, stumiant objektus ar gulint ant skaudamo peties.
  • Išniręs sąnarys. Peties judesio amplitudė yra labai plati, todėl tai yra dažniausiai išnyrantis kūno sąnarys. Išnirus sąnariui, stipriai skauda petį, o pokyčiai gali būti matomi net išvaizdoje. Tačiau jei sąnarį gaubiantys raumenys ir sausgyslės yra nusilpę ar pertempti, sąnarys išnirti gali pakartotinai net nuo menkų sukrėtimų ar įprastų judesių.
  • Sustingęs petys. Sustingęs petys, vadinamas sąauginiu kapsulitu, yra skausminga lėtinė liga, apribojanti peties judesius. Jos metu sustorėja sąnario kapsulė ir sustingsta petys, jį pasidaro labai sunku judinti, juntamas skausmas. Dažnai sunku nustatyti, kodėl išsivystė ši būklė, tačiau kartais ji gali tęsti net kelis metus.
  • Netaisyklinga laikysena. Netinkama laikysena stovint, sėdint ar atliekant fizines veiklas gali daryti didelę įtaką peties sveikatai. Per ilgą laiką netaisyklinga laikysena gali pakeisti menčių padėtį, sukurti raumenų disbalansą, o to rezultatas – sutrikusi peties sąnario funkcija.

Skauda petį: gydymas

Peties skausmo gydymas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties, paciento būklės ir skausmo intensyvumo. Priklausomai nuo šių veiksnių, gydymas gali varijuoti nuo poilsio ir kineziterapinių pratimų iki peties operacijos. Vis dėlto, beveik visais atvejais kineziterapija yra tinkamiausias būdas spręsti įvairias peties skausmą sukėlusias problemas ir veikia kaip puiki prevencinė priemonė. Dažnu atveju tinkamai parinktas kineziterapinis gydymas gali net padėti išvengti peties operacijos, kuri ypač nėra patartina vyresnio amžiaus žmonėms. Kineziterapeuto konsultacijos metu nustatoma skausmo atsiradimo priežastis ir pagal individualią paciento būklę sudaromas efektyvus gydymo planas. Gydyme gali būti naudojami kineziterapiniai pratimai, šalčio ir karščio terapijos ar masažo elementai. Laikantis gydymo plano, peties skausmas gali sumažėti jau po kelių dienų.

 

Ką daryti kai skauda petį: kineziterapeuto patarimai

Peties skausmas gali sukelti daug diskomforto ir žymiai apriboti kasdienes veiklas, todėl pajutus pirmuosius skausmo požymius reikėtų nedelsiant imtis priemonių. Pirmiausiai (ypač jei skausmas yra stiprus) reikėtų užsirašyti vizitui pas gydytoją ar kineziterapeutą. Tačiau yra būdų saugiai sau padėti kol dar laukiate pirmosios konsultacijos. Jeigu skauda petį, kineziterapeutas pataria:

  • Naudoti šaltus kompresus. Šaltis padeda mažinti uždegimą, tinimą ir skausmą pečių zonoje, todėl tai gali būti pirmoji pritaikoma priemonė. Šaldykite skaudamą vietą kelis kartus per dieną ne ilgiau nei po 20min.
  • Pailsėti. Pirmąsias dvi paras nuo skausmo atsiradimo pradžios pasistenkite leisti skaudamam pečiui pailsėti. Per šį laiką turėtų šiek tiek atsigauti pertempti raumenys ar nuslūgti uždegimas. Vis dėlto, poilsis neturėtų tęstis ilgiau nei dvi dienas. Praėjus šiam laikotarpiui švelniai judinkite ar pratempkite petį, neleisdami jam sustingti arba nusilpti.
  • Sutvarstyti petį. Skaudamą petį galite sutvarstyti elastiniu bintu, tokiu būdu sumažindami tinimą ir skausmą. Tvarstis turėtų šiek tiek veržti, tačiau netrikdyti kraujo cirkuliacijos, todėl jei ranka pradeda tirpti ar mėlti – atlaisvinkite tvarstį.
  • Vaistai nuo skausmo. Jei intensyviai skauda petį – išgerkite nuskausminamųjų. Žinoma, reikia suprasti, kad jie nėra problemos sprendimas, o tik laikina pagalba, todėl nereikėtų jais piktnaudžiauti.

 

Kineziterapijos klinika „Sveikatos gama“ specializuojasi sąnarių skausmo gydyme. Jei Jus vargina peties skausmai, verta kreiptis pas mus kineziterapeuto konsultacijai. Jau šimtams klientų padėjome išspręsti ūminius bei lėtinius skausmus ir galime padėti Jums. Registracija čia arba telefonu +37067304464 .

Straipsnį paruošė kineziterapijos klinikos “Sveikatos gama” vyriausias kineziterapeutas Andrius Fedosejevas.